Ədəbiyyat İnstitutunda Hindistan günü keçirilib
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan və Hindistan əlaqələrinin inkişafından danışıb. Akademik bildirib ki, AMEA-nın əksər institutlarının Hindistanla elmi əlaqələri var və hazırda rəhbərlik etdiyi müəssisədə Hindistan Tədqiqat Mərkəzi fəaliyyət göstərir, hind dili tədris olunur. İ.Həbibbəyli, həmçinin institut əməkdaşlarının hindistanlı həmkarları ilə birgə böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəviyə həsr olunan kitab üzərində çalışdıqlarını söyləyib.
O, Cəvahirləl Nehru adına Hindistan Dövlət Universitetində Türk dili və ədəbiyyatı bölməsinin yaradılmasını təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirərək, bu ölkəyə səfəri ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb.
Sonra Hindistan səfirliyinin Təhsil və mədəniyyət üzrə ikinci katibi Sujesh Chandra Sinha çıxış edərək hind dilinin tədrisini yüksək qiymətləndirib və gələcəkdə məşhur yazar Rabindranat Taqorla bağlı instituta materiallar təqdim edəcəyini vurğulayıb.
Daha sonra Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, professor Bədirxan Əhmədli 2016-cı ildən fəaliyyət göstərən şöbənin bu istiqamətdə bir sıra uğurlara imza atdığını söyləyib. O, institutda Hindistan ədəbiyyatı ilə bağlı dissertasiyaların yazıldığını nəzərə çatdırıb.

India Day at the Institute of Literature
The event was opened by the vice-president of ANAS, director of the Institute Isa Habibbayli and spoke about the development of relations between Azerbaijan and India. Most of the institutes of the ANAS have scientific relations with India, noted academician I. Habibbeyli and also said that the Institute staff together with Indian colleagues are working on a book dedicated to the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi.
He praised the creation of the Turkish Language and Literature Department at the Indian State University named after Jawahirlal Nehru and shared his impressions of his visit to this country.
Then Sujesh Chandra Sinha, second secretary of the Indian Embassy for Education, highly appreciated the teaching of Hindi and said that he would provide materials to the famous writer Rabindranath Tagore in the future.
Further, the head of the Azerbaijan-Asian Literary Relations Department, Professor Badirhan Ahmadli said that the department has been successful in this direction since 2016. He noted that the Institute has written dissertations on Indian literature.