Əlyazmalar İnstitutunda ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlməsinin 50 illiyi münasibətilə tədbir keçirilib
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin ölkədə hakimiyyətə gəlməsinin 50 illiyi münasibətilə elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Əvvəlcə konfrans iştirakçıları ulu öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev - əbədiyyətə gedən yol” mövzusunda kitab sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbirdə Əlyazmalar İnstitutunun elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Əzizağa Nəcəfzadə və AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov ümummilli lider Heydər Əliyevin 1969-cu ildə hakimiyyətə gəlməsi ilə ölkəmizin taleyində yeni mərhələnin başlandığını və inkişaf yoluna qədəm qoyduğunu söyləyiblər.
Konfransda Əlyazmalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aytən Quliyevanın “Heydər Əliyev və Azərbaycan ədəbiyyatı”, təhsil şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Kərimulla Məmmədzadənin “Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili”, böyük elmi işçi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Tünzalə Seyfullayevanın “Heydər Əliyev və Azərbaycan dili”, böyük elmi işçi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Əhmədovanın “Heydər Əliyevin gənc alimlərə qayğısı”, gənc mütəxəssis Hikmət Rzazadənin “Heydər Əliyev və Azərbaycanda ordu quruculuğu” mövzularında məruzələri dinlənilib.

Institute of Manuscripts held 50th anniversary of National Leader Heydar Aliyev’s coming to power
Conference on the 50th anniversary of national leader Heydar Aliyev’s coming to power, has been co-organized by the Institute of Manuscripts named after Muhammed Fuzuli of ANAS and Council of Young Scientists and Specialists.
In advance, conference attendees got acquainted with the exhibition of book dubbed "Heydar Aliyev – the way to immortality” devoted to national leader’s life and activity.
Scientific secretary of the Institute of Manuscripts, PhD in Philology, Associate Professor Azizaga Najafzadeh and chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS PhD in Physics Assoc. Prof. Famin Salmanov stated that, national leader Heydar Aliyev’s coming to power in 1969 paved the way to commence of new era in the destiny of our country.
Chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of Institute of Manuscripts PhD in Philology Ayten Guliyeva delivered a lecture on “Heydar Aliyev and Azerbaijani literature”, chief of Education Department PhD in Philology Kerimulla Mammadzadeh on “Heydar Aliyev and Azerbaijan education”, senior researcher PhD in Philology Tunzale Seyfullayeva “Heydar Aliyev and Azerbaijani language” etc. at the conference.