Naxçıvan Bölməsində tanınmış epiqraf alim, Əməkdar elm xadimi, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin 70 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq Fəxrəddin Səfərlinin ömür yolundan, onun elmi, pedaqoji fəaliyyətindən və tarix elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb.
Qeyd olunub ki, 1971-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun Nахçıvаn filiаlının Tarix fаkültəsini bitirən F.Səfərli 1971-1979-cu illərdə Cəhri kənd оrtа məktəbində müəllim, Nахçıvаn Rеgiоnаl Еlm Mərkəzinin Arxeologiya və Etnoqrafiya şöbəsində kiçik еlmi işçi, böyük еlmi işçi və şöbə müdiri işləyib. 1995-ci ildən o, Nахçıvаn Dövlət Univеrsitеtində müəllim, bаş müəllim, dоsеnt vəzifələrində çаlışıb, universitetin Həmkаrlаr İttifаqı Kоmitəsinin sədri оlub. 2007-ci ildən isə bölmənin Tаriх, Еtnоqrаfiyа və Аrхеоlоgiyа İnstitutunun dirеktоrudur.
Vurğulanıb ki, F.Səfərli Naxçıvan bölgəsindəki müsəlman epiqrafikası abidələrini ilk dəfə olaraq sistemli şəkildə tədqiqata cəlb edib, onları Azərbaycanın tarix və mədəniyyətinin mənbəyi kimi öyrənib. Alimin Naxçıvanın epiqrafiq abidələrinə və Azərbaycan tarixinin müxtəlif problemlərinə dair 600-ə yaxın elmi və elmi-kütləvi əsəri, o cümlədən 30-dan çox kitab və mоnоqrаfiyаsı, dərs vəsaiti, 300-dən artıq elmi məqaləsi çap olunub. O, ikicildlik “Nахçıvаn еnsiklоpеdiyаsı”, Аzərbаycаn və ingilis dillərində “Nахçıvаn abidələri еnsiklоpеdiyаsı”, “Nахçıvаn tаriхi Atlаsı”, üçcildlik “Naxçıvan tarixi”, 3 dildə “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan: tarixi-coğrafi və etnoqrafik Atlas” kimi ümumiləşdirici əsərlərin əsas müəlliflərindən biridir.
Diqqətə çatdırılıb ki, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinə görə Fəxrəddin Səfərli Nахçıvаn Dövlət Univеrsitеtinin “İlin аlimi” аdınа lаyiq görülüb. O, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı, ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illiyi ilə əlaqədar buraxılmış “Xatirə” qızıl medalı ilə təltif olunub.
Daha sonra akademik İ.Hacıyev səmərəli elmi fəaliyyətinə görə Fəxrəddin Səfərliyə bölmənin Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Aparatının Humanitar siyasət məsələləri və ictimai təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Surə Seyid, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elbrus İsayev, Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Emin Şıxəliyev çıxış edərək görkəmli alimi yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona elmi və pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Sonda yubilyar çıxış edərək əməyinin hər zaman dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclis Sədrinə, həmçinin tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

В Нахчыванском отделении Национальной Академии наук отмечено 70-летие со дня рождения известного эпиграфиста, Заслуженного деятеля науки, директора Института истории, этнографии и археологии, члена-корреспондента НАНА Фахраддина Сафарли.
Открывший мероприятие председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о жизни Фахраддина Сафарли, его научной, педагогической деятельности и вкладе в развитие исторической науки. Было отмечено, что Г.Сафарли работает в Нахчыванском государственном университете (НУУ) с 1995 года как преподаватель, старший преподавателей, доцент. В 2002-2007 гг. он был председателем профсоюзного комитета НГУ. С октября 2007 года он является директором Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения НАНА. Ученый в 2010 и 2015 годах был избран депутатом Верховного меджлиса Нахчыванской АР и председателем Комитета по правовой политике и государственному строительству Верховного меджлиса.
Ученым систематично были исследованы эпиграфические памятники Нахчыванской Автономной Республики впервые. Были зарегистрированы более 600 эпиграфических памятников, взяты их эстампы, фото, размеры, прочитаны и переведены тексты надписей на Азербайджанский язык. Большинство этих памятников впервые были включены в научный оборот. Данные этих надписей являлись историческими источниками для изучения истории и культуры средневекового Азербайджана. Ученый является автором более 600 научных и научно-публицистических трудов, в том числе более 30 книг, монографий, учебных пособий, методических пособий и учебных программ, более 300 научных статей по эпиграфическим памятникам Нахчывана и различным проблемам истории Азербайджана.
За результаты научно-исследовательских работ Г.Сафарли был удостоен звания «Ученый года» Ученым советом Нахчыванского государственного университета в 2006 году. Он был награжден Почетной грамотой Президиума НАНА (2009 г.), Золотой памятной медалью (2013 г.), посвященной 90-летию общенационального лидера Гейдара Алиева, а также удостоен почетного звания Заслуженного деятеля науки (2015 г.).
В ходе мероприятия выступили заведующий отделом аппарата Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Сура Сейид, ректор Нахчыванского педагогического института, доктор философии по истории, доцент Эльбрус Исаев, директор Института биоресурсов, академик Тариэль Талыбов, директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев.