Naxçıvan Bölməsində tanınmış epiqraf alim, Əməkdar elm xadimi, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərlinin 70 illik yubileyi qeyd olunub.
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq Fəxrəddin Səfərlinin ömür yolundan, onun elmi, pedaqoji fəaliyyətindən və tarix elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb.
Qeyd olunub ki, 1971-ci ildə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunun Nахçıvаn filiаlının Tarix fаkültəsini bitirən F.Səfərli 1971-1979-cu illərdə Cəhri kənd оrtа məktəbində müəllim, Nахçıvаn Rеgiоnаl Еlm Mərkəzinin Arxeologiya və Etnoqrafiya şöbəsində kiçik еlmi işçi, böyük еlmi işçi və şöbə müdiri işləyib. 1995-ci ildən o, Nахçıvаn Dövlət Univеrsitеtində müəllim, bаş müəllim, dоsеnt vəzifələrində çаlışıb, universitetin Həmkаrlаr İttifаqı Kоmitəsinin sədri оlub. 2007-ci ildən isə bölmənin Tаriх, Еtnоqrаfiyа və Аrхеоlоgiyа İnstitutunun dirеktоrudur.
Vurğulanıb ki, F.Səfərli Naxçıvan bölgəsindəki müsəlman epiqrafikası abidələrini ilk dəfə olaraq sistemli şəkildə tədqiqata cəlb edib, onları Azərbaycanın tarix və mədəniyyətinin mənbəyi kimi öyrənib. Alimin Naxçıvanın epiqrafiq abidələrinə və Azərbaycan tarixinin müxtəlif problemlərinə dair 600-ə yaxın elmi və elmi-kütləvi əsəri, o cümlədən 30-dan çox kitab və mоnоqrаfiyаsı, dərs vəsaiti, 300-dən artıq elmi məqaləsi çap olunub. O, ikicildlik “Nахçıvаn еnsiklоpеdiyаsı”, Аzərbаycаn və ingilis dillərində “Nахçıvаn abidələri еnsiklоpеdiyаsı”, “Nахçıvаn tаriхi Atlаsı”, üçcildlik “Naxçıvan tarixi”, 3 dildə “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan: tarixi-coğrafi və etnoqrafik Atlas” kimi ümumiləşdirici əsərlərin əsas müəlliflərindən biridir.
Diqqətə çatdırılıb ki, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinə görə Fəxrəddin Səfərli Nахçıvаn Dövlət Univеrsitеtinin “İlin аlimi” аdınа lаyiq görülüb. O, həmçinin AMEA-nın Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı, ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illiyi ilə əlaqədar buraxılmış “Xatirə” qızıl medalı ilə təltif olunub.
Daha sonra akademik İ.Hacıyev səmərəli elmi fəaliyyətinə görə Fəxrəddin Səfərliyə bölmənin Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Aparatının Humanitar siyasət məsələləri və ictimai təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri Surə Seyid, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elbrus İsayev, Bioresurslar İnstitutunun direktoru, akademik Tariyel Talıbov, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Emin Şıxəliyev çıxış edərək görkəmli alimi yubileyi münasibətilə təbrik edib, ona elmi və pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar.
Sonda yubilyar çıxış edərək əməyinin hər zaman dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini qeyd edib, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclis Sədrinə, həmçinin tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib.

Corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli was awarded the honorary order of the Nakhchivan Division
70th anniversary of the well-known epigraphic scientist, Honored Scientist, Director of the Institute of History, Ethnography and Archeology, corresponding member of ANAS Fakhraddin Safarli’s 70th anniversary has been celebrated in Nakhchivan Division of ANAS.
Opening the event, the chairman of the division, academician Ismail Hajiyev spoke about the life of Fakhraddin Safarli, his scientific, pedagogical activity and his contribution to the development of historical science.
It was noted that, Fakhraddin Yahya oglu Safarli was born on September 29, 1949 in the village of Jahri of Babak district of Nakhchivan Autonomous Republic. In 1971 he graduated from the History Faculty of the Nakhchivan Division of the Azerbaijan Pedagogical Institute. In 1971-1979 he worked as a history teacher at Jahri secondary school. Since November 1979, he has worked as a junior researcher, senior research officer and department head in the Department of Archeology and Ethnography at the Nahchivan Regional Science Center.
H. Safarli involved in research the systematic research of Muslim epigraphic monuments in Nakhchivan and studied them as the source of Azerbaijan's history and culture for the first time. As a result of the research, more than 600 epigraphic monuments were recorded, their epamps, photos, and sizes were read and translated into Azerbaijani. He is the author of more than 600 scientific and scientific works, including more than 30 books, geography, textbooks, methodic aids, more than 300 scientific articles on epigraphic monuments of Nakhchivan and various problems of Azerbaijani history, as well as 2-volume "Nakhchivan Encyclopedia", "Nakhchivan Historical Atlas", 3-volume "Nakhchivan Historical Atlas". Under his guidance 4 PhDs were prepared.
Meanwhile, H. Safarli was awarded the "Scientist of the Year" by the Scientific Council of Nakhchivan State University in 2006. He was awarded the Honorary Diploma of the Presidium of ANAS (2009), the Gold Medal of Honor (2013), dedicated to the 90th anniversary of national leader Heydar Aliyev, and was also awarded the honorary title of Honored Scientist (2015).
Later on, academic I. Hajiyev has presented Honorary order of the division to Fakhraddin Safarli for his efficient scientific activity.
The event brought together Head of Humanitarian Policy and Public Affairs Department of the Office of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic Sura Seid, PhD in History, Associate Professor, rector of Nakhchivan Teachers’ Institute Elbrus Isayev, academic, director of the Institute of Bioresources Tariyel Talibov, corresponding member, director of the Institute of Art, Language and Literature Abulfaz Guliyev, professor, chief department of the Institute of History, Ethnography and Archeology, PhD in History Emin Shikhaliyev who congratulated the scientist and wished him successes both in scientific and pedagogical activities.
Finally, F. Safarli expressed his gratitude to Supreme Majlis of Nakhchivan Autonomus Republic, event organizers and attendees.