AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bolqarıstanın Yepiskop Konstantin Preslavski adına Şumen Universitetində olub.
Şumen Universitetinin rektoru, professor Habil Georgi Kolevlə görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açılıb. H.G.Kolev bildirib ki, tezliklə universitetin Humanitar elmlər fakültəsi ilə Tarix İnstitutu arasında əməkdaşlıq protokolunun imzalanması barədə qərar qəbul olunacaq.
Y.Mahmudov isə öz növbəsində azərbaycanlı alimlərin Bolqarıstanın Yambol şəhərində keçirilən “Son Antik dövrdə Cənub-Şərqi Avropada xristianlıq” adlı beynəlxalq konfransda iştirakı barədə danışıb. O, iki xalqın ortaq tarixi keçmişə malik olduğunu və Bulqar türk dövləti haqqında birgə tədqiqatlar aparmağı planlaşdırdıqlarını bildirib: “Alimlərimiz arasında qarşılıqlı elmi mübadilənin olmasını, magistrantlarımızın və gənc tədqiqatçılarımızın sıx əlaqələr qurmasını istəyirik”.
Görüşdə, həmçinin Allahverdi Əlimirzəyev və Ramin Əlizadə Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələri tarixi və iki xalqın etnogenetik kökləri barədə ətraflı məlumat veriblər.
Əldə olunan razılığa əsasən, tərəflər müvafiq müqavilənin mətnini hazırlayıb bir-birlərinə təqdim edəcəklər.
Sonda rektora Qarabağın, İrəvan xanlığının tarixinə və erməni vandallarının məhv etdikləri abidələrimizə həsr edilən əsərlər təqdim olunub.

Ученые Института истории посетили Шуменский университет в Болгарии
Делегация во главе с директором Института истории НАНА академиком Ягубом Махмудовым посетила Шуменский университет имени епископа Константина Преславского.
На встрече с ректором Шуменского университета профессором Габилем Георгием Колевым стороны обсудили вопросы двусторонних отношений. Г.Колев сказал, что решение о подписании протокола о сотрудничестве между факультетом гуманитарных наук университета и Институтом истории будет принято в ближайшее время.
В свою очередь Я.Махмудов рассказал об участии азербайджанских ученых в международной конференции "Христианство в Юго-Восточной Европе в позднюю античность" в Ямболе, Болгария. Он сказал, что эти два народа имеют общую историю и выразил готовность вести совместные исследования по булгарскому тюркскому государству: «Мы хотим взаимных научных обменов между нашими учеными и налаживания тесных связей с нашими магистрами и молодыми исследователями».
В ходе встречи Аллахверди Алимирзаев и Рамин Ализаде подробно рассказали об истории азербайджано-болгарских отношений и этногенетических корнях двух народов.
В соответствии с соглашением стороны подготовят и передадут друг другу текст соответствующего соглашения.
В завершение ректор представил работы, посвященные истории Карабаха, Иреванского ханства и памятникам, разрушенным армянскими вандалами.