Oktyabrın 16-da AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı (YT Park) və Cənubi Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutunun (STEPİ) birgə təşkilatçılığı ilə "Azərbaycanda texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşviqi" layihəsi çərçivəsində növbəti seminar keçirilib.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada baş tutan tədbirdə YT Parkın direktoru, yer elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Məmmədov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin Şərq ölkələri ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Bünyamin Seyidov, STEPİ-nin nümayəndələri - təlimlər qrupunun rəhbəri Eun Yo Kim, layihənin koordinatoru So Hyun Kvon, Hanbat Universitetinin professoru Yonq İn Çoi, o cümlədən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri YT Parkın direktoru S.Məmmədov açaraq seminarın artıq üçüncü dəfə baş tutduğunu və burada əsas məqsədin koreyalı alimlərlə birgə Azərbaycanda texnologiyaların transferi və elmi nailiyyətlərin kommersiyalaşdırılması imkanlarının öyrənilməsi olduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən Eun Yo Kim 2017-ci ildən etibarən AMEA ilə əməkdaşlıq etdiklərini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, iki qurum arasında əməkdaşlıq münasibətləri yalnız texnologiyaların transferini deyil, həmçinin texnoparkların idarəolunması, startap ideyalarının həyata keçilməsini əhatə edir. STEPİ-nin 70 illik təcrübəyə malik olduğunu deyən E.Y.Kim öz imkanlarını Azərbaycan kimi inkişaf etməkdə olan ölkəyə transfer etməkdə maraqlı olduqlarını vurğulayıb. O, həmçinin Cənubi Koreya universitetləri ilə əməkdaşlıq etmək istəyən seminar iştirakçılarına zəruri dəstəyi verəcəklərini söyləyib.
Seminarda, həmçinin Cənubi Koreyanın Hanbat Universitetinin professoru Yonq İn Çoinin "Texnoloji sahibkarlıq və ideya əsaslı startap", AMEA YT Parkın şöbə müdiri Zaur Əhmədzadənin "2019-cu il üzrə inkişaf və nailiyyət layihəsinin təqdimatı" və "Innova Ventures Group"un rəhbəri Vüsal Süleymanlının "Koreyada STİ potensialının inkişafı üzrə səyyar təlimdən sonra tətbiq və inkişaf halları" mövzularında çıxışları dinlənilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

Состоялся семинар, посвященный вопросам изучения возможностей трансфера технологий в Азербайджане
16 октября при совместной организационной поддержке Парка высоких технологий НАНА (Парк ВТ) и Института научно-технической политики Южной Кореи в рамках проекта «Содействие передаче технологий и коммерциализации науки в Азербайджане» состоялся очередной семинар.
На организованном в Центральной научной библиотеке мероприятии приняли участие директор Парка ВТ, доктор философии по наукам о Земле, доцент Самир Мамедов, руководитель Отдела по связям со странами Востока Управления международных связей аппарата Президиума НАНА Буньямин Сеидов, представители STEPİ – ведущий тренинговой группы Юн Йо Ким, координатор проекта Со Хьюн Квон, профессор Ханбатского университета Йонг Ин Чой, а также сотрудники научных учреждений и организаций НАНА.
Открывая мероприятие, директор Парка ВТ С.Мамедов сказал, что основной целью семинара, который проводится уже в третий раз, является изучение возможностей трансфера технологий и коммерциализации научных достижений с корейскими учеными.
Затем выступил Юн Йо Ким, который отметил, что их сотрудничество с НАНА продолжается с 2017 года. Он сообщил, что сотрудничество между двумя организациями включает в себя не только трансфер технологий, но и управление технопарком и реализацию идейных стартапов. Заявив, что STEPI обладает более чем 70-летним опытом, Ким выразил заинтересованность в передаче своих возможностей такой развивающейся стране, как Азербайджан. Он также добавил, что они окажут необходимую поддержку участникам семинара, которые хотели бы сотрудничать с университетами Южной Кореи.
Далее были заслушаны доклады профессора Ханбатского университета Йонга Ин Чойа «Технологическое предпринимательство и идейный стартап», зав.отделом Парка ВТ НАНА Заура Ахмадзаде «Презентация проекта по развитию и достижениям 2019 года» и др. Далее были даны ответы на вопросы.