Bu gün AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda (RMİ) Dövlət Müstəqilliyi Günü ilə əlaqədar tədbir keçirilib.
RMİ-nin və Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Milli Məclis sədrinin müavini Bahar Muradova, AHİ-nin sədri, professor Habil Qurbanov və institutun əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov ötən 28 il ərzində Azərbaycanın əldə edilən nailiyyətlərdən danışıb, ölkənin uğurlu inkişafı sayəsində dövlətçilik ənənələrimizin möhkəmləndiyini, iqtisadi və siyasi gücümüzün artdığını bildirib. Qeyd edib ki, müstəqil Azərbaycan Respublikası bu gün hər bir soydaşımız üçün əsl qürur mənbəyinə çevrilib.
Daha sonra Milli Məclis sədrinin müavini Bahar Muradova çıxış edərək Dövlət Müstəqillik Gününün yaranma tarixi barədə məlumat verib. O, müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycanın dərin siyasi, iqtisadi və sosial böhranla yanaşı, Ermənistanın hərbi təcavüzü, xalqımıza qarşı həyata keçirilən etnik təmizləmə siyasəti ilə üzləşdiyini xatırladıb. Qeyd ediib ki, 1918-ci il mayın 28-də müsəlman Şərqində ilk olaraq Azərbaycan dövlət müstəqilliyi əldə edib, demokratik cümhuriyyət qurub. Təəssüf ki, demokratik dövlətimiz cəmi 23 ay yaşadı. Lakin uzun illər xalqın azadlıq, müstəqillik arzuları sarsılmadı. Nəhayət, 70 il sonra, 1991-ci il oktyabrın 18-də Azərbaycan yenidən müstəqillik qazandı. İlk vaxtlar ciddi problemlər yaşayan Azərbaycanda xalq ulu öndər Heydər Əliyevi təkidlə yenidən hakimiyyətə gətirdi və dövlətimiz dahi rəhbərin düşünülmüş və uzaqgörən siyasəti nəticəsində yenidən müstəqillik yoluna qədəm qoydu.
B.Muradova vurğulayıb ki, ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən həyata keçirilən milli dövlətçilik, azərbaycançılıq ideologiyasının formalaşdırılması siyasətinin nəticəsi olaraq qısa dövrdə dövlətimizin hüquqi-sosial bazası yaranıb, müstəqilliyi möhkəmlənib, dünya birliyinə inteqrasiyası istiqamətində ciddi addımlar atılıb. Ulu öndərin əsasını qoyduğu siyasi və iqtisadi kursun, cəmiyyət həyatının bütün sahələrini əhatə edən islahatların Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində son illər Azərbaycan dünyada qabaqcıl ölkələr sırasına çıxıb, iqtisadi inkişaf tempinə görə lider ölkələrdən birinə çevrilib.
“Bu gün regionda heç bir irimiqyaslı layihə Azərbaycanın iştirakı və razılığı olmadan həyata keçirilmir” – deyə bildirən Milli Məclis sədrinin müavini “Əsrin müqaviləsi” çərçivəsində reallaşan Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac boru kəməri ilə neftimizin dünya bazarına ixracının başlandığını qeyd edib. Bildirib ki, bu kəmər həm Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyin təmin olunmasında, həm də xalqımızın daha firavan yaşamasında mühüm rol oynayır.
Tədbirdə RMİ-nin Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri, dosent İrada Mirzəzadə və digər çıxış edənlər 28 il əvvəl Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsini xalqımızın tarixində böyük hadisə kimi qiymətləndirib, ölkənin əldə etdiyi tarixi uğurlar barədə fikirlərini bölüşüblər.
Sonda AMEA-nın müxbir üzvü M.Mərdanov 2019-cu ildə nəşr edilmiş müəllifi olduğu “Azərbaycan riyaziyyatçıları” kitabını Bahar Muradovaya təqdim edib.

Today at the Institute of Mathematics and Mechanics (IMM) of ANAS was held an event dedicated to the Independence Day.
The event, organized by the IMM and Free Trade Union (FTU), was attended by Deputy Speaker of the Parliament Bahar Muradova, Chairman of the FTU Professor Habil Gurbanov and the institute staff.
In advance, director of the Institute of Mathematics and Mechanics, corresponding member of ANAS Misir Mardanov spoke about the achievements of Azerbaijan over the past 28 years and said that thanks to the successful development of the country, our traditions of statehood, economic and political strength increased.
Later, the Deputy Speaker of the Parliament Bahar Muradova spoke about the establishment of the Independence Day. She recalled that in the first years of independence, along with the deep political, economic and social crisis, Azerbaijan faced Armenia's military aggression and ethnic cleansing policy against our people. It was noted that on May 28, 1918, in the Muslim East for the first time, Azerbaijan gained state independence and established a democratic republic. Unfortunately, our democratic state only lasted 23 months. But for many years the wishes of the people for freedom and independence were not shaken. Finally, 70 years later, on October 18, 1991, Azerbaijan regained its independence. In Azerbaijan, where serious problems existed for the first time, the national leader Heydar Aliyev persistently regained power, and as a result of the thoughtful and far-sighted policy of the genius leader, our country regained its independence.
B. Muradova underlined that as a result of policy pursued by national leader Heydar Aliyev, formation of ideology of nationalism and Azerbaijanism, the legal and social basis of our state was formed in a short period of time, its independence was strengthened and serious steps were taken to integrate into the world community. Political and economic course laid by the great leader is being continued by President Ilham Aliyev, and reforms in all areas of public life, has shifted the Azerbaijan into one of the strong countries of the world.
"Today no major project in the region can be implemented without the participation and consent of Azerbaijan," said the Deputy Speaker, referring to the beginning of oil export via the Baku-Tbilisi-Ceyhan main export pipeline, implemented under the Contract of the Century. He said that this pipeline plays an important role in ensuring security in the South Caucasus and in the prosperity of our people.
At the event, chairman of the IMM Trade Union Committe, associate professor Irada Mirzazadeh and other speakers spoke about the restoration of state independence of Azerbaijan 28 years ago as a great event in the history of our people and shared their views on the country's historical success.
Finaly, corresponding member of ANAS Misir Mardanov presented his book "Azerbaijani mathematicians", published in 2019 to Bahar Muradova.