“Azərbaycan dilçiliyinin aktual problemləri” mövzusunda respublika konfransı keçirilib
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda tanınmış türkoloq alim, professor Məhəbbət Mirzəliyevanın 70 illik yubileyinə həsr olunan “Azərbaycan dilçiliyinin aktual problemləri” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Konfrans çərçivəsində alimin əsərlərindən ibarət sərgi də təşkil olunub.
Tədbiri Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq M.Mirzəliyevanın həyat və fəaliyyəti haqqında konfrans iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, 1971-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini bitirən alim “Müasir Azərbaycan dilində felin məna növləri və həmhüdud kateqoriyalar” mövzusunda namizədlik, “Türk dillərinin frazeologiyasının nəzəri əsasları” mövzusunda isə doktorluq işini müdafiə edib. Diqqətə çatdırıb ki, M.Mirzəliyeva 1993-1996-cı illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İcra Aparatının Humanitar siyasət şöbəsində məsləhətçi, 1996-2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Humanitar və ictimai elmlər şöbəsinin rəisi vəzifələrində çalışıb.
Alimin Dilçilik İnstitutunda şöbə müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini kimi işlədiyini xatırladan M.Nağısoylu M.Mirzəliyevanın yüksək biliyə, elmi-təşkilati bacarığa və zəngin həyat təcrübəsinə malik olduğunu söyləyib. Akademik tədqiqatçı alimin Azərbaycan dilçiliyi, xüsusilə də türkologiya sahəsində “Müasir Azərbaycan dilində felin növləri və həmhüdud kateqoriyalar”, “Oğuz qrupu türk dillərində əvəzlik”, “Oğuz qrupu türk dillərində modal sözlər”, “Türk dillərinin frazeologiyasının nəzəri problemləri” kimi mühüm əsərlər ərsəyə gətirdiyini deyib.
Sonra Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayev çıxış edərək alimin dilçiliyin problemlərinə həsr olunan, o cümlədən türkologiya sahəsində önəmli tədqiqatlar apardığını bildirib, M.Mirzəliyeva ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Tədbirdə, həmçinin professor İsmayıl Kazımovun “Məhəbbət Mirzəliyevanın fəaliyyətinin çoxşaxəliliyi”, dosent Qətibə Mahmudovanın “Məhəbbət Mirzəliyevanın elmi irsi” və dosent Şəbnəm Həsənlinin “Məhəbbət Mirzəliyevanın ömür yolu” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Daha sonra alimin ailəsi adından bacısı Aybəniz Mirzəliyeva çıxış edərək konfransın təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, konfrans öz işini “Məhəbbət Mirzəliyeva şəxsiyyəti və dilçilik görüşləri”, “Müasir Azərbaycan dilinin tədqiqi məsələləri”, “Türk filologiyasının aktual problemləri”, “Ümumi və nəzəri dilçilik məsələləri”, “Dil tarixi və dialektologiya” və “Ortaq türkcə: əlifba, imla, termin” bölmələri ilə davam etdirib.

Republican conference on "Actual problems of Azerbaijani linguistics"
Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS hosted for the republican conference on topic "Actual problems of Azerbaijan linguistics” devoted to the 70th anniversary of the well-known turkologist, professor Mahabbat Mirzaliyeva.
An exhibition of scietnist’s works was also organized during the conference.
The event was opened by the director of the Institute of Linguistics academician Mohsun Naghisoylu and said that, scientist graduated from the Faculty of Philology of Baku State University in 1971 and defended his PhD thesis on "Types of verbs in the modern Azerbaijani language and related categories", and doctoral thesis on "Theoretical Foundations of Turkish Phraseology." M. Mirzaliyeva worked as a consultant in the Department of Humanitarian Policy of the Executive Office of the President of the Republic of Azerbaijan in 1993-1996, and at the head Department of Humanitarian and Social Sciences of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan in 1996-2001.
Then, the rector of Azerbaijan University of Languages academician Kamal Abdullayev shared his memories about M. Mirzaliyeva, who said that the scientist conducted important researches on linguistic problems, including in the field of Turkology.
Professor Ismayil Kazimov's lecture on "The versatility of Mahabbat Mirzaliyeva’s activity”, Assoc. Prof. Gatiba Mahmudova on "Scientific heritage of Mahabbat Mirzaliyeva" and Shabnam Hasanli's “Life course of Mahabbat Mirzaliyeva" were listened at the event.
Then, scientist’s sister Aybeniz Mirzaliyeva on behalf of the scientist's family expressed her gratitude to the organizers and participants of the conference.
Note that the conference will focus on following sections - "Mahabbat Mirzaliyeva's personality and linguistic encounters", "Issues in the study of modern Azerbaijani language", "Actual problems of Turkish philology", "General and theoretical linguistic issues” etc.