“Azərbaycan dilçiliyinin aktual problemləri” mövzusunda respublika konfransı keçirilib
AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda tanınmış türkoloq alim, professor Məhəbbət Mirzəliyevanın 70 illik yubileyinə həsr olunan “Azərbaycan dilçiliyinin aktual problemləri” mövzusunda respublika konfransı keçirilib.
Konfrans çərçivəsində alimin əsərlərindən ibarət sərgi də təşkil olunub.
Tədbiri Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu açaraq M.Mirzəliyevanın həyat və fəaliyyəti haqqında konfrans iştirakçılarına məlumat verib. Bildirib ki, 1971-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsini bitirən alim “Müasir Azərbaycan dilində felin məna növləri və həmhüdud kateqoriyalar” mövzusunda namizədlik, “Türk dillərinin frazeologiyasının nəzəri əsasları” mövzusunda isə doktorluq işini müdafiə edib. Diqqətə çatdırıb ki, M.Mirzəliyeva 1993-1996-cı illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İcra Aparatının Humanitar siyasət şöbəsində məsləhətçi, 1996-2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Humanitar və ictimai elmlər şöbəsinin rəisi vəzifələrində çalışıb.
Alimin Dilçilik İnstitutunda şöbə müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini kimi işlədiyini xatırladan M.Nağısoylu M.Mirzəliyevanın yüksək biliyə, elmi-təşkilati bacarığa və zəngin həyat təcrübəsinə malik olduğunu söyləyib. Akademik tədqiqatçı alimin Azərbaycan dilçiliyi, xüsusilə də türkologiya sahəsində “Müasir Azərbaycan dilində felin növləri və həmhüdud kateqoriyalar”, “Oğuz qrupu türk dillərində əvəzlik”, “Oğuz qrupu türk dillərində modal sözlər”, “Türk dillərinin frazeologiyasının nəzəri problemləri” kimi mühüm əsərlər ərsəyə gətirdiyini deyib.
Sonra Azərbaycan Dillər Universitetinin rektoru, akademik Kamal Abdullayev çıxış edərək alimin dilçiliyin problemlərinə həsr olunan, o cümlədən türkologiya sahəsində önəmli tədqiqatlar apardığını bildirib, M.Mirzəliyeva ilə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Tədbirdə, həmçinin professor İsmayıl Kazımovun “Məhəbbət Mirzəliyevanın fəaliyyətinin çoxşaxəliliyi”, dosent Qətibə Mahmudovanın “Məhəbbət Mirzəliyevanın elmi irsi” və dosent Şəbnəm Həsənlinin “Məhəbbət Mirzəliyevanın ömür yolu” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Daha sonra alimin ailəsi adından bacısı Aybəniz Mirzəliyeva çıxış edərək konfransın təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.
Qeyd edək ki, konfrans öz işini “Məhəbbət Mirzəliyeva şəxsiyyəti və dilçilik görüşləri”, “Müasir Azərbaycan dilinin tədqiqi məsələləri”, “Türk filologiyasının aktual problemləri”, “Ümumi və nəzəri dilçilik məsələləri”, “Dil tarixi və dialektologiya” və “Ortaq türkcə: əlifba, imla, termin” bölmələri ilə davam etdirib.

В Институте языкознания имени Насими НАНА состоялась республиканская конференция на тему «Актуальные проблемы азербайджанского языкознания», посвященная 70-летию известного тюрколога, профессора Махаббат Мирзалиевой.
В рамках конференции была организована выставка трудов ученого.
Открыв мероприятие вступительным словом, директор Института языкознания академик Мохсун Нагысойлу проинформировал участников конференции о жизни и научной деятельности М.Мирзалиевой. Было отмечено, что, окончив филологический факультет Бакинского государственного университета в 1971 году, ученый защитила кандидатскую диссертацию на тему «Типы глаголов в современном азербайджанском языке» и докторскую диссертацию «Теоретические основы фразеологии тюркских языков». М.Мирзалиева работала консультантом в Департаменте гуманитарной политики Исполнительного аппарата Президента Азербайджанской Республики в 1993-1996 годах и руководителем Департамента гуманитарных и социальных наук Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики в 1996-2001 годах.
Напомнив, что она работала заведующей отделом, замдиректора по научной работе в Институте языкознания, М.Нагысойлу сказал, что М.Мирзалиева обладала высокими знаниями, научно-организационными навыками и богатым жизненным опытом. Академик отметил, что ученый являлась автором важных работ в азербайджанской лингвистике, в частности в тюркологии: «Современные типы глаголов и родственные категории», «Модальные слова огузской группы в тюркских языках», «Теоретические проблемы фразеологии тюркских языков».
Затем ректор Азербайджанского университета языков академик Камал Абдуллаев поделился воспоминаниями о М.Мирзалиевой.
На мероприятии были заслушаны доклады профессора Исмаила Казимова «Многосторонность деятельности Махаббат Мирзалиевой», доцента Гатибы Махмудовой «Научное наследие Махаббат Мирзалиевой» и доцента Шабнам Гасанли «Жизненный путь Махаббат Мирзалиевой».
Затем от имени семьи выступила сестра ученого, которая выразила благодарность организаторам и участникам конференции.
Отметим, что конференция продолжила работу по следующим секциям: «Личность и языковые взгляды Махаббат Мирзалиевой», «Вопросы исследования современного азербайджанского языка», «Актуальные проблемы тюркской филологии», «Общая и теоретическая лингвистика», «История языка и диалектологии».