Noyabrın 18-də görkəmli yazıçı, dramaturq, publisist, ictimai xadim, “Molla Nəsrəddin” jurnalının yaradıcısı Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyinin təmirdən və yeni tərtibatdan sonra açılışı olub.
Açılış mərasimində dövlət və hökumət rəsmiləri, tanınmış ədəbiyyat, elm və mədəniyyət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri ilə yanaşı, Cəlil Məmmədquluzadə nəslinin davamçıları – nəticəsi Martin Cavanşiri və kötükcəsi Przemislav Cavanşiri də iştirak ediblər.
Əvvəlcə Mədəniyyət nazirinin birinci müavini Vaqif Əliyev çıxış edərək zəngin ədəbi irsə malik Cəlil Məmmədquluzadə yaradıcılığında azərbaycançılıq məfkurəsinin təbliği, Azərbaycan xalqının azadlığı və maariflənməsi, Azərbaycan dilinin saflığının qorunması kimi mövzuların aparıcı yer tutduğunu bildirib. Vaqif Əliyev Azərbaycan xalqının ulu öndəri Heydər Əliyevin yazıçının yaradıcılığına hər zaman yüksək qiymət verdiyini deyib, ümummilli liderin Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı imzaladığı Sərəncamı, onun böyük ədibin 125 illik yubiley tədbirindəki nitqini xatırladıb.
Cəlil Məmmədquluzadənin ev-muzeyində təmirdən sonra yeni ekspozisiyaların açıldığını söyləyən V.Əliyev vurğulayıb ki, bu mədəniyyət ocağını ziyarət edənlər ədibin yaradıcılığı və irsi ilə daha yaxından tanış ola biləcəklər.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edib. Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə ölkəmizdə C.Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin geniş şəkildə qeyd olunduğunu deyən İ.Həbibbəyli böyük dramaturqun ev-muzeyinin yenidən qurularaq istifadəyə verilməsinin də bu sənəd çərçivəsində həyata keçirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçıları 68 illik fasilədən sonra ilk dəfə Mirzə Cəlilin ev-muzeyinin açılışı üçün Azərbaycana gəliblər. Mirzə Cəlilin nəvələrinin İranda, Polşada, Fransada və İrlandiyada yaşadığını deyən alim onların ulu babalarının evini ziyarət etmələrini əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirib.
C.Məmmədquluzadənin əsərlərinin böyük hissəsini məhz bu evdə qələmə aldığını vurğulayan İ.Həbibbəyli yazıçının sovet rejimi tərəfindən İrandan ölkəmizə dəvət olunduğunu, lakin bir il ərzində ona lazımi diqqətin göstərilmədiyini söyləyib. O, böyük dramaturqa bu evin verilməsində Nəriman Nərimanovun müstəsna xidmətlərini xüsusi qeyd edib. AMEA-nın vitse-prezidenti, həmçinin evin birinci mərtəbəsinin “Molla Nəsrəddin” jurnalının dərc olunduğu “Molla Nəsrəddin” mətbəəsi kimi fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb.
“Mirzə Cəlilin yaşadığı bu ev Azərbaycan ictimai fikrinin əsas mərkəzlərindən biri olmuşdur”, – deyən İ.Həbibbəyli C.Məmmədquluzadənin Azərbaycanın görkəmli yazıçıları və mütəfəkkirləri, o cümlədən Üzeyir Hacıbəyov, Nəcəf bəy Vəzirov, Nəriman Nərimanov, Soltan Məcid Qənizadə ilə bu evdə görüşüb fikir mübadiləsi apardığını vurğulayıb. Bildirib ki, Mirzə Cəlil Azərbaycan ziyalılarını ətrafında birləşdirən “Molla Nəsrəddin” məktəbi yaratmış böyük sənətkardır. Azərbaycanın müstəmləkəçilikdən azad olub müstəqillik əldə etməsi, Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyətinin qurulması yazıçının əsas hədəflərindən biri olub.
Mərasimdə çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) sədri, Xalq yazıçısı Anar isə bu mədəniyyət ocağının yenidən öz qapısını ziyarətçilərin üzünə açmasını mühüm hadisə kimi qiymətləndirib. O, muzeydə görkəmli yazıçının yaşayıb-yaratdığı dövrün ruhunun əks olunduğunu bildirib. Xalq yazıçısı qeyd edib ki, Bakıda Cəlil Məmmədquluzadənin muzeyi əvvəllər olsa da, ümummilli lider Heydər Əliyev Moskvaya gedəndən sonra baxımsız vəziyyətdə qalıb. Sonralar ulu öndərin ölkə rəhbərliyinə qayıdışından sonra muzeyə diqqət yenidən artırılıb: “Bu muzeydə Cəlil Məmmədquluzadənin ömrünün ən ağrılı anları keçib. O, bu evdə övladlarını soyuqdan qorumaq üçün öz əlyazmalarını yandırıb. Böyük ədibin həyat yoldaşı Həmidə xanım xatirələrində yazırdı ki, Mirzə Cəlil ev qızanda dedi ki, hə, indi uşaqlar rahat yata bilərlər. Mənə elə gəlir ki, bu ocaq tək onun balalarını yox, bu gün bizi də isidir”.
Sonra C.Məmmədquluzadənin nəticəsi Martin Cavanşiri çıxış edərək ulu babasının xatirəsinə göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirib: “Cəlil Məmmədquluzadənin xatirəsinin xalq və dövlət, Azərbaycan Prezidenti tərəfindən əziz tutulması çox sevindirici haldır. Mən təsəvvür etməzdim ki, ona Azərbaycanda bu qədər sevgi var. Bura ilk dəfə gəlirəm, ümid edirəm ki, bu səfərlər davamlı olacaq”.
Rəmzi qırmızı lent kəsildikdən sonra mərasim iştirakçıları muzeyin ekspozisiyası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, Cəlil Məmmədquluzadənin nəslinin davamçılarının tapılmasında hafiztimes.com saytının redaktoru Hafiz Əhmədovun xüsusi əməyi var.

On November 18, after overhaul and reconstruction, the House-Museum of Jalil Mammadguluzadeh, a celebrate writer, playwright, publicist, public figure, creator of the journal Molla Nasraddin, was opened.
The opening ceremony was attended by state and government officials, well-known figures of literature, science and culture, representatives of the public, as well as descendants of Jalil Mammadguluzadeh – his great-grandson Martin Javanshiri and his great-great-grandson Przemislav Javanshiri.
First, first deputy minister of Culture Vagif Aliyev stated that, Jalil Mammadguluzadeh’s rich literary heritage plays a key role in promoting the Azerbaijani ideology, freedom and enlightenment of the Azerbaijani people and maintaining the purity of the Azerbaijani language.
Announcing the opening of new exhibits at the Jalil Mammadguluzadeh House-Museum, V. Aliyev noted that visitors to this cultural center will be able to get acquainted with the writer's work and heritage.
Then a speech was made by the vice president of ANAS, academician Isa Habibbayli. He brought to the attention that the 150th anniversary of J. Mammadguluzadeh was widely celebrated in our country by order of President Ilham Aliyev. He also noted that within the framework of this document, the reconstruction and commissioning of the playwright's house-museum was carried out. According to him, after a 68-year break, the descendants of the family of Jalil Mammadguluzadeh first came to Azerbaijan to open the Mirza Jalil House-Museum. Having said that Mirza Jalil’s grandchildren live in Iran, Poland, France and Ireland, the scientist regarded their visit as a significant event.
Stressing that J. Mammadguluzadeh wrote most of his works in this house, I. Habibbayli said that the writer was invited by the Soviet regime from Iran to our country, but during the year he was not given due attention. He especially noted the exceptional merits of Nariman Narimanov in transferring this house to a prominent playwright. The ANAS vice-president also brought to the attention that the publishing house "Molla Nasraddin" was functioning on the ground floor of the house, where the journal "Molla Nasruddin" was published.
“This house, in which Mirza Jalil lived, was one of the main centers of public opinion in Azerbaijan,” I. Habibbayli said and stressed out that J. Mammadguluzadeh met and exchanged thoughts in this house with prominent Azerbaijani writers and thinkers, including Uzeyir Hajibeyov, Najaf bey Vezirov, Nariman Narimanov and Soltan Majid Ganizadeh. He said that Mirza Jalil is a great master of words who created the school “Molla Nasraddin”, which united the Azerbaijani intelligentsia around itself. One of the main goals of the writer was to free the country from colonialism, gain independence and create the Azerbaijan People Republic.
Speaking at the ceremony, chairman of the Union of Azerbaijan Writers’, people's writer Anar called the opening of this cultural center after reconstruction an important event. He said that the museum reflects the spirit of the era of the great writer.
In conclusion, the great-grandson of J. Mammadguluzadeh Martin Javanshiri expressed gratitude for the great attention paid to the memory of his great-grandfather: “It is gratifying that the memory of J. Mammadguluzadeh is highly respected by the state and people. I could not imagine that such great love and respect in Azerbaijan are felt for him. I’m coming here for the first time and I hope that these visits will be regular.”
After cutting the red ribbon, the participants got acquainted with the exposition of the museum.
Note that in the search for descendants of the genus Jalil Mammadguluzadeh, the merits of the editor of the site hafiztimes.com Hafiz Ahmadov are noteworthy.