Noyabrın 21-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutu və UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “İmadəddin Nəsiminin fəlsəfəsi və UNESCO-nun dəyərləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin "Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında" 15 noyabr 2018-ci il və "Azərbaycan Respublikasında 2019-cu ilin "Nəsimi ili" elan edilməsi haqqında" 11 yanvar 2019-cu il tarixli sərəncamlarını xatırladıb. Qeyd edib ki, sözügedən sənədlər Nəsiminin şəxsiyyətinə, irsinə verilən yüksək dəyərin göstəricisidir və sənətkarın həyat və yaradıcılığının, həmişəyaşar ideyalarının daha geniş miqyasda və elmi əsaslarla tanıdılmasına imkan açır. Nəsiminin Azərbaycanda hürufizm ədəbiyyatının əsasını qoyduğunu deyən İ.Həbibbəyli bildirib ki, böyük ədəbi məktəb yaradan şairin şeirlərində insan kainatın ən ali varlığı kimi vəsf edilir, kamil insan olmağa çağırılır.
AMEA-nın vitse-prezidenti Nəsimi yaradıcılığının ümumbəşəri əxlaqi dəyərlərindən, humanizmindən və Azərbaycan dilinin poetik dilinin formalaşmasındakı rolundan da danışıb. O, mütəfəkkir şairin lirikasının özünəməxsus sənətkarlıq xüsusiyyətlərinə malik olduğunu, söz sənətimizi forma və məzmunca zənginləşdirdiyini söyləyib.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək Nəsiminin istər ədəbiyyat, istərsə də fəlsəfə sahəsində əvəzsiz irs qoyduğunu qeyd edib. Hürufiliyin Nəsimi tərəfindən nəinki Azərbaycanda, eləcə də Şərqdə geniş yayıldığını deyən İ.Məmmədzadə bunun sayəsində ədibin Misir, Suriya, İraq, İran və Anadolunun ən tanınmış simalarından birinə çevrildiyini söyləyib. O, şairin dərin məntiqi və fəlsəfi baxışları ilə daim dünyanın qabaqcıl alimlərinin diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb.
Mədəniyyət nazirinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva isə bildirib ki, Nəsimi şeir və qəzəlləri vasitəsilə insanı ali həqiqət kimi ucaldıb, dövrün hökmdarlarını öz təsiri altına almağı bacarıb. O, şairin hələ 14-cü əsrdə humanizm ideyalarını dünyaya təbliğ etməyə başladığını və Balkanlardan Hindistana kimi bir çox xalqların inkişafına zəmin yaratdığını söyləyib. Vurğulayıb ki, Nəsimi şəxsiyyətinə qiymət hələ SSRİ dövründə ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə verilib və 1973-cü ildə şairin 600 illik yubileyi UNESCO səviyyəsində qeyd olunub, Bakıda onun heykəli ucaldılıb, böyük mütəfəkkirə həsr olunan bədii film çəkilib. S.Məmmədəliyeva, həmçinin cari ildə Beynəlxalq Astronomiya İttifaqı tərəfindən kiçik planetlərdən birinə Nəsiminin adının verildiyini xatırladıb.
Konfransda AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, AR Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının Baş katibi Elnur Sultanov, Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Yankauskas, Fransanın ölkəmizdəki səfiri Zaxar Gross və Türkiyə Səfirliyinin mədəniyyət üzrə məsləhətçisi İrfan Çiftçi çıxış edərək Nəsiminin zəngin yaradıcılığından və onun orta əsrlər fəlsəfi fikrinin inkişafındakı rolundan danışıblar.
Daha sonra yerli və xarici alimlərin “İmaməddin Nəsimi şəxsiyyətinin və fəlsəfəsinin özəllikləri”, “Nəsimi sirrinə bir baxış”, “Nəsimi poeziya ilə fəlsəfəsinin kəşisməsində”, “Həbibinin hürufi görüşlərinin formalaşmasında İmadəddin Nəsiminin rolu” və “Gəlmiş cahana şərh edər şimdi Nəsimi həqq sözün” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfransın materialları "Nəsiminin fəlsəfəsi və ümumbəşəri dəyərlər" adlı kitabda nəşr olunub.

"Philosophy of Imadaddin Nasimi and UNESCO values" international scientific conference launched
On November 21, Central Scientific Library with the joint organization of the Institute of Philosophy of ANAS and National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO hosted an international scientific conference on topic "Philosophy of Imadaddin Nasimi and UNESCO values”.
Opening the event, ANAS vice -president academic Isa Habibbayli reminded the orders of President Ilham Aliyev “On the celebration of the 650th anniversary of the great Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi” dated November 15, 2018 and “On the announcement of 2019 in the Republic of Azerbaijan as the Year of Nasimi” dated 11 January 2019. These documents attest to the imparting of personal value and heritage of Nasimi and provide an opportunity to better understand the life and work of the master of the word. Nasimi laid the foundation for the literature of Hurufism in Azerbaijan, and man is described as the highest being in the universe in his poetry, he noted.
ANAS vice-president spoke about the universal moral values of Nasimi’s creativity, humanism and its role in the formation of the poetic language of the Azerbaijani language. He said that the poet's lyricism, which has unique artistic features, enriched our vocabulary in form and content.
Then director of the Institute of Philosophy Professor Ilham Mammadzadeh said that Nasimi left an indelible legacy in both literature and philosophy. Nasimi not only in Azerbaijan, but also in the East has spread Hurufism. He stressed out that the poet is always in the center of attention of leading scientists of the world with his deep logical and philosophical views.
The Deputy Minister of Culture corresponding member of ANAS Sevda Mammadaliyeva said that Nasimi began to promote the ideas of humanism in the 14th century and laid the foundation for the development of many peoples from the Balkans to India. It was noted that the personality of Nasimi was valued even in Soviet times, so on the initiative of the great leader Heydar Aliyev in 1973, the poet’s 600th birthday was celebrated at the UNESCO level, a monument to the great thinker was erected in Baku. S. Mammadaliyeva also recalled that this year the International Astronomical Union named in honor of the poet one of the minor planets - Nasimi.
Academician Nargiz Akhundova, academic secretary of ANAS Division of Social Sciences, Special Envoy of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Secretary General of the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO Elnur Sultanov, head of the EU Delegation to our Country Kestutis Yankauskas, French Ambassador to Azerbaijan Zahar Gross, and cultural adviser to the Turkish Embassy Irfan Chiftchi told about rich poetry of Nasimi and his role in the development of medieval philosophical thought.
Then lectures of domestic and foreign scholars were listened on the following topics: “Characteristics of the personality and philosophy of Imadaddin Nasimi”, “A glance at the philosophy of Nasimi”, “Nasimi at the crossroads of poetry and philosophy”, “The role of Imadaddin Nasimi in the formation of Hurufi views of Habibi.”