Noyabrın 21-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutu və UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “İmadəddin Nəsiminin fəlsəfəsi və UNESCO-nun dəyərləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin "Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında" 15 noyabr 2018-ci il və "Azərbaycan Respublikasında 2019-cu ilin "Nəsimi ili" elan edilməsi haqqında" 11 yanvar 2019-cu il tarixli sərəncamlarını xatırladıb. Qeyd edib ki, sözügedən sənədlər Nəsiminin şəxsiyyətinə, irsinə verilən yüksək dəyərin göstəricisidir və sənətkarın həyat və yaradıcılığının, həmişəyaşar ideyalarının daha geniş miqyasda və elmi əsaslarla tanıdılmasına imkan açır. Nəsiminin Azərbaycanda hürufizm ədəbiyyatının əsasını qoyduğunu deyən İ.Həbibbəyli bildirib ki, böyük ədəbi məktəb yaradan şairin şeirlərində insan kainatın ən ali varlığı kimi vəsf edilir, kamil insan olmağa çağırılır.
AMEA-nın vitse-prezidenti Nəsimi yaradıcılığının ümumbəşəri əxlaqi dəyərlərindən, humanizmindən və Azərbaycan dilinin poetik dilinin formalaşmasındakı rolundan da danışıb. O, mütəfəkkir şairin lirikasının özünəməxsus sənətkarlıq xüsusiyyətlərinə malik olduğunu, söz sənətimizi forma və məzmunca zənginləşdirdiyini söyləyib.
Sonra Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edərək Nəsiminin istər ədəbiyyat, istərsə də fəlsəfə sahəsində əvəzsiz irs qoyduğunu qeyd edib. Hürufiliyin Nəsimi tərəfindən nəinki Azərbaycanda, eləcə də Şərqdə geniş yayıldığını deyən İ.Məmmədzadə bunun sayəsində ədibin Misir, Suriya, İraq, İran və Anadolunun ən tanınmış simalarından birinə çevrildiyini söyləyib. O, şairin dərin məntiqi və fəlsəfi baxışları ilə daim dünyanın qabaqcıl alimlərinin diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb.
Mədəniyyət nazirinin müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva isə bildirib ki, Nəsimi şeir və qəzəlləri vasitəsilə insanı ali həqiqət kimi ucaldıb, dövrün hökmdarlarını öz təsiri altına almağı bacarıb. O, şairin hələ 14-cü əsrdə humanizm ideyalarını dünyaya təbliğ etməyə başladığını və Balkanlardan Hindistana kimi bir çox xalqların inkişafına zəmin yaratdığını söyləyib. Vurğulayıb ki, Nəsimi şəxsiyyətinə qiymət hələ SSRİ dövründə ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə verilib və 1973-cü ildə şairin 600 illik yubileyi UNESCO səviyyəsində qeyd olunub, Bakıda onun heykəli ucaldılıb, böyük mütəfəkkirə həsr olunan bədii film çəkilib. S.Məmmədəliyeva, həmçinin cari ildə Beynəlxalq Astronomiya İttifaqı tərəfindən kiçik planetlərdən birinə Nəsiminin adının verildiyini xatırladıb.
Konfransda AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, AR Xarici İşlər Nazirliyinin xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri, UNESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının Baş katibi Elnur Sultanov, Avropa İttifaqının ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Kestutis Yankauskas, Fransanın ölkəmizdəki səfiri Zaxar Gross və Türkiyə Səfirliyinin mədəniyyət üzrə məsləhətçisi İrfan Çiftçi çıxış edərək Nəsiminin zəngin yaradıcılığından və onun orta əsrlər fəlsəfi fikrinin inkişafındakı rolundan danışıblar.
Daha sonra yerli və xarici alimlərin “İmaməddin Nəsimi şəxsiyyətinin və fəlsəfəsinin özəllikləri”, “Nəsimi sirrinə bir baxış”, “Nəsimi poeziya ilə fəlsəfəsinin kəşisməsində”, “Həbibinin hürufi görüşlərinin formalaşmasında İmadəddin Nəsiminin rolu” və “Gəlmiş cahana şərh edər şimdi Nəsimi həqq sözün” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Qeyd edək ki, konfransın materialları "Nəsiminin fəlsəfəsi və ümumbəşəri dəyərlər" adlı kitabda nəşr olunub.

21 ноября в Центральной научной библиотеке при совместной организации Института философии НАНА и Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО состоялась международная научная конференция на тему «Философия Имададдина Насими и ценности ЮНЕСКО».
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли напомнил о распоряжениях Президента Ильхама Алиева «О праздновании 650-летия великого азербайджанского поэта Имададдина Насими» от 15 ноября 2018 года и «Об объявлении 2019 года в Азербайджанской Республике «Годом Насими» от 11 января 2019 года. Он отметил, что документы свидетельствуют о придании ценности личности и наследию Насими и дают возможность лучше осознать жизнь и творчество мастера слова. Отметив, что Насими заложил основу литературы хуруфизма в Азербайджане, И. Габиббейли сказал, что в стихотворения поэта, создавшего великую литературную школу, человек описывается как высшее существо во вселенной и призывается быть совершенным.
Вице-президент НАНА рассказал об общечеловеческих моральных ценностях творчества Насими, гуманизме и его роли в формировании поэтического языка азербайджанского языка. Он сказал, что лиризм поэта, который имеет уникальные художественные особенности, обогатил наш словарный запас по форме и содержанию.
Затем директор Института философии профессор Ильхам Мамедзаде сказал, что Насими оставил неизгладимое наследие как в литературе, так и в философии. И.Мамедзаде отметил, что хуруфизм распространялся Насими не только в Азербайджане, но и на Востоке. Он подчеркнул, что поэт всегда находится в центре внимания ведущих ученых мира с его глубокими логическими и философскими взглядами.
Заместитель министра культуры, член-корреспондент НАНА Севда Мамедалиева сказала, что Насими начал продвигать идеи гуманизма в 14 веке и заложил основу для развития многих народов от Балкан до Индии. Было отмечено, что личность Насими ценилась еще в советское время, так по инициативе великого лидера Гейдара Алиева в 1973 году 600-летие поэта отмечалось на уровне ЮНЕСКО, в Баку был установлен памятник великому мыслителю. С.Мамедалиева также напомнила, что в этом году Международный астрономический союз назвал в честь поэта одной из малых планет - Насими.
На мероприятии также выступили академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА академик Наргиз Ахундова, посол по особым поручениям Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики, Генеральный секретарь Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО Эльнур Султанов, глава Представительства ЕС в нашей стране Кестутис Янкаускас, посол Франции в Азербайджане Захар Гросс, советник по вопросам культуры посольства Турции Ирфан Сифтчи. Выступившие рассказали о богатом творчестве Насими и его роли в развитии средневековой философской мысли.
Затем были заслушаны доклады местных и зарубежный ученых по следующим темам: «Особенности личности и философии Имададдина Насими», «Взгляд на философию Насими», «Насими на перепутье поэзии и философии», «Роль Имададдина Насими в формировании хуруфийских взглядов Хабиби».