Humanitar Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib
Noyabrın 22-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Humanitar Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib. Əvvəlcə bölmənin tərkibinə daxil olan elmi tədqiqat müəssisələrinin nailiyyətlərini özündə əks etdirən kitab və jurnallardan ibarət sərgi ilə tanışlıq olub.
Ümumi yığıncaqda AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, bölmənin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli, büro üzvləri, müvafiq elmi müəssisələrin rəhbərləri, elmi katibləri və aidiyyatı üzrə dəvət olunmuş şəxslər iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli il ərzində HEB-in Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları əsasında bir sıra mühüm tədbirlər keçirdiyini, sanballı çap əsərləri, monoqrafiyalar ərsəyə gətirdiyini, qabaqcıl elmi tədqiqat işlərinin müdafiə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
İlk olaraq Humanitar Elmlər Bölməsinin elmi müəssisələrində 2019-cu ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar dinlənilib. Hesabat məruzələrində cari ildə bölmənin institutlarında əldə olunan mühüm elmi nəticələr, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamları və dövlət proqramları çərçivəsində həyata keçirilmiş tədbirlər, eləcə də ölkə başçısının "Azərbaycan Respublikasında 2019-cu ilin “Nəsimi ili” elan edilməsi haqqında” Sərəncamına müvafiq olaraq görülmüş işlər, "İmadəddin Nəsimi-650" çərçivəsində çap olunmuş kitablar haqqında məlumatlar öz əksini tapıb. Eyni zamanda məruzələrdə qeyd olunub ki, 2019-cu ildə  dövlət başçısının “Cəfər Cabbarlının 120 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Akademik Məmmədağa Şirəliyevin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Akademik Həmid Araslının 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında”, “Cəlil Məmmədquluzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamlarının icrasından irəli gələn bir sıra tədbirlər həyata keçirilib.
Tədbirdə Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Ədəbiyyat nəzəriyyəsi, ədəbi təhlil və tənqid ixtisası və Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Tarixşünaslıq, mənbəşünaslıq və tarixi tədqiqat üsulları ixtisası üzrə doktoranturaya qəbul və dissertantlar üçün minimum imtahanlarının keçirilməsi üçün proqram və test bankının təsdiqi məsələləri də müzakirə olunub.

On November 22, general meeting of the Division of Humanitarian Sciences of ANAS was held. In advance, an exhibition, consisting of books and journals, reflecting the achievements of the research institutions attached to the division was presented.
Vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli, academician-secretary of the division, academician Teymur Karimli, members of the bureau, heads and scientific secretaries of relevant scientific institutions, etc. took part in the General Meeting.
Opening the event, academician Isa Habibbayli said that during the reporting year DHS carried out a number of important events in accordance with the orders of the President of the Republic of Azerbaijan, books and monographs were published, and research works devoted to pressing problems were defended.
Initially, lectures were listened reflecting the results of research work carried out in scientific institutions of the Division of Humanitarian Sciences in 2019. The lectures reflected important scientific results obtained at the institutes of the division for the current year, activities carried out as part of the orders of the state head and state programs, including work carried out in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the announcement of 2019 in Azerbaijan Republic “Year of Nasimi” and information about books published in the framework of “Imadaddin Nasimi-650”. Meanwhile, it was noted in the lectures that, this year various activities were carried out in accordance with the orders of the President of the Republic of Azerbaijan “On the 120th anniversary of Jafar Jabbarly”, “On the 110th anniversary of Academician Mammadagha Shiraliyev”, “On the 110-anniversary of academician Mammad Jafar Jafarov”, “On the 110th anniversary of academician Hamid Arasli ”and“ On the 150th anniversary of Jalil Mammadguluzadeh”.
The event addressed issues of approving the program and test bank for conducting minimum exams for admission to doctoral studies, as well as for candidates for specialties in “Theory of Literature, Literary Analysis and Criticism” at the National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi and “Historiography, Source Studies and methods of historical research” at the Institute of Manuscripts named after Muhammad Fizuli.