Noyabrın 22-də AMEA Fəlsəfə İnstitutunda bu qurumun və UNESСO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “İslam fəlsəfəsində Nəsimi fenomeni” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransı institutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə açaraq bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin 2019-cu ili ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan etməsi ilə ədibin yaradıcılığı şərqşünaslar, dilçilər və tarixçilər tərəfindən bir daha geniş təhlil olunub. Nəsiminin mütəfəkkir filosof-şair olduğunu deyən İ.Məmmədzadə qeyd edib ki, bəzi tədqiqatçılar onu böyük filosof adlandırsa da, bu, Nəsimi dövrü və yaradıcılığının bütün fəlsəfi kontekstini açıb göstərmək üçün kifayət deyil.
Sonra institutun İslam fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə çıxış edərək “Nəsimi ili” çərçivəsində dahi mütəfəkkirin yaradıcılığının fərqli bucaqlardan müxtəlif məzmunda təhlil edildiyini vurğulayıb.
Daha sonra f.ü.f.d. Əntiqə Paşayeva “İmadəddin Nəsimi şeirlərində insan və kainatın fəlsəfi mənası”, fil.ü.f.d. Eyvaz Eminalıyev “Nəsimi yaradıcılığı XX əsr mühacirət ədəbiyyatşünaslığında”, fil.ü.f.d., dos. Lütfiyyə Əsgərzadə “Şeyx Sənan İsmi Nəsimi yaradıclığında”, t.ü.f.d. Əli Fərhadov “Hürufilikdə dinlərin vəhdəti və kamil insana baxış” və Zaur Rəşidov “Hürufilik İslamın özünəməxsus ezoterik fəlsəfi təlimi kimi” mövzusunda məruzələrlə çıxış edərək, fikirlərini konfrans iştirakçıları ilə bölüşüblər.

22 ноября в Институте философии НАНА при организации этого научного заведения и Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО прошла международная научная конференция «Феномен Насими в исламской философии».
Открывая конференцию, директор института профессор Ильхам Мамедзаде сказал, что с объявлением 2019 года Годом Насими в нашей стране творчество великого поэта широко анализируется востоковедами, лингвистами и историками. И.Мамедзаде сказал, что хотя Насими является философом-поэтом, некоторые исследователи называют его великим философом, но этого недостаточно, чтобы раскрыть весь философский контекст периода Насими и его творчества.
Затем заведующая Отделом исламской философии института, член-корреспондент НАНА Конул Буньядзаде сказала, что в «Год Насими» творчество великого мыслителя анализировалось с разных точек зрения.
Далее были заслушаны доклады «Философское значение человека и вселенной в стихах Имададдина Насими», «Творчество Насими в иммигрантской литературе ХХ века», «Шейх Сенан Исми в творчестве Насими», «Единство религий в хуруфизме и взгляд на совершенного человека», «Хуруфизм как своеобразная эзотерическая философская доктрина ислама».