Noyabrın 22-də AMEA Fəlsəfə İnstitutunda bu qurumun və UNESСO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə “İslam fəlsəfəsində Nəsimi fenomeni” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransı institutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə açaraq bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin 2019-cu ili ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan etməsi ilə ədibin yaradıcılığı şərqşünaslar, dilçilər və tarixçilər tərəfindən bir daha geniş təhlil olunub. Nəsiminin mütəfəkkir filosof-şair olduğunu deyən İ.Məmmədzadə qeyd edib ki, bəzi tədqiqatçılar onu böyük filosof adlandırsa da, bu, Nəsimi dövrü və yaradıcılığının bütün fəlsəfi kontekstini açıb göstərmək üçün kifayət deyil.
Sonra institutun İslam fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadə çıxış edərək “Nəsimi ili” çərçivəsində dahi mütəfəkkirin yaradıcılığının fərqli bucaqlardan müxtəlif məzmunda təhlil edildiyini vurğulayıb.
Daha sonra f.ü.f.d. Əntiqə Paşayeva “İmadəddin Nəsimi şeirlərində insan və kainatın fəlsəfi mənası”, fil.ü.f.d. Eyvaz Eminalıyev “Nəsimi yaradıcılığı XX əsr mühacirət ədəbiyyatşünaslığında”, fil.ü.f.d., dos. Lütfiyyə Əsgərzadə “Şeyx Sənan İsmi Nəsimi yaradıclığında”, t.ü.f.d. Əli Fərhadov “Hürufilikdə dinlərin vəhdəti və kamil insana baxış” və Zaur Rəşidov “Hürufilik İslamın özünəməxsus ezoterik fəlsəfi təlimi kimi” mövzusunda məruzələrlə çıxış edərək, fikirlərini konfrans iştirakçıları ilə bölüşüblər.

Institute of Philosophy hosted an international scientific conference "Nasimi Phenomenon in Islamic Philosophy"
On November 22, Institute of Philosophy of ANAS, co-organized by the National Commission of the Republic of Azerbaijan for UNESCO, hosted for international scientific conference "Nasimi Phenomenon in Islamic Philosophy".
Opening the conference, director of the institute Professor Ilham Mammadzadeh said that with the announcement of 2019 as the Year of Nasimi in our country, the work of the great poet is widely analyzed by orientalists, linguists and historians. Although Nasimi is a philosopher-poet, some scholars call him a great philosopher, but this is not enough to reveal the completely philosophical context of the Nasimi period and his work, he noted.
Then, head department of Islamic Philosophy of the Institute corresponding member of ANAS Konul Bunyadzadeh said that in the “Year of Nasimi” the work of the great thinker was analyzed from different points of view.
Then there were listened lectures - “The philosophical significance of man and the universe in the verses of Imadaddin Nasimi”, “Nasimi's work in immigrant literature of the twentieth century”, “Sheikh Senan Ismi in the work of Nasimi”, “The unity of religions in Hurufism and a glance at the perfect person”, “Hurufism as a kind of esoteric philosophical doctrine of Islam."