Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin eksponatları sərgilənir
Noyabrın 23-də Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki “Azərbaycan” pavilyonunun əsaslı bərpa və təmirdən sonra açılış mərasimi olub.
Mərasimdə Rusiya Federasiyasından olan məsul şəxslərlə yanaşı, bu ölkədə rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva da iştirak edib. O, öz çıxışında “Azərbaycan” pavilyonunun zahiri simasının bərpa olunması ilə bərabər, həm də yeni məzmun kəsb etdiyini qeyd edib. Bildirib ki, burada qonaqlar Azərbaycan xalqının zəngin çoxəsrlik tarixi, mədəniyyəti, ənənələri ilə tanış ola, eyni zamanda, müasir müstəqil Azərbaycanın ictimai-siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə uğurları barədə məlumatlar əldə edə bilərlər.
Pavilyonda Azərbaycanın mədəni irsini nümayiş etdirən eksponatlardan ibarət müxtəlif sərgilər təşkil olunub. Onlar sırasında rəsm əsərləri, heykəllər, milli musiqi alətləri, Azərbaycan xalça məmulatları, qədim və orta əsr keramika, daş və mis qablar, şəbəkə, zərgərlik nümunələri, silahlar və s. sərgi iştirakçılarının diqqətini cəlb edib.
Pavilyonun tarixində ilk dəfə olaraq Azərbaycanın II Dünya müharibəsində iştirakına dair xüsusi ekspozisiya qurulub və burada AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin unikal eksponatları sərgilənib. Onların sırasında döyüşlərdə sərkərdəlik məharətini nümayiş etdirmiş, iki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı olmuş, general Həzi Aslanov, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, polkovnik Həbibulla Hüseynov, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, polkovnik Adil Quliyev, Azərbaycanın ilk admiralı Cəlil Cavadov, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, kəşfiyyatçı Rixard Zorge, döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşmuş Azərbaycanın ilk qadın hərbi təyyarəçisi Züleyxa Seyidməmmədova və s. kimi tarixi şəxsiyyətlərə aid eksponatlar xüsusi maraqla qarşılanıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Heydər Əliyevin Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə təşkil olunmuş ekspozisiya 6 ay ərzində fəaliyyət göstərəcək. Dünyanın 50 nəhəng sərgi mərkəzi sırasına daxil olan Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisi ildə 30 milyon izləyici qəbul edir.

November 23, an opening ceremony of the pavilion "Azerbaijan" took place after overhaul in the Exhibition of National Economy Achievements in Moscow.
Along with officials from the Russian Federation, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva also attended the ceremony. She noted that pavilion "Azerbaijan" has not only restored its appearance but also attached new content. Here, the guests can get acquainted with the rich history, culture and traditions of the Azerbaijani people, as well as learn about the success of modern independent Azerbaijan in the socio-political, economic and humanitarian spheres.
Various exhibitions on the cultural heritage of Azerbaijan were organized in the pavilion. Among them are paintings, sculptures, national musical instruments, Azerbaijani carpets, ancient and medieval ceramics, stone and copper containers, a network, jewelry samples, weapons and more attracted the attention of exhibitors.
For the first time in the history of the pavilion, a special exhibition dedicated to Azerbaijan's participation in World War II was organized, where unique exhibits of the National Museum of Azerbaijan History of ANAS were exhibited. Among them were exhbitis of the heroes of the Soviet Union, General Hazi Aslanov, Hero of the Soviet Union Colonel Habibulla Huseynov, Hero of the Soviet Union, Colonel Adil Guliyev, the brave soldier of Azerbaijan the first female military pilot of Azerbaijan Zuleikha Seyidmammadova, who fought heroically, aroused special interest.
The exposition organized on the initiative and with the support of the Heydar Aliyev Foundation will last 6 months. Exhibition of National Economy Achievements, which is included the world's 50 huge exhibition centers, receives 30 million visitors per year.