Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin eksponatları sərgilənir
Noyabrın 23-də Moskvanın Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisindəki “Azərbaycan” pavilyonunun əsaslı bərpa və təmirdən sonra açılış mərasimi olub.
Mərasimdə Rusiya Federasiyasından olan məsul şəxslərlə yanaşı, bu ölkədə rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva da iştirak edib. O, öz çıxışında “Azərbaycan” pavilyonunun zahiri simasının bərpa olunması ilə bərabər, həm də yeni məzmun kəsb etdiyini qeyd edib. Bildirib ki, burada qonaqlar Azərbaycan xalqının zəngin çoxəsrlik tarixi, mədəniyyəti, ənənələri ilə tanış ola, eyni zamanda, müasir müstəqil Azərbaycanın ictimai-siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə uğurları barədə məlumatlar əldə edə bilərlər.
Pavilyonda Azərbaycanın mədəni irsini nümayiş etdirən eksponatlardan ibarət müxtəlif sərgilər təşkil olunub. Onlar sırasında rəsm əsərləri, heykəllər, milli musiqi alətləri, Azərbaycan xalça məmulatları, qədim və orta əsr keramika, daş və mis qablar, şəbəkə, zərgərlik nümunələri, silahlar və s. sərgi iştirakçılarının diqqətini cəlb edib.
Pavilyonun tarixində ilk dəfə olaraq Azərbaycanın II Dünya müharibəsində iştirakına dair xüsusi ekspozisiya qurulub və burada AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin unikal eksponatları sərgilənib. Onların sırasında döyüşlərdə sərkərdəlik məharətini nümayiş etdirmiş, iki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı olmuş, general Həzi Aslanov, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, polkovnik Həbibulla Hüseynov, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, polkovnik Adil Quliyev, Azərbaycanın ilk admiralı Cəlil Cavadov, Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, kəşfiyyatçı Rixard Zorge, döyüşlərdə qəhrəmancasına vuruşmuş Azərbaycanın ilk qadın hərbi təyyarəçisi Züleyxa Seyidməmmədova və s. kimi tarixi şəxsiyyətlərə aid eksponatlar xüsusi maraqla qarşılanıb.
Məlumat üçün bildirək ki, Heydər Əliyevin Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə təşkil olunmuş ekspozisiya 6 ay ərzində fəaliyyət göstərəcək. Dünyanın 50 nəhəng sərgi mərkəzi sırasına daxil olan Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisi ildə 30 milyon izləyici qəbul edir.

23 ноября на Выставке достижений народного хозяйства в Москве состоялась церемония открытия после капитальной реставрации и ремонта павильона «Азербайджан».
Наряду с официальными лицами из Российской Федерации на церемонии также присутствовала Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева. В своем выступлении она отметил, что гости нашего павильона могут ознакомиться и с богатой многовековой историей, культурой, традициями нашего народа, одновременно почерпнуть информацию и о современном, независимом Азербайджане, его достижениях в общественно-политической, экономической, гуманитарной сферах.
В постоянном экспозиционном зале представлены национальная музыка, образцы ковроткачества, ремесленничества. Кроме того, в павильоне экспонируются работы известных азербайджанских художников.
Впервые в истории павильона была организована специальная выставка, посвященная участию Азербайджана во Второй мировой войне, где были представлены уникальные экспонаты Национального музея истории НАНА. Среди них представляли особый интерес экспонаты, связанные с такими историческими лицами, как Герой Советского Союза, генерал Хази Асланов, Герой Советского Союза, полковник Хабибулла Гусейнов, Герой Советского Союза, полковник Адиль Гулиев, первый адмирал Азербайджана Джалил Джавадов, Герой Советского Союза, разведчик Ричард Зорге, первая военная летчица Азербайджана Зулейха Сеидмамедова.
Отметим, что экспозиция, организованная по инициативе и при поддержке Фонда Гейдара Алиева, продлится 6 месяцев. Национальная выставка достижений, которая является одним из 50 крупнейших в мире выставочных центров, принимает 30 миллионов посетителей в год.