Noyabrın 26-da Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 100 illik yubileyi münasibətilə elm və təhsilin inteqrasiyası (ISE-2019) mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mərasimdə iştirak edib.
Dövlət başçısı Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyi münasibətilə bütövlükdə Azərbaycan xalqını təbrik edib. BDU-nun bu xalqın taleyində əhəmiyyətli rolundan danışan ölkə rəhbəri universitetin 100 il ərzində ölkənin hərtərəfli inkişafına böyük töhfələr verdiyini vurğulayıb.
BDU-nun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) qərarı ilə təsis edildiyini xatırladan Prezident İlham Əliyev AXC-nin süqutundan sonra da universitetin yeni ictimai-siyasi dövrdə fəaliyyətini davam etdirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, 100 il ərzində universitetin 200 minə yaxın məzunu Azərbaycanın müxtəlif sahələrində öz bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirib. Məzunlar arasından görkəmli şəxslər, alimlər, ictimai xadimlər, siyasətçilər, mütəxəssislər çıxıb.
Ölkə Prezidenti Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, müasir Azərbaycanın qurucusu Heydər Əliyevin də BDU-nun məzunu olduğunu, ümummilli liderin həm sovet, həm də müstəqillik dövründə xalq qarşısında, dövlət qarşısında misilsiz xidmətlər göstərdiyini vurğulayıb.
Daha sonra Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev çıxış edərək universitetin keçdiyi şanlı və şərəfli yoldan bəhs edib. O, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin “Azərbaycan xalqının, Azərbaycan Respublikasının milli sərvəti və milli iftixarı” adlandırdığı Bakı Dövlət Universitetinin yaradılmasının 100 illik yubileyində iştirakına görə dövlət başçısına dərin minnətdarlığını bildirib.
E.Babayev rəhbəri olduğu universitetin müsəlman Şərqinin yeni tipli ilk ali təhsil müəssisəsi kimi Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin bizə yadigarı olduğunu, bu müqəddəs təhsil ocağının vətənpərvər ziyalıların, elm, təhsil və mədəniyyət fədailərinin milli təəssübkeşliyi, əzmkarlığı və mübarizəsi sayəsində yarandığını deyib.
Bakı Dövlət Universitetinin fəaliyyət göstərdiyi dövr ərzində 200 mindən çox mütəxəssis, o cümlədən bir sıra xarici ölkələr üçün yüzlərlə yüksəkixtisaslı kadrlar hazırladığını diqqətə çatdıran E.Babayev universitetin bu missiyanı hazırda da uğurla davam etdirdiyini bildirib.
Rektor Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 176 həqiqi və müxbir üzvündən 93-nün, Milli Məclisin 117 üzvündən 46-sının, eləcə də ali struktur rəhbərlərinin böyük əksəriyyətinin BDU-nun məzunları olduğunu fəxarət hiss ilə qeyd edib.
Tədbirdə universitetin professoru, hüquq elmləri doktoru Firuzə Abbasova, ABŞ-ın Merilend Universitetinin, ADA Universitetinin və Milli Aviasiya Akademiyasının professoru, akademik Roald Saqdeyev, Jurnalistika fakültəsinin ikinci kurs tələbəsi Rəşad İmanov çıxış ediblər.
Konfransda Roald Saqdeyev “İnteqrasiya edilmiş tədqiqat və təhsil yanaşmasında ən yaxşı təcrübələr”, İsraildən Holon Texnologiya İnstitutunun prezidenti, professor Eduard Yakubov “İnnovasiya, texnologiya və sahibkarlıq əsrində ali təhsil və tədqiqat”, Kembric Molekulyar biologiya laboratoriyasının müdiri, professor Qərib Mürşüdov “Elm və təhsil arasında əlaqələr: tədqiqat institutları və təhsil universitetləri”, Səudiyyə Ərəbistanı Kral Fahd Neft və Mineral Universiteti, Neft Mühəndisliyi və Geologiya Elmləri Kollecinin fakültə üzvü, geologiya elmi proqramının rəhbəri Cek Dvorkin “Fundamental elm və aspirantura: rəqəmsal geologiya nümunələri əsasında” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Həmçinin “Tədqiqatların ölçülməsi və innovasiyaların tətbiqi: Bakı Dövlət Universiteti “Web of Science” prizmasından”, “İslamabad COMSATS Universitetində elm və təhsil”, “Müasir molekulyar biotexnologiyanın gücü: səhiyyə, kənd təsərrüfatı, ərzaq istehsalı və sənaye sahələrində tətbiqi”, “Bakı Dövlət Universitetində dəqiq və texniki elmlərin tədrisində təhsil və elmin vəhdəti”, “Bilik və bacarıq, öyrətmə və yoxlama - şəxsi perspektivlər” mövzularında məruzələr dinlənilib.
Bakı Dövlət Universitetinin 100 illik yubileyinə həsr olunan mərasim bu qocaman təhsil ocağının himninin ifası və müxtəlif ölkələrdən gəlmiş ali məktəb nümayəndələrinin təbrikləri ilə yekunlaşıb.

On November 26, international conference on the integration of science and education (ISE-2019) dedicated to the 100th anniversary of Baku State University (BSU) was held.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the ceremony.
The head of state congratulated the Azerbaijani people on the 100th anniversary of Baku State University. Speaking about the important role of BSU in the fate of this nation, the head of the country noted that the university has made a significant contribution to the country's comprehensive development for over 100 years.
Reminding that BSU was founded by the decision of the Azerbaijan People Republic (APR), President Ilham Aliyev said that the university continued its activities in the new socio-political period after the collapse of the APR. He noted that over the past 100 years, about 200,000 university graduates have demonstrated their knowledge and skills in various areas of Azerbaijan. Among the graduates were prominent personalities, scientists, public figures, politicians and specialists.
The head of the country noted that the national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, was also a graduate of the Baku State University and stressed out that national leader rendered unprecedented merits to our people and the state both in the Soviet period and after independence.
Then, rector of Baku State University Elchin Babayev spoke about the glorious and honorable path of the university. He expressed gratitude to the head of state for participating in the centenary of the founding of Baku State University, which the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev called "National wealth and national pride of the Azerbaijani people and the Republic of Azerbaijan."
E. Babayev brought to the attention that the university he headed was the first higher educational institution of a new type in the Muslim East, this holy center of education was created by patriotic intellectuals, scientists, enlighteners and cultural figures with national fanaticism, perseverance and struggle.
Noting that over the period of its activity, the university trained more than 200 thousand specialists, including hundreds of highly qualified personnel for a number of foreign countries, E. Babayev added that at present the university is successfully continuing its mission.
The rector noted with pride that 93 out of 176 active and corresponding members of the Azerbaijan National Academy of Sciences, 46 out of 117 members of the Milli Majlis, most of the heads of higher structures are graduates of Baku State University.
Professor of the university Doctor of juridical sciences Firuza Abbasova, professor of the University of Maryland, ADA University and the National Aviation Academy Roald Sagdeyev, second-year student of the Faculty of Journalism Rashad Imanov also spoke at the event.
Lectures by Roald Sagdeyev on “Best Practices in Integrated Research and Education”, President of the Holon Institute of Technology (Israel) Professor Eduard Yakubov on “Higher Education and Research in the Age of Innovation, Technology and Entrepreneurship”, Head of the Cambridge Molecular Biology Laboratory Professor Garib Murshudov on "The relationship of science and education: research institutes and universities" etc. were listened in the conference.
The ceremony dedicated to the 100th anniversary of Baku State University ended with the performance of the anthem of this great educational institution and congratulations from representatives of universities of different countries.