Bu gün AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, texnika elmləri doktoru Elton Məmmədov kollektivə təqdim edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov YT Parkın yeni direktorunun ictimai-siyasi, sosial, elmi və pedaqoji fəaliyyətindən, iş təcrübəsindən danışıb. O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin ölkəmizdə elmi nailiyyətlərin kommersiyalaşdırılmasına xüsusi önəm verdiyini qeyd edərək, bugünkü təyinatı göstərilən istiqamətdə atılan mühüm addım kimi səciyyələndirib.
Qeyd edib ki, Elton Məmmədov 57 elmi əsər, 3 monoqrafiya, 2 ixtira, eləcə də ali məktəblər üçün 3 dərsliyin müəllifidir.
Yüksək Texnologiyalar Parkının səmərəli fəaliyyəti üçün onun normativ-hüquqi bazasına yenidən baxılmasının, texnoparkın istehsal müəssisəsi olmaqla yanaşı, innovativ layihələri həyata keçirən bir qurum kimi fəaliyyət göstərməsinin zəruriliyini qeyd edən Əminağa Sadıqov Elton Məmmədovun ictimai nüfuzu, geniş təcrübəsi sayəsində texnoparkın fəaliyyətinin genişləndirilməsinə nail olacağına və bu vəzifənin öhdəsindən layiqincə gələcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra Elton Məmmədov çıxış edərək ona göstərilən yüksək etimada görə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə dərin minnətdarlığını bildirib, bu inamı doğrultmaq üçün əlindən gələni edəcəyini qeyd edib.
Ölkədə iqtisadiyyatın dayanıqlığının təmin edilməsi, yüksək texnologiyaların neft və qeyri-neft sektorunda tətbiqinin həyata keçirilməsi ilə bağlı aparılan siyasətin Azərbaycan xalqının sosial rifahının artırılmasına xidmət etdiyini deyən E.Məmmədov YT Parkın hüquqi bazasının tam formalaşdırılması, yüksək investisiyaların respublikaya gətirilməsi və onların tətbiqi istiqamətində bütün zəruri tədbirlərin görüləcəyini bildirib. Texnologiyalar parkında rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı, ciddi elmi tədqiqatların aparılması, eləcə də innovativ layihələrin həyata keçirilməsinin əsas hədəflərdən olduğunu söyləyən E.Məmmədov bu fəaliyyətin yüksək səviyyədə təşkilinin Azərbaycan iqtisadiyyatının davamlı inkişafı baxımından son dərəcə önəmli olduğunu vurğulayıb.
Sonda YT Parkının rezidenti olan AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunun direktoru Vasif Abbasov çıxış edərək yeni təyinat münasibətilə E.Məmmədovu YT Parkın kollektivi adından təbrik edib, ona vəzifəsində uğurlar arzulayıb. Bildirib ki, YT Parkın kollektivi onun rəhbərliyi ilə daha əzmlə çalışacaq, qarşıda duran vəzifələrin icrası üçün bütün səylərini birləşdirəcəkdir.

Новый директор Парка высоких технологий НАНА представлен коллективу
Директор Парка высоких технологий (Парк ВТ) НАНА доктор технических наук Эльтон Мамедов был представлен коллективу.
Открывая мероприятие, академик-секретарь, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов рассказала об общественно-политической, социальной, научно-педагогической деятельности и опыте работы нового директора Парка ВТ. Отметив, что президент НАНА академик Рамиз Мехтиев придает большое значение коммерциализации научных достижений в нашей стране, А.Садыгов назвал данное назначение важным шагом в этом направлении.
Было отмечено, что Элтон Мамедов является автором 57 научных работ, 3 монографий, 2 изобретений, а также 3 учебников для вузов.
Аминага Садыгов подчеркнул необходимость пересмотра нормативно-правовой базы Парка высоких технологий для его эффективного функционирования, а также технопарка как объекта для реализации инновационных проектов. Аминага Садыгов выразил уверенность, что благодаря общественному имиджу и обширному опыту Элтона Мамедова он сможет добиться расширения деятельности технопарка.
Затем Элтон Мамедов выразил благодарность президенту НАНА академику Рамизу Мехтиеву и сказал, что приложит все усилия, чтобы оправдать оказанное ему высокое доверие.
Отметив, что политика, направленная на обеспечение экономической стабильности в стране, внедрение высоких технологий в нефтяной и ненефтяной сектор, способствует повышению социального благосостояния азербайджанского народа, Э.Мамедов сказал, что будут приняты все необходимые меры для завершения формирования правовой базы Парка ВТ, привлечения высоких инвестиций в страну и их реализации. Отметив, что производство конкурентоспособной продукции в технопарке, проведение серьезных научных исследований, а также реализация инновационных проектов являются одним из основных целей, Э.Мамедов подчеркнул, что высокий уровень организации этой деятельности чрезвычайно важен для устойчивого развития экономики Азербайджана.
Далее в своем выступлении директор Опытно-промышленного завода, являющегося резидентом Парка ВТ, Васиф Аббасов поздравил Е.Мамедова с новым назначением от имени коллектива Парка ВТ и пожелал ему успехов в деятельности. Он сказал, что коллектив Парка ВТ будет усердно работать под его руководством и объединит усилия для решения предстоящих задач.