Bu gün AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) direktoru, texnika elmləri doktoru Elton Məmmədov kollektivə təqdim edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov YT Parkın yeni direktorunun ictimai-siyasi, sosial, elmi və pedaqoji fəaliyyətindən, iş təcrübəsindən danışıb. O, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin ölkəmizdə elmi nailiyyətlərin kommersiyalaşdırılmasına xüsusi önəm verdiyini qeyd edərək, bugünkü təyinatı göstərilən istiqamətdə atılan mühüm addım kimi səciyyələndirib.
Qeyd edib ki, Elton Məmmədov 57 elmi əsər, 3 monoqrafiya, 2 ixtira, eləcə də ali məktəblər üçün 3 dərsliyin müəllifidir.
Yüksək Texnologiyalar Parkının səmərəli fəaliyyəti üçün onun normativ-hüquqi bazasına yenidən baxılmasının, texnoparkın istehsal müəssisəsi olmaqla yanaşı, innovativ layihələri həyata keçirən bir qurum kimi fəaliyyət göstərməsinin zəruriliyini qeyd edən Əminağa Sadıqov Elton Məmmədovun ictimai nüfuzu, geniş təcrübəsi sayəsində texnoparkın fəaliyyətinin genişləndirilməsinə nail olacağına və bu vəzifənin öhdəsindən layiqincə gələcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra Elton Məmmədov çıxış edərək ona göstərilən yüksək etimada görə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevə dərin minnətdarlığını bildirib, bu inamı doğrultmaq üçün əlindən gələni edəcəyini qeyd edib.
Ölkədə iqtisadiyyatın dayanıqlığının təmin edilməsi, yüksək texnologiyaların neft və qeyri-neft sektorunda tətbiqinin həyata keçirilməsi ilə bağlı aparılan siyasətin Azərbaycan xalqının sosial rifahının artırılmasına xidmət etdiyini deyən E.Məmmədov YT Parkın hüquqi bazasının tam formalaşdırılması, yüksək investisiyaların respublikaya gətirilməsi və onların tətbiqi istiqamətində bütün zəruri tədbirlərin görüləcəyini bildirib. Texnologiyalar parkında rəqabətqabiliyyətli məhsulların istehsalı, ciddi elmi tədqiqatların aparılması, eləcə də innovativ layihələrin həyata keçirilməsinin əsas hədəflərdən olduğunu söyləyən E.Məmmədov bu fəaliyyətin yüksək səviyyədə təşkilinin Azərbaycan iqtisadiyyatının davamlı inkişafı baxımından son dərəcə önəmli olduğunu vurğulayıb.
Sonda YT Parkının rezidenti olan AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunun direktoru Vasif Abbasov çıxış edərək yeni təyinat münasibətilə E.Məmmədovu YT Parkın kollektivi adından təbrik edib, ona vəzifəsində uğurlar arzulayıb. Bildirib ki, YT Parkın kollektivi onun rəhbərliyi ilə daha əzmlə çalışacaq, qarşıda duran vəzifələrin icrası üçün bütün səylərini birləşdirəcəkdir.

The new director of ANAS High Technologies Park was presented to the staff
Director of the High Technologies Park (HT Park) of ANAS, Doctor of Technical Sciences Elton Mammadov has been presented to the staff.
Opening the event, academician-secretary of ANAS corresponding member Aminagha Sadigov spoke about the socio-political, scientific and pedagogical activities and work experience of the new director of the HT Park. President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev attaches great importance to the commercialization of scientific achievements in our country and characterized the appointment as an important step in this direction, he added.
He underlined that, Elton Mammadov is the author of 57 scientific works, 3 monographs, 2 inventions, as well as 3 manuals for universities.
Aminagha Sadigov expressed confidence that, thanks to Elton Mammadov's public image and extensive experience, he would be able to achieve an expansion of the technology park's activity and deserve this position.
Then Elton Mammadov thanked the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev for the high confidence shown to him and said he would do his best to justify this belief.
The government's policy on ensuring economic stability, implementation of high technologies in the oil and non-oil sector will increase social welfare of the people of Azerbaijan. Necessary measures would be taken due to completely shape legal base of HT Park, bring huge investments to the republic and apply them. Main goals at the HT Park is to extract competitive products, implement of serious scientific research, as well as innovative projects, said E. Mammadov.
Finally, Vasif Abbasov, director of ANAS Experimental-Industrial Plant, a resident of HT Park, congratulated E. Mammadov on the new appointment and wished him success in his new position.