Dekabrın 3-də Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Cərrahiyyə Klinikasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Klinik Translayasyon və Regenerator Təbabət üzrə Əlaqələndirmə Şurasının (KTRTƏŞ) iclası keçirilib.
Tədbiri şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov açaraq gündəlikdə duran məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Qeyd edib ki, elmi tədqiqat işlərinin planlarının hazırlanmasında iştirak etmək, bu planlara fundamental və perspektiv mövzuları daxil etmək, təkrar olunan mövzuları çıxarmaq, eləcə də onların maliyyələşdirilməsinin dayandırılması barədə təkliflər hazırlamaq şuranın başlıca vəzifələrindəndir. Həmçinin elmi tədqiqatların nəticələrinin təcrübədə tətbiqi barədə elmi və ali təhsil müəssisələrindən, müvafiq nazirlik və idarələrdən məlumat almaq, onların təhlili əsasında çıxarılan nəticələri elmi tədqiqat işlərində nəzərə almağı tövsiyə etmək şuranın əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.
Elmi müəssisə və təşkilatların elmi şuralarında dissertasiya işlərinə ciddi nəzarət edilməsinin zəruriliyini qeyd edən alim KTRTƏŞ tərəfindən tədqiqatların keyfiyyətini yüksəltmək məqsədilə ekspertizaların aparılacağını söyləyib. N.Bayramov cari ildən etibarən problem şuralarının üzərinə qoyulan vəzifələrin daha da artdığını deyərək, elmi tədqiqat işlərinin vahid sistem altında qeydiyyata alınacağını vurğulayıb.
N.Bayramov gələcəkdə KTRTƏŞ tərəfindən dissertasiya işlərindən başqa, kafedra və müəssisələrin mütəxəssislərinin, eləcə də magistrlərin elmi işlərinin keyfiyyətinə də nəzarət ediləcəyini bildirib.
Daha sonra tibb elminin prioritet istiqamətləri - regenerator təbabət, genomika, molekulyar biologiya, translayasyon tibb, sübutlu təbabət, habelə informasiya kommunikasiya texnologiyalarının tibbdə tətbiqi (süni intellekt) və s. mövzularda müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

Были проведены обсуждения по приоритетным направлениям медицинской науки
3 декабря в Медико-хирургической клинике Азербайджанского медицинского университета состоялось заседание Координационного совета по клинической трансляционной и регенеративной медицине (КСКТРМ) Национальной академии наук Азербайджана.
Открывая мероприятие, председатель правления, член-корреспондент НАНА Нуру Байрамов проинформировал участников о вопросах повестки дня. Он сказал, что основной задачей совета является участие в разработке планов исследований, включение фундаментальных и перспективных тем в планы, приостановка финансирования повторяющихся тем. Основным направлением деятельности Совета является получение информации от научных и высших учебных заведений, соответствующих министерств и ведомств о практическом применении результатов научных исследований.
Отметив необходимость строгого контроля над диссертационными работами в ученых советах научных учреждений и организаций, ученый заявил, что КСКТРМ будет проводится экспертиза для повышения качества исследований. Н.Байрамов сказал, что задачи, поставленные перед проблемными советами, будут увеличены с этого года и отметил, что научные исследования будут регистрироваться в рамках единой системы.
Н.Байрамов сказал, что в будущем кроме диссертационных работ КСКТРМ будет контролировать качество научных работ специалистов отделов и учреждений, а также магистров.
Далее проведены обсуждения и внесены предложения по приоритетным направлениям медицинской науки - регенеративная медицина, геномика, молекулярная биология, транскрипционная медицина, доказательная медицина и применение информационных и коммуникационных технологий в медицине (искусственный интеллект). Были проведены обсуждения.