Dekabrın 3-də Azərbaycan Tibb Universitetinin Tədris Cərrahiyyə Klinikasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Klinik Translayasyon və Regenerator Təbabət üzrə Əlaqələndirmə Şurasının (KTRTƏŞ) iclası keçirilib.
Tədbiri şuranın sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov açaraq gündəlikdə duran məsələləri iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Qeyd edib ki, elmi tədqiqat işlərinin planlarının hazırlanmasında iştirak etmək, bu planlara fundamental və perspektiv mövzuları daxil etmək, təkrar olunan mövzuları çıxarmaq, eləcə də onların maliyyələşdirilməsinin dayandırılması barədə təkliflər hazırlamaq şuranın başlıca vəzifələrindəndir. Həmçinin elmi tədqiqatların nəticələrinin təcrübədə tətbiqi barədə elmi və ali təhsil müəssisələrindən, müvafiq nazirlik və idarələrdən məlumat almaq, onların təhlili əsasında çıxarılan nəticələri elmi tədqiqat işlərində nəzərə almağı tövsiyə etmək şuranın əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir.
Elmi müəssisə və təşkilatların elmi şuralarında dissertasiya işlərinə ciddi nəzarət edilməsinin zəruriliyini qeyd edən alim KTRTƏŞ tərəfindən tədqiqatların keyfiyyətini yüksəltmək məqsədilə ekspertizaların aparılacağını söyləyib. N.Bayramov cari ildən etibarən problem şuralarının üzərinə qoyulan vəzifələrin daha da artdığını deyərək, elmi tədqiqat işlərinin vahid sistem altında qeydiyyata alınacağını vurğulayıb.
N.Bayramov gələcəkdə KTRTƏŞ tərəfindən dissertasiya işlərindən başqa, kafedra və müəssisələrin mütəxəssislərinin, eləcə də magistrlərin elmi işlərinin keyfiyyətinə də nəzarət ediləcəyini bildirib.
Daha sonra tibb elminin prioritet istiqamətləri - regenerator təbabət, genomika, molekulyar biologiya, translayasyon tibb, sübutlu təbabət, habelə informasiya kommunikasiya texnologiyalarının tibbdə tətbiqi (süni intellekt) və s. mövzularda müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

A meeting of the Coordination Council for Clinical Transplantation and Regenerative Medicine (CCCTRM) of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held at the Medical Surgical Clinic of the Azerbaijan Medical University on December 3.
Opening the event, chairman of the council corresponding member of ANAS Nuru Bayramov opened the event and informed the participants on the agenda. He said that major tasks of the council are participating in the development of research work plans, including fundamental and promising topics in the plans, removing duplicate topics, and preparing suggestions on suspending their funding.
Noting the need for rigorous oversight of theses in the scientific councils of institutions and organizations, the scientist said that CCCTRM would conduct expertise to improve the quality of research.
N. Bayramov said that in the future, among quality of theses, CCCTRM will also monitor scientific works of specialists of departments and enterprises, as well as graduates.
Later, discussions were carried out on following priority areas of medical science - regenerative medicine, genomics, molecular biology, transcription medicine, evidence-based medicine, and the application of information and communication technologies in medicine (artificial intelligence) etc.