Dekabrın 3-də Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) doktorantların və gənc tədqiqatçıların XXIII respublika elmi konfransı işə başlayıb.
Tədbiri giriş sözü ilə AzMİU-nun rektoru, professor Gülçöhrə Məmmədova açaraq konfransın doktorant və gənc tədqiqatçıların elmi yaradıcılığının stimullaşdırılması, onların elmi potensialının üzə çıxarılması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Azərbaycanda elmin, təhsilin inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətləri olduğunu söyləyən rektor bu siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, bu sahənin daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını və ölkənin gələcəyində mühüm rola malik olan gənclərin yüksək bilik əldə etmələrinə dəstək verildiyini vurğulayıb.
G.Məmmədova diqqətə çatdırıb ki, təbii resursların insan kapitalına çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən dövlət siyasəti təhsil sisteminin bütün pillələrinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasına və inkişafına təkan verib, yeni təfəkkürlü intellektual təbəqənin formalaşmasına əsas yaradıb.
O, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsində son illər ərzində müvafiq strategiyaların qarşıya qoyduğu hədəflərə çatmaq üçün görülən işlərdən də bəhs edib. Bildirib ki, universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən 6 elmi-tədqiqat laboratoriyası gənc alimlərin tədqiqat aparmaları üçün baza rolunu oynayır.
Tədbirdə çıxış edən Təhsil naziri Ceyhun Bayramov konfransın Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyinə həsr olunduğunu, Nəsimi poeziyasının Azərbaycan ədəbiyyatının daha da zənginləşməsində misilsiz rol oynadığını xatırladıb.
Ceyhun Bayramov “2019-2023-cü illər üçün Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində ölkəmizdə yeni nəsil mütəxəssislərin yetişdirilməsi, ali təhsil sisteminin məzmun və keyfiyyət göstəricilərinin beynəlxalq ikili diplom proqramları ilə müasirləşdirilməsi və yeni akademik mühitin yaradılması, eləcə də digər istiqamətlərdə həyata keçiriləcək tədbirlərdən danışıb.
Təhsil naziri elmi-pedaqoji kadr hazırlığı ilə bağlı bir sıra statistik göstəriciləri konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Bildirib ki, cari ildə “Web of Science” indeksli elmi-tədqiqat işlərinin ümumi çəkisinə və nəşr aktivliyinin son 3 ildə artım dinamikasına görə Azərbaycan Cənubi Qafqaz ölkələri arasında birinciliyini qoruyub saxlayır.
Ceyhun Bayramov vurğulayıb ki, bu gün dünyada mövcud olan təbii resursların azalması, iqlim dəyişiklikləri və ekoloji tarazlığın pozulması, peşə və ixtisasların sürətlə dəyişməsi kimi risklərin yaratdığı təhdidlərdən qorunmaq üçün ölkələr qlobal çağırışlara adekvat innovativ elmi strategiyaların həyata keçirilməsi istiqamətində təşəbbüsləri artırıb, yeni elmi istiqamətlər üzrə tədqiqatlara başlayıblar.
“Yeni çağırışlar, ilk növbədə, postindustrial cəmiyyətin yaranması, müasir informasiya və rəqəmsal texnologiyaların, süni intellektin geniş tətbiqi ilə bağlıdır”, – deyən nazir qeyd edib ki, belə bir şəraitdə Azərbaycanda da elmin prioritet istiqamətlərinə yenidən baxılmalı, istiqamətlər müəyyənləşdirilərkən dünyada elmin inkişaf tendensiyaları və ölkənin sosial-iqtisadi inkişaf perspektivləri əsas götürülməli, elmi-innovativ fəaliyyətin gücləndirilməsi ön plana çəkilməlidir.
Nazir çıxışının sonunda elmi nəticələrin təqdim olunması və elmi diskussiyaların aparılması üçün davamlı platforma statusu qazanmış konfransın yeni nəsil alimlərin yetişməsinə öz mühüm töhfəsini verməkdə olduğunu bildirib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək son illərdə Təhsil Nazirliyi ilə akademiya arasındakı uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib. Qeyd edib ki, bu kimi konfranslar ölkənin gənc alim və tədqiqatçılarının bir araya gəlməsi, fikir mübadiləsi aparması üçün əhəmiyyətli platformadır.
Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev bildirib ki, 15 bölmədən ibarət olan konfransın 11 bölməsində rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin doktorant və gənc tədqiqatçıları çıxış edəcəklər. Onlar konfransın proqramına daxil edilən 103 məruzənin müəllifidir.
Qeyd edək ki, 2 gün davam edəcək konfransda 500 doktorant və gənc tədqiqatçının məruzəsi dinləniləcək.

On December 3, XXIII republican scientific conference of doctoral students and young researchers kicked off at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AUAC) with the organization of the Ministry of Education.
Opening the event, rector of the university Professor Gulchohra Mammadova noted the importance of the conference in terms of boost the scientific creativity of doctoral students and young researchers and revealing their scientific capacity.
Speaking about the invaluable merits of the national leader Heydar Aliyev in the development of science and education in Azerbaijan, rector said that this policy has been successfully continued by the country's President Ilham Aliyev. She emphasized that this area has always been focused on and young people who play an important role in the future of the country are supported in obtaining higher education.
G. Mammadova noted that the government’s policy to transform natural resources into human capital gave an impetus to the adaptation and development of all levels of the education system and laid the foundation for the formation of a new intellectual layer.
Speaking at the event, Education Minister Jeyhun Bayramov recalled that the conference was dedicated to the 650th anniversary of the Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi, whose poetry played an important role in enriching Azerbaijani literature.
Jeyhun Bayramov spoke about measures to train a new generation of staff in the country, modernize the content and quality indicators of the higher education system with the help of international double diploma programs and create a new academic environment within the framework of the “State program to increase the competitiveness of the higher education system in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023 ". The Minister of Education informed the conference about the statistics on the training of scientific and pedagogical personnel.
Jeyhun Bayramov stressed that countries are currently developing new initiatives to implement innovative scientific strategies that are adequate to global challenges, to protect against risks associated with the depletion of natural resources, climate change and environmental degradation.
At the end of his speech, Minister said that the conference, which has acquired the status of a stable platform for presenting scientific results and conducting scientific discussions, will make a significant contribution to the training of new generation scientists, and wished the event success.
Then, academician-secretary corresponding member of ANAS Aminagha Sadigov spoke about the successful cooperation between Ministry of Education and Academy in recent years. He noted that such conferences are an important platform for bringing together young scientists and researchers.
Rector of Baku State University Elchin Babayev said that doctoral students and young researchers from the university he leads will also participate in the conference, which consists of 15 sections. They are the authors of 103 lectures included in the conference program.
At the conference, which will last two days, lectures of 500 doctoral students and young researchers will be listened.