Kimya Elmləri Bölməsinin elmi-tədqiqat institutlarının hesabatları dinlənilib
Dekabrın 6-da AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Kimya Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, bölmənin akademik-katibi, akademik Vaqif Fərzəliyev, büro üzvləri, eləcə də bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası akademik V.Fərzəliyev açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Əvvəlcə yığıncaqda Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun 90 illik yubileyi münasibətilə ölkə başçısı və AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən təltif olunan şəxslərə fəxri diplomlar, medal və xatirə nişanları təqdim edilib.
Daha sonra iclasda bölmənin elmi-tədqiqat institutlarının hesabatları dinlənilib. Texnika üzrə fəlsəfə doktoru Təranə Məmmədova Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun, akademik Vaqif Fərzəliyev Aşqarlar Kimyası İnstitutunun və AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov Polimer Materialları İnstitutunun illik hesabatlarını təqdim ediblər. Hesabatlarda bildirilib ki, institutlarda ölkə başçısının sərəncamlarından, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016–2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı” və “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”nin, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının icrasından irəli gələn bir sıra tədbirlər həyata keçirilib, elmi-tədqiqat işləri aparılıb. Bundan əlavə, cari ildə dərc olunan nəşrlər, məqalələr, qrant layihələri, patentlər və kadr hazırlığı barədə məlumat verilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

6 декабря в Институте катализа и неорганической химии НАНА состоялось Общее собрание Отделения химических наук.
В мероприятии приняли участие вице-президент НАНА академик Дилгам Тагиев, академик-секретарь отделения академик Вагиф Фарзалиев, члены бюро, а также руководители научных учреждений, входящих в состав отделения.
Открывая заседание, академик В.Фарзалиев проинформировал о вопросах повестки дня.
Сначала дипломы, медали и памятные значки были вручены сотрудникам, награжденным Президентом страны и Президиумом НАНА по случаю 90-летия Института нефтехимических процессов.
Затем на заседании были заслушаны отчеты научно-исследовательских институтов отделения. Доктор философии по технике Тарана Мамедова представила отчет Института нефтехимических процессов, член-корреспондент НАНА Мухаммед Бабанлы - Института катализа и неорганической химии, академик Вагиф Фарзалиев - Института химии присадок, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов - Института полимерных материалов. В докладах отмечалось, что в институтах был реализован ряд мероприятий и проведены научно-исследовательские работы, вытекающие из распоряжений главы страны, в том числе «Государственной программы развития промышленности в Азербайджанской Республике на 2015-2020 годы», «Государственной программы по реализации Национальной стратегии развития информационного общества в Азербайджанской Республике на 2016-2020 годы», Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», «Стратегической дорожной карты по национальной экономике и ключевым секторам экономики», а также постановлений Президиума НАНА. Кроме того, была дана информация об опубликованных в текущем году изданиях, статьях, грантовых проектах, патентах, а также кадровой подготовке.
На заседание были также заслушаны доклады действительных членов и членов-корреспондентов Отделения химических наук.