Kimya Elmləri Bölməsinin elmi-tədqiqat institutlarının hesabatları dinlənilib
Dekabrın 6-da AMEA-nın Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Kimya Elmləri Bölməsinin Ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, bölmənin akademik-katibi, akademik Vaqif Fərzəliyev, büro üzvləri, eləcə də bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri iştirak ediblər.
İclası akademik V.Fərzəliyev açaraq gündəlikdəki məsələlər barədə məlumat verib.
Əvvəlcə yığıncaqda Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun 90 illik yubileyi münasibətilə ölkə başçısı və AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən təltif olunan şəxslərə fəxri diplomlar, medal və xatirə nişanları təqdim edilib.
Daha sonra iclasda bölmənin elmi-tədqiqat institutlarının hesabatları dinlənilib. Texnika üzrə fəlsəfə doktoru Təranə Məmmədova Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun, AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun, akademik Vaqif Fərzəliyev Aşqarlar Kimyası İnstitutunun və AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov Polimer Materialları İnstitutunun illik hesabatlarını təqdim ediblər. Hesabatlarda bildirilib ki, institutlarda ölkə başçısının sərəncamlarından, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasında sənayenin inkişafına dair 2015-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016–2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı” və “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri”nin, eləcə də AMEA Rəyasət Heyətinin qərarlarının icrasından irəli gələn bir sıra tədbirlər həyata keçirilib, elmi-tədqiqat işləri aparılıb. Bundan əlavə, cari ildə dərc olunan nəşrlər, məqalələr, qrant layihələri, patentlər və kadr hazırlığı barədə məlumat verilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

Listened to reports of research institutes of the Division of Chemical Sciences
On December 6, general meeting of the Division of Chemical Sciences was held at the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS.
The event was attended by ANAS vice president academician Dilgam Taghiyev, academician-secretary of the Division, academician Vagif Farzaliyev, bureau members, as well as heads of scientific institutions attached to the division.
Opening the meeting, academician V. Farzaliyev informed about the issues on the agenda.
At first, diplomas, medals and commemorative badges were awarded to employees awarded by the President of the country and the Presidium of ANAS on the occasion of the 90th anniversary of the Institute of Petrochemical Processes.
Then, reports of the research institutes of the division were listened at the meeting. PhD in Technology Tarana Mammadova presented the report of the Institute of Petrochemical Processes, corresponding member of ANAS Muhammed Babanli - Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, academician Vagif Farzaliyev - Institute of Chemistry of Additives, corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov - Institute of Polymer Materials. The reports noted that a number of activities were carried out at the institutes and scientific research was carried out following the instructions of the head of the country, including the “State Program for the Development of Industry in the Republic of Azerbaijan for 2015-2020”, “State Program for the Implementation of the National Development Strategy on Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020 ”, “Strategic Roadmap for the National Economy and Key Sectors of Economy”, as well as the decisions of the Presidium of ANAS. In addition, information was provided on publications published this year, articles, grant projects, patents, as well as personnel training.
Reports of the active and corresponding members of the Division of Chemical Sciences were listened as well.