Məlumdur ki, dahi mütəfəkkir-şair İmadəddin Nəsiminin 650 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın bir gündə 650 min ağac əkilməsi təşəbbüsü çərçivəsində ölkəmizin bütün regionlarında ağacəkmə aksiyalarına start verilib.
Aksiyada iştirak edən regionlardan biri də Şəki şəhəridir. Şəhərin Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən ağacəkmə aksiyasında bir sıra idarə və müəssisələrin, elmi qurumların nümayəndələri, o cümlədən AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin kollektivi yaxından iştirak edib.
Qeyd edək ki, bu genişmiqyaslı kampaniya dahi şairin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu təşəbbüs Nəsimi irsinin daha geniş təbliği ilə bərabər, ölkəmizin yaşıllıqlar diyarına çevrilməsinə, ətraf mühitin mühafizəsinə və iqlimin yaxşılaşdırılmasına böyük töhfə verəcək.

Известно, что в рамках инициативы первого вице-президента Азербайджанской Республики Мехрибан Алиевой по посадке 650 тысяч деревьев в один день по случаю 650-летия великого мыслителя и поэта Имадеддина Насими во всех регионах страны началась акция по посадке деревьев.
Представители ряда учреждений и организаций города Шеки, а также сотрудники Шекинского регионального научного центра НАНА приняли активное участие в акции по посадке деревьев, проведенной в Центре Гейдара Алиева.
Отметим, что эта широкомасштабная акция имеет огромное значение с точки зрения увековечения памяти великого поэта. Данная инициатива, наряду с более широкой пропагандой наследия Насими, внесет значительный вклад в озеленение нашей страны, защиту окружающей среды и улучшение климата.