Bu gün müasir Azərbaycanın memarı, görkəmli dövlət xadimi, ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatından 16 il ötür. Bu münasibətlə ölkəmizdə, o cümlədən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında silsilə tədbirlər keçirilir.
Belə ki, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya, Şərqşünaslıq, Radiasiya Problemləri, Polimer Materialları, Əlyazmalar, Qafqazşünaslıq, Dendrologiya, Zoologiya, Tarix, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutlarında, o cümlədən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində, Yüksək Texnologiyalar Parkında, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında ulu öndərin xatirəsinə həsr olunan konfrans, elmi sessiya, dəyirmi masa və sərgilər təşkil olunub.
Anım tədbirlərində bütün həyatını və fəaliyyətini öz xalqının xoşbəxtliyinə həsr etmiş böyük şəxsiyyət Heydər Əliyevin əvəzsiz tarixi xidmətlərindən bəhs olunub, onun əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağı vurğulanıb.
Tədbirlərdə ümummilli liderin zəngin və ibrətamiz həyat yolundan danışılıb, dahi rəhbərin Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafı naminə gördüyü böyük işlərdən söhbət açılıb. Bildirilib ki, ulu öndər Heydər Əliyev ölkəyə rəhbərliyinin bütün dövrlərində elm və təhsil sahəsinə böyük diqqət və qayğı göstərib. Dahi liderin nəsillərə nümunə olan ibrətamiz ömür yolu və ictimai-siyasi fəaliyyəti Vətənə, xalqa və dövlətçilik ideallarına sonsuz sədaqətin parlaq nümunəsidir.
Bundan başqa, ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti, tarixi uzaqgörənliyi ilə ölkəmizin ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində xaosdan və parçalanmaq təhlükəsindən xilas olduğu, respublikanın əbədi müstəqilliyinin təmin edildiyi diqqətə çatdırılıb. Çıxışlarda ümummilli liderin xalqı öz ətrafında sıx birləşdirdiyi və Azərbaycanı beynəlxalq arenada yüksək pillələrə qaldırdığı qeyd edilib.

В научных учреждениях и организациях НАНА почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева
Сегодня исполняется 16 лет со дня кончины архитектора современного Азербайджана, видного государственного деятеля и общенационального лидера Гейдара Алиева. По этому случаю в нашей стране, в том числе в научных учреждениях и организациях НАНА проводится ряд мероприятий.
Так, в Институте археологии и этнографии, Институте востоковедения, Институте радиационных проблем, Институте полимерных материалов, Институте рукописей, Институте кавказоведения, Институте дендрологии, Институте зоологии, Институте истории, Институте катализа и неорганической химии, в том числе в Национальном музее истории Азербайджана были проведены конференции, научные сессии, круглые столы и выставки, посвященные памяти великого лидера.
На памятных мероприятиях рассказывалось о неоценимых исторических заслугах великого лидера Гейдара Алиева, посвятившего свою жизнь и деятельность счастью своего народа.
На мероприятиях говорилось о богатой и образцовой жизни национального лидера, о великой работе, проделанной гениальной личностью по развитию науки и образования в Азербайджане. Было отмечено, что великий лидер Гейдар Алиев уделял большое внимание и заботу науке и образованию по всей стране. Образцовая жизнь и общественно-политическая деятельность великого лидера - яркий пример бесконечной преданности Родине, нации и идеалам государственности.
Кроме того, было отмечено, что благодаря мудрой политике и исторической дальновидности общенационального лидера Гейдара Алиева наша страна была спасена от угрозы хаоса и распада в начале 90-х годов прошлого века. В выступлениях отмечалось, что общенациональный лидер, сплотив народ вокруг себя, поднял Азербайджан на международную арену.