Bu gün müasir Azərbaycanın memarı, görkəmli dövlət xadimi, ümummilli lider Heydər Əliyevin vəfatından 16 il ötür. Bu münasibətlə ölkəmizdə, o cümlədən AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında silsilə tədbirlər keçirilir.
Belə ki, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya, Şərqşünaslıq, Radiasiya Problemləri, Polimer Materialları, Əlyazmalar, Qafqazşünaslıq, Dendrologiya, Zoologiya, Tarix, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar institutlarında, o cümlədən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində, Yüksək Texnologiyalar Parkında, Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında ulu öndərin xatirəsinə həsr olunan konfrans, elmi sessiya, dəyirmi masa və sərgilər təşkil olunub.
Anım tədbirlərində bütün həyatını və fəaliyyətini öz xalqının xoşbəxtliyinə həsr etmiş böyük şəxsiyyət Heydər Əliyevin əvəzsiz tarixi xidmətlərindən bəhs olunub, onun əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağı vurğulanıb.
Tədbirlərdə ümummilli liderin zəngin və ibrətamiz həyat yolundan danışılıb, dahi rəhbərin Azərbaycanda elm və təhsilin inkişafı naminə gördüyü böyük işlərdən söhbət açılıb. Bildirilib ki, ulu öndər Heydər Əliyev ölkəyə rəhbərliyinin bütün dövrlərində elm və təhsil sahəsinə böyük diqqət və qayğı göstərib. Dahi liderin nəsillərə nümunə olan ibrətamiz ömür yolu və ictimai-siyasi fəaliyyəti Vətənə, xalqa və dövlətçilik ideallarına sonsuz sədaqətin parlaq nümunəsidir.
Bundan başqa, ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti, tarixi uzaqgörənliyi ilə ölkəmizin ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərində xaosdan və parçalanmaq təhlükəsindən xilas olduğu, respublikanın əbədi müstəqilliyinin təmin edildiyi diqqətə çatdırılıb. Çıxışlarda ümummilli liderin xalqı öz ətrafında sıx birləşdirdiyi və Azərbaycanı beynəlxalq arenada yüksək pillələrə qaldırdığı qeyd edilib.

Institutes and organizations of ANAS commemorated national leader Heydar Aliyev
16 years pass since death of national leader Heydar Aliyev, on this occasion institutes and organizations of ANAS holds a chain of meetings.
Institute of Archeology and Ethnography, Institute of Oriental Studies, Institute of Radiation Problems, Institute of Polymeric Materials, Institute of Caucasus Study, Institute of Dendrology, Institute of Zoology, Institute of Catalysis and Inorganic chemistry, including National Museum of Azerbaijan History, Huseyn Javid’s House Museum, and High Technologies Park of ANAS carried out conference, scientific session, round tables and exhbitions.
Great personality’s historical merits were highlighted at the commemorative events, and noted that, his memory will always live in the hearts.
They spoke about the rich and exemplary life of the national leader and spoke about the great work done by the him for the development of science and education in Azerbaijan. It was noted that great leader Heydar Aliyev paid great attention and care to science and education throughout his country.
In addition, it was noted that the wise policy and historical vision of national leader Heydar Aliyev saved our country from the danger of chaos and disintegration in the early 90s of last century and ensured eternal independence of the republic.