Dekabrın 13-də AMEA Yer Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib. Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, büro üzvləri və aidiyyəti əməkdaşlar iştirak ediblər.
İlk olaraq 2019-cu ildə bölmənin elmi istiqamətləri üzrə elmi-tədqiqat, təhsil və sahə müəssisələrində əldə edilmiş və müvafiq ixtisaslar üzrə ekspertizadan keçmiş mühüm nəticələr müzakirə olunub və müvafiq qərar qəbul edilib.
Daha sonra dissertasiya mövzularının Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasında təsdiq edilməsi məsələsinə baxılıb. İclasda Şuranın yaradılması haqqında Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinə aid Problem Şuralarının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müraciətlər müzakirə olunub.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ akademik Əhəd Yaqubovun 110 illik yubileyinə həsr edilmiş kitabın nəşri ilə bağlı olub. F.Qədirov ölkə başçısı İlham Əliyevin alimin yubileyinin qeyd olunmasına dair müvafiq sərəncamına əsasən “Akademik Ə.Ə.Yaqubov – Azərbaycanda palçıq vulkanizmi elminin banisidir” adlı xatirə kitabının hazırlandığını bildirib. Müzakirədən sonra kitab nəşrə tövsiyə olunub.

Состоялось заседание бюро Отделения наук о Земле
13 декабря состоялось очередное заседание бюро Отделения наук о Земле Национальной академии наук Азербайджана. На мероприятии приняли участие академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадиров, члены бюро и соответствующие сотрудники.
Первым делом были обсуждены важные результаты, полученные в 2019 году по научным направлениям отделения в научно-исследовательских, образовательных и прочих соответствующих учреждениях и прошедшие экспертизу по соответствующим специальностям, и принято постановление.
На заседании был рассмотрен вопрос об утверждении тем диссертационных работ на Совете по координации научных исследований Азербайджанской Республики. Согласно постановлению Кабинета министров о создании Совета, были обсуждены обращения в связи с усовершенствованием проблемных советов, относящихся к Отделению наук о Земле НАНА.
Следующим на повестке дня стоял вопрос об издании книги, посвященной 110-летнему юбилею академика Ахада Ягубова. Фахраддин Гадиров сообщил, что, в соответствии с распоряжением главы государства Ильхама Алиева о проведении юбилея ученого, была подготовлена книга под названием «Академик А.А.Ягубов – основатель науки о грязевом вулканизме в Азербайджане». После дискуссий книга была рекомендована к печати.