Dekabrın 13-də AMEA Yer Elmləri Bölməsinin növbəti büro iclası keçirilib. Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, büro üzvləri və aidiyyəti əməkdaşlar iştirak ediblər.
İlk olaraq 2019-cu ildə bölmənin elmi istiqamətləri üzrə elmi-tədqiqat, təhsil və sahə müəssisələrində əldə edilmiş və müvafiq ixtisaslar üzrə ekspertizadan keçmiş mühüm nəticələr müzakirə olunub və müvafiq qərar qəbul edilib.
Daha sonra dissertasiya mövzularının Azərbaycan Respublikasının Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasında təsdiq edilməsi məsələsinə baxılıb. İclasda Şuranın yaradılması haqqında Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, AMEA-nın Yer Elmləri Bölməsinə aid Problem Şuralarının təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müraciətlər müzakirə olunub.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ akademik Əhəd Yaqubovun 110 illik yubileyinə həsr edilmiş kitabın nəşri ilə bağlı olub. F.Qədirov ölkə başçısı İlham Əliyevin alimin yubileyinin qeyd olunmasına dair müvafiq sərəncamına əsasən “Akademik Ə.Ə.Yaqubov – Azərbaycanda palçıq vulkanizmi elminin banisidir” adlı xatirə kitabının hazırlandığını bildirib. Müzakirədən sonra kitab nəşrə tövsiyə olunub.

On December 13, a regular meeting of the Bureau of the Division of Earth Sciences of ANAS was held. The event was attended by academician-secretary of the division, academician Fakhraddin Gadirov, members of the bureau and relevant staff.
In advance, they discussed the important results obtained in 2019 in the scientific areas of the division in research, educational and other relevant institutions and passed the examination in the relevant specialties, and a resolution was adopted.
At the meeting, the issue of approving the topics of theses at the Council for the Coordination of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan was considered. According to the decision of the Cabinet of Ministers on the creation of the Council, appeals were discussed in connection with the improvement of problematic councils related to the Division of Earth Sciences of ANAS.
Next on the agenda was the issue of publishing a book dedicated to the 110th anniversary of Academician Ahad Yagubov. Fakhraddin Gadirov said that, in accordance with the decree of the head of state Ilham Aliyev on the anniversary of the scientist, a book was prepared entitled "Academician A.A. Yagubov - the founder of the science of mud volcanism in Azerbaijan." After discussions, the book was recommended for publication.