Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycanda ərəbşünaslığın banisi, Əməkdar elm xadimi, pedaqoji elmlər doktoru, professor Ələsgər Məmmədovun 100 illik yubileyinə həsr olunan “Şərqşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbiri BDU-nun rektoru, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Babayev açaraq ərəbşünas alimin mənalı həyat yolu və elmi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, Ə.Məmmədov 1947-ci ildən ömrünün sonunadək taleyini bu ali təhsil ocağı ilə bağlayıb. Onun yetirmələri elm, təhsil, diplomatiya, tərcüməçilik sahələrindəki nailiyyətləri ilə ərəbşünaslıq məktəbinin möhkəm təmələ əsaslandığını sübut ediblər.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor İmamverdi Həmidov, BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Elxan Əzizov, Ərəb filologiyası kafedrasının professoru Aida Qasımova və digərləri çıxış edərək alimin pedaqoji fəaliyyətindən, ərəbşünaslıq sahəsindəki tədqiqatlarından danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin qızı Şərafət Məmmədova çıxış edərək ailəsi adından tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Konfrans çərçivəsində professor Ə.Məmmədovun həyat və yaradıcılığına həsr olunan film də nümayiş etdirilib.

В БГУ отметили 100-летие профессора Алескера Мамедова
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась Республиканская научная конференция «Актуальные проблемы востоковедения», посвященная 100-летию со дня рождения основоположника арабистики в Азербайджане, Заслуженного деятеля науки, доктора педагогических наук, профессора Алескера Мамедова.
Ректор Эльчин Бабаев, открывая пленарное заседание мероприятия, рассказал о жизни и деятельности известного ученого-арабиста. Он подчеркнул, что Алескер Мамедов, который свободно владел арабским, персидским, немецким, английским, французским и русским языками, в 1945-1946 годах во время Нюрнбергского процесса работал переводчиком. Эльчин Бабаев отметил, что Алескер Мамедов, связавший свою судьбу с 1947 года до конца своей жизни с БГУ, открытием в 1957 году отдела арабского языка и литературы основал школу арабистики. Ректор обозначил метод ученого обучению арабскому языку необыкновенным навыком и рассказал о новшествах, которые он привнес в преподавание этого языка.
Затем с докладами выступили академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА академик Наргиз Ахундова, директор Национального музея истории Азербайджана НАНА академик Наиля Велиханлы, декан факультета востоковедения Эльхан Азизов, профессор кафедры арабской филологии Аида Гасымова.
Дочь ученого Шярафат Мамедов, выступая от имени своей семьи, поблагодарила администрацию БГУ и факультет востоковедения вуза за уважение и честь, оказанные к памяти ее отца.