Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycanda ərəbşünaslığın banisi, Əməkdar elm xadimi, pedaqoji elmlər doktoru, professor Ələsgər Məmmədovun 100 illik yubileyinə həsr olunan “Şərqşünaslığın aktual problemləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbiri BDU-nun rektoru, fizika-riyaziyyat elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elçin Babayev açaraq ərəbşünas alimin mənalı həyat yolu və elmi fəaliyyətindən danışıb. Bildirib ki, Ə.Məmmədov 1947-ci ildən ömrünün sonunadək taleyini bu ali təhsil ocağı ilə bağlayıb. Onun yetirmələri elm, təhsil, diplomatiya, tərcüməçilik sahələrindəki nailiyyətləri ilə ərəbşünaslıq məktəbinin möhkəm təmələ əsaslandığını sübut ediblər.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor İmamverdi Həmidov, BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Elxan Əzizov, Ərəb filologiyası kafedrasının professoru Aida Qasımova və digərləri çıxış edərək alimin pedaqoji fəaliyyətindən, ərəbşünaslıq sahəsindəki tədqiqatlarından danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin qızı Şərafət Məmmədova çıxış edərək ailəsi adından tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.
Konfrans çərçivəsində professor Ə.Məmmədovun həyat və yaradıcılığına həsr olunan film də nümayiş etdirilib.

Celebration of 100th anniversary of prominent Arabist-scientist Alasgar Mammadov
Baku State University (BSU) has hosted a republican scientific conference on “Actual problems of Oriental Studies” dedicated to the 100th anniversary of the founder of Arabic Studies in Azerbaijan, Honored Scientist, Doctor of Pedagogical Sciences, Professor Alasgar Mammadov.
Opening the event, rector of BSU, PhD in Physical and Mathematical Sciences, Associate Professor Elchin Babayev spoke about the meaningful life and scientific activities of the Arabist-scientist and stated that, A. Mammadov linked his fate with this higher education institution from 1947 until the end of his life. His students proved the solid foundation of their school by achievements in science, education, diplomacy, and translation.
The conference was also attended by Nargiz Akhundova, academician-secretary of ANAS Division of Social Sciences, academician, Naila Valikhanli, director of the National Museum of Azerbaijan History, academician, Imamverdi Hamidov, chief department of the Institute of Literature, Professor, Elkhan Azizov, dean of Faculty of Oriental Studies, BSU and others shared their memories about scientist.
In conclusion, daughter of the scientist Sharafat Mammadova expressed her gratitude to the organizers and participants of the event on behalf of her family.