Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda AMEA-nın müxbir üzvü Qoşqar Əhmədovun xatirəsi anılıb
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda görkəmli alim və pedaqoq, ictimai xadim, elm və təhsil təşkilatçısı, AMEA-nın müxbir üzvü Qoşqar Əhmədovun xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosenti Azad Şükürov riyaziyyatçı alimin mənalı ömür yolundan, elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışıb.
Sonra institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov çıxış edərək Q.Əhmədovun elmin və təhsilin inkişafındakı rolundan bəhs edib, onun differensial və inteqral tənliklər kafedrasının yaradıcısı olduğunu bildirib.
Qeyd edilib ki, Q.Əhmədov 1941-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirib. O, 1950-ci ildə namizədlik, 1960-cı ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 1969-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, alim BDU-nun Fizika-riyaziyyat fakültəsinin dekan müavini və dekanı, Differensial və inteqral tənliklər kafedrasının müdiri vəzifələrində işləyib. 70-dən artıq elmi əsərin müəllifi olan Q.Əhmədov yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm xidmətlər göstərib. Onun rəhbərliyi altında 60-dan çox namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə olunub.
Daha sonra professorlar Məmməd Bayramoğlu, Məmməd Yaqubov, Nihan Əliyev, Telman MəlikovƏkbər Əliyev və başqaları çıxış edərək Q.Əhmədovun görkəmli alim, nəcib və xeyirxah insan olduğunu vurğulayıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.

В Институте математики и механики состоялось мероприятие, посвященное памяти видного ученого и педагога, общественного деятеля, организатора науки и образования, члена-корреспондента НАНА Гошгара Ахмедова.
На мероприятии Заслуженный артист Азербайджанской Республики, доцент Университета культуры и искусств Азад Шукуров рассказал о значимой жизни и научно-педагогической деятельности ученого-математика.
Затем директор института, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов рассказал о роли Г.Ахмедова в развитии отечественной науки и образования и сказал, что ученый был основателем Кафедры дифференциальных и интегральных уравнений.
Было отмечено, что он окончил физико-математический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ) в 1941 году. Защитил кандидатскую диссертацию в 1950 году и докторскую диссертацию в 1960 году. В 1969 году ученый был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана.
Было отмечено, что ученый занимал должности заместителя декана и декана физико-математического факультета БГУ, заведующим кафедрой дифференциальных и интегральных уравнений. Автор более 70 научных работ, Г.Ахмедов внес большой вклад в подготовку высококвалифицированных кадров. Под его руководством было защищено более 60 кандидатских и докторских диссертаций.
Выступившие далее профессора Мамед Байрамоглу, Мамед Ягубов, Нихан Алиев, Тельман Маликов, Акбар Алиев и многие другие подчеркнули, что Г.Ахмедов был выдающимся ученым, благородным и хорошим человеком, и поделились своими воспоминаниями о нем.