Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda AMEA-nın müxbir üzvü Qoşqar Əhmədovun xatirəsi anılıb
Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda görkəmli alim və pedaqoq, ictimai xadim, elm və təhsil təşkilatçısı, AMEA-nın müxbir üzvü Qoşqar Əhmədovun xatirəsinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti, Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosenti Azad Şükürov riyaziyyatçı alimin mənalı ömür yolundan, elmi-pedaqoji fəaliyyətindən danışıb.
Sonra institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov çıxış edərək Q.Əhmədovun elmin və təhsilin inkişafındakı rolundan bəhs edib, onun differensial və inteqral tənliklər kafedrasının yaradıcısı olduğunu bildirib.
Qeyd edilib ki, Q.Əhmədov 1941-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Fizika-riyaziyyat fakültəsini bitirib. O, 1950-ci ildə namizədlik, 1960-cı ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 1969-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, alim BDU-nun Fizika-riyaziyyat fakültəsinin dekan müavini və dekanı, Differensial və inteqral tənliklər kafedrasının müdiri vəzifələrində işləyib. 70-dən artıq elmi əsərin müəllifi olan Q.Əhmədov yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm xidmətlər göstərib. Onun rəhbərliyi altında 60-dan çox namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə olunub.
Daha sonra professorlar Məmməd Bayramoğlu, Məmməd Yaqubov, Nihan Əliyev, Telman MəlikovƏkbər Əliyev və başqaları çıxış edərək Q.Əhmədovun görkəmli alim, nəcib və xeyirxah insan olduğunu vurğulayıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.

Corresponding member of ANAS Goshgar Ahmadov commemorated at the Institute of Mathematics and Mechanics
Institute of Mathematics and Mechanics held an event in memory of outstanding scientist and educator, public figure, organizer of science and education, corresponding member of ANAS Goshgar Ahmadov.
Honored Artist of the Republic of Azerbaijan, Associate Professor of the University of Culture and Art Azad Shukurov spoke about the meaningful life and scientific-pedagogical activity of the mathematician scientist.
Then, director of the institute, corresponding member of ANAS Misir Mardanov spoke about the role of G. Ahmadov in the development of science and education, and stated him as a founder of the Department of Differential and Integral Equations.
It was noted that in 1941, G. Ahmadov graduated from the Faculty of Physics and Mathematics at the Azerbaijan State University (now BSU). He defended his PhD thesis in 1950 and doctoral thesis in 1960. In 1969, he was elected a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences.
Scientist worked as the deputy dean and dean of the Faculty of Physics and Mathematics at BSU, head Department of Differential and Integral Equations. Being author of more than 70 scientific works, Ahmadov provided important services in the training of highly qualified staff. He supervised for over 60 PhD and doctoral theses.
Later, professors Mammad Bayramoglu, Mammad Yagubov, Nihan Aliyev, Telman Malikov, Akbar Aliyev and many others emphasized that G. Ahmadov is an outstanding scientist, a noble and a good man and shared his memories about him.