“Qədim şəhərin müasir çaları ol!” müsabiqəsinə yekun vurulub
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində (MATM) “Şəhər incəsənəti. Azərbaycan” (City Art Azerbaijan) layihəsinin yaradıcı heyətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Qədim şəhərin müasir çaları ol!” təsviri və tətbiqi incəsənət müsabiqəsinə yekun vurulub.
Müsabiqə AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, Memarlıq və İncəsənət İnstitutu, Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğu, Xəzər Universiteti, Mirzə Ələkbər Sabir Fondu və Azərbaycan Arxeoloqlar Cəmiyyətinin tərəfdaşlığı və dəstəyi ilə baş tutub.
Tədbiri muzeyin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Nəsirova açaraq müsabiqənin təqdimatının bu ilin fevral ayında baş tutduğunu xatırladıb, göstərdiyi dəstəyə görə MATM-in direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya təşəkkürünü bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova müsabiqənin əhəmiyyətindən danışıb.
Mərasimdə, həmçinin AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səfər Aşurov, Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunun direktoru Vüqar İsayev və digərləri çıxış edərək layihənin gənclərin inkişafındakı rolundan və həyata keçirilən praktiki təlimlərdən bəhs ediblər.
Daha sonra səsvermənin nəticəsinə əsasən müsabiqədə qalib gələn 10 iştirakçının adı açıqlanıb və ilk üç yerin sahibi akademik Nərgiz Axundova tərəfindən təltif olunub.

"Be a modern shade of the ancient city!" fine and applied art contest, organized by creative team of the City Art Azerbaijan project at the National Museum of Azerbaijan History of ANAS has ended up.
The contest was realized by co-organization of Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Architecture and Art Institute, Gobustan State Historical Reserve, Khazar University, Fund of Mirza Alakbar Sabir and Azerbaijan Society of Archeologists.
Opening the event, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the museum, PhD in History Sevinj Nasirova recalled that the presentation of the contest took place in February this year and thanked Naila Valikhanli, to the director of the museum for her support.
Then, academician Nargiz Akhundova, academician-secretary of the Division of Social Sciences of ANAS higlighted the importance of the contest.
The ceremony was also attended by chairman of Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, PhD in Physics, Assoc. Prof. Famin Salmanov, chief department of the Institute of Archeology and Ethnography, PhD in History, Assoc. Prof. Safar Ashurov and others who spoke about the role of the project in youth’s development and practical trainings carried out.
Later on, the names of the 10 winners of the contest were announced according to the results of the vote and winners of the first three places were awarded by Academician Nargiz Akhundova.