“Qədim şəhərin müasir çaları ol!” müsabiqəsinə yekun vurulub
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində (MATM) “Şəhər incəsənəti. Azərbaycan” (City Art Azerbaijan) layihəsinin yaradıcı heyətinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Qədim şəhərin müasir çaları ol!” təsviri və tətbiqi incəsənət müsabiqəsinə yekun vurulub.
Müsabiqə AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, Memarlıq və İncəsənət İnstitutu, Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğu, Xəzər Universiteti, Mirzə Ələkbər Sabir Fondu və Azərbaycan Arxeoloqlar Cəmiyyətinin tərəfdaşlığı və dəstəyi ilə baş tutub.
Tədbiri muzeyin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Nəsirova açaraq müsabiqənin təqdimatının bu ilin fevral ayında baş tutduğunu xatırladıb, göstərdiyi dəstəyə görə MATM-in direktoru, akademik Nailə Vəlixanlıya təşəkkürünü bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nərgiz Axundova müsabiqənin əhəmiyyətindən danışıb.
Mərasimdə, həmçinin AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Səfər Aşurov, Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğunun direktoru Vüqar İsayev və digərləri çıxış edərək layihənin gənclərin inkişafındakı rolundan və həyata keçirilən praktiki təlimlərdən bəhs ediblər.
Daha sonra səsvermənin nəticəsinə əsasən müsabiqədə qalib gələn 10 iştirakçının adı açıqlanıb və ilk üç yerin sahibi akademik Nərgiz Axundova tərəfindən təltif olunub.

Завершился конкурс «Стань современным оттенком древнего города!»
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА были подведены итоги конкурса изобразительного и прикладного искусства под названием «Стань современным оттенком древнего города!», проведенного при организации творческого коллектива проекта «Городское искусство. Азербайджан» (City Art Azerbaijan).
Конкурс состоялся при партнерстве и поддержке Совета молодых ученых и специалистов НАНА, Института архитектуры и искусства, Гобустанского государственного историко-художественного заповедника, Университета «Хазар», Фонда Мирзы Алекбера Сабира и Общества археологов Азербайджана.
Открывая мероприятие, председатель Совета молодых ученых и специалистов музея, доктор философии по истории Севиндж Насирова напомнила, что презентация конкурса состоялась в феврале этого года, и выразила благодарность директору Национального музея истории Азербайджана академику Наиле Валиханлы за оказанную поддержку.
Затем академик-секретарь Отделения общественных наук НАНА академика Наргиз Ахундова рассказала о важности конкурса.
Согласно результатам голосования были названы имена 10 победителей конкурса, обладатели первых трех мест были нагружены академиком Наргиз Ахундовой.