“Məkansız və zamansız Nəsimi” kitabının və “Risalə” jurnalının yeni nömrələrinin təqdimatı olub
Dekabrın 27-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Risalə” elmi araşdırmalar jurnalının növbəti nömrələrinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbir çərçivəsində, həmçinin muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun “Məkansız və zamansız Nəsimi” kitabı ictimaiyyətə təqdim edilib.
Mərasimdə çıxış edən akademik Rafael Hüseynov 2019-cu ilin ölkəmizin tarixində bir sıra əlamətdar hadisələrlə yadda qaldığını söyləyib.
Bu ilin Azərbaycanda “Nəsimi ili” elan olunduğunu xatırladan R.Hüseynov dahi mütəfəkkirin 650 illik yubileyi ilə bağlı ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda silsilə tədbirlərin keçirildiyini, şairin zəngin irsi, fəlsəfi poeziyası, ustad sənətkarlığı haqqında dəyərli əsərlərin nəşr olunduğunu bildirib.
"Son yarım əsrdə Nəsiminin yubileyi üç dəfə UNESKO səviyyəsində qeyd olunub" - deyən alim 1973-cü ildə şairin anadan olmasının 600, 2017-ci ildə vəfatının 600, 2019-cu ildə isə anadan olmasının 650 illik yubileyinin keçirildiyini bildirib. O, Nəsiminin yaradıcılığının ilk dəfə 1926-cı ildə Salman Mümtaz tərəfindən Azərbaycan oxucusuna təqdim olunduğunu, şeirlərinin kitab şəklində dərc etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Rafael Hüseynov qeyd edib ki, Ədəbiyyat Muzeyi də “Nəsimi ili”nə öz töhfələrini verib. Belə ki, bir çox jurnal və elmi nəşrlərdə muzeyin əməkdaşlarının dahi mütəfəkkir Nəsimi ilə bağlı məqalələri dərc edilib. Bu məqalələr təkcə Azərbaycan, türk, rus, ingilis, ispan dillərində deyil, həmçinin müxtəlif dillərdə nəşr olunub. Eyni zamanda, muzey tərəfindən Nəsimiyə həsr olunan təqvim, plakat buraxılıb.
Alim vurğulayıb ki, Nəsimi taleyini və dühasını dünya ictimaiyyətinə çatdıran belə qiymətli əsərlərindən biri də “Məkansız və zamansız Nəsimi” kitabıdır. O, müəllifi olduğu kitabın Azərbaycanın bədii söz və düşüncə tarixinin zirvə şəxsiyyətlərindən olan, öz dövrünün və sonrakı əsrlərin türkdilli poeziyasının da, fəlsəfi fikrinin də inkişafına güclü təsir göstərən İmadəddin Nəsiminin 650 illiyinə həsr edildiyini bildirib. Qeyd edib ki, dörd dildə - Azərbaycan, rus, ingilis və türk dillərində çap olunan bu nəşr təkcə ölkə miqyasında deyil, dünya elmi hüdudlarında artmaqda olan nəsimişünaslığa əvəzsiz töhfədir.
Ədəbiyyat Muzeyinin “Risalə” elmi araşdırmalar jurnalının çapdan çıxmış yeni nömrələri barədə də məlumat verən R.Hüseynov bildirib ki, Azərbaycan, eləcə də Yaxın və Orta Şərq xalqları ədəbiyyatının müxtəlif mövzu və məsələlərinə dair tədqiqatların yer aldığı jurnalda muzey əməkdaşlarının, gənc alim və tədqiqatçıların ən müxtəlif elmi mövzulara dair əsərləri elmi ictimaiyyətə təqdim olunur. Məqalə müəllifləri arasında elmlər doktorları, fəlsəfə doktorları, dissertasiya müdafiəsinə hazırlaşan gənc tədqiqatçılar var.
Akademik R.Hüseynov humanitar elmlərin tədqiqi üzrə dəyərli mənbələrdən hesab olunan “Risalə” jurnalının artıq beynəlxalq standart seriya nömrəsi ilə çap olunduğunu və Amerikanın “EBSCO” beynəlxalq elektron məlumat bazasına daxil edildiyini deyib.
Tədbirdə məqalə müəlliflərinə “Risalə” elmi araşdırmalar jurnalının yeni nömrələri paylanılıb və tədqiqat mövzuları ətrafında müzakirələr aparılıb.

Состоялась презентация книги «Насими без пространства и времени» и новых номеров журнала «Рисале»
27 декабря в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась презентация очередных номеров журнала научных исследований «Рисале».
В рамках мероприятия широкой публике была представлена также книга директора музея академика Рафаэля Гусейнова «Насими без пространства и времени».
Выступая на церемонии, академик Рафаэль Гусейнов заявил, что 2019 год запомнится рядом значимых событий в истории нашей страны.
Напомнив, что этот год объявлен в Азербайджане "Годом Насими", Р.Гусейнов отметил, что в стране и за ее пределами был проведен ряд мероприятий в связи с 650-летием великого мыслителя, изданы ценные труды о богатом наследии, философской поэзии и мастерстве поэта.
«За последние полвека юбилей Насими отмечался трижды в ЮНЕСКО», - сказал ученый и отметил, что 600-летие со дня рождения поэта было отпраздновано в 1973 году, 600-летие со дня его смерти - в 2017 году и 650-летие со дня рождения - в 2019 году. Он довел до внимания, что творчество Насими было впервые представлено азербайджанским читателям Салманом Мамтазом в 1926 году, а его стихи были изданы в виде книги.
Рафаэль Гусейнов отметил, что Музей литературы также внес свой вклад в «Год Насими». Так, во многих журналах и научных изданиях опубликованы статьи сотрудников музея о великом мыслителе Насими. Эти статьи были опубликованы не только на азербайджанском, турецком, русском, английском, испанском, но и на многих других языках мира. В то же время музей выпустил календарь и плакат, посвященный Насими.
Ученый подчеркнул, что одной из таких ценных трудов, который передает мировому сообществу судьбу и гений Насими, является книга «Насими без пространства и времени». Он отметил, что данная книга посвящена 650-летию Имадеддина Насими, одного из самых выдающихся деятелей в истории художественной речи и мышления в Азербайджане, который оказал большое влияние на развитие тюркоязычной поэзии и философской мысли. Он отметил, что книга, изданная на четырех языках - азербайджанском, русском, английском и турецком, - является неоценимым вкладом в насимиведение.
Говоря о новых выпусках журнала научных исследований «Рисале» Музея литературы, Р.Гусейнов отметил, что в журнале, в котором освещаются исследования по различным темам и вопросам литературы Азербайджана, а также народов Ближнего и Среднего Востока, научному сообществу представлены статьи музейных сотрудников, молодых ученых и исследователей по различным научным темам.
Академик Р.Гусейнов сообщил, что журнал «Рисале», который считается одним из наиболее ценных источников в изучении гуманитарных наук, уже издается с международным стандартным серийным номером и включен в американскую электронную базу данных EBSCO.