AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İkinci xüsusi şöbəsində cari ilin ilk seminar-məşğələsi keçirilib.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin iştirak etdiyi tədbirdə əvvəlcə 20 Yanvar faciəsinin şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Seminarı şöbənin rəisi Eldar Quliyev açaraq ölkə başçısının 13 dekabr 2019-cu il tarixli "20 Yanvar faciəsinin otuzuncu ildönümü haqqında" Sərəncam imzaladığını bildirib. Qeyd edib ki, 1990-cı il yanvar ayının 19-dan 20-nə keçən gecə beynəlxalq hüquq normaları və ölkə qanunları tapdalanmaqla, əhalini xəbərdar etmədən Bakı şəhərində fövqəladə vəziyyət tətbiq olunub. E.Quliyev Sovet Ordusunun və xüsusi təyinatlı dəstələrin şəhərə yeridildiyini, dinc əhaliyə qarşı divan tutulduğunu söyləyib. Diqqətə çatdırıb ki, faciə zamanı qadınlar və uşaqlar da daxil olmaqla, 146 nəfər xüsusi qəddarlıqla öldürülüb, 744 nəfər yaralanıb, 841 nəfər qanunsuz həbs edilib, itkin düşüb, təcili yardım maşınları atəşə tutulub. O, əvvəlcədən planlaşdırılmış 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının demokratiya və milli azadlıq uğrunda mübarizəsini boğmaq məqsədi daşıdığını, lakin buna nail ola bilmədiklərini vurğulayıb.
Qətliamdan bir gün sonra ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gedərək Bakıda kütləvi qırğın törətmiş SSRİ hakimiyyətini kəskin tənqid etdiyini deyən şöbə rəisi bildirib ki, 1994-cü ildə məhz ümummilli liderin təşəbbüsü ilə dövlət səviyyəsində hadisələrə siyasi-hüquqi qiymət verilib, AR Milli Məclisi xüsusi Qərar qəbul edib.
Sonra seminarda 20 Yanvar faciəsi ilə bağlı çıxışlar dinlənilib, qətliama həsr olunan film nümayiş etdirilib.
Tədbirdə, həmçinin 2019-cu ildə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında Mülki müdafiə və səfərbərlik hazırlığının (hərbi uçotun, səfərbərlik zamanı və müharibə dövrü üçün bron edilmiş hərbi vəzifəlilərin sayı haqqında illik hesabatın hazırlanması) yekunları və 2020-ci il üçün təşkilati göstərişlər barədə akademiya prezidentinin müvafiq sərəncamlarının icrası barədə müzakirələr aparılıb. Bundan əlavə, 2020-ci il üçün elmi müəssisə və təşkilatların MM qərargah rəisləri tərəfindən tərtib edilmiş tədbirlər planı, eləcə də tədris ilinin başlanması ilə əlaqədar tapşırıqlar verilib.

Second Special Department of ANAS held seminar devoted to tragedy of 20 January
Today, Second Special Department of the ANAS Presidium has held the next seminar, in which the chiefs of staff of the Civil Defense of scientific institutions and organizations of ANAS took part.
In advance, a minute of silence was honored in memory of the martyrs of the tragedy of January 20.
Speaking at the seminar, department head Eldar Guliyev noted that the President signed the Order “On the thirtieth anniversary of the January 20 tragedy” of December 13, 2019. He brought to the attention that on the night of January 19 to 20, 1990, Soviet troops and special forces were brought into Baku and massacred civilians. As a result of this criminal operation, 146 civilians were killed, 744 people were injured, and 841 people were illegally arrested. He said that this bloody event was aimed at suppressing democracy and the struggle for the national liberation movement of our people.
Noting that the national leader Heydar Aliyev was the first to express his political attitude to the bloody events, E. Guliyev emphasized that on January 21, 1990, the national leader at the regular meeting of the Azerbaijani mission in Moscow severely criticized the people who organized this tragedy.
Then reports were heard and a film dedicated to the tragedy of January 20 was shown.
The event also discussed the results of the preparation of civil defense and mobilization in scientific institutions and organizations of ANAS in 2019, as well as the implementation of the relevant orders of the President of the Academy on organizational issues for 2020. In addition, instructions were given to action plans prepared by the heads of headquarters of scientific institutions and organizations for 2020, as well as to the beginning of the school year.