AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin hesabatları dinlənilib
Yanvarın 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunmuş – Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə ƏlizadəGenetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal ƏkpərovDendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq MəmmədovTorpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev və Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya elmləri doktoru Ulduz Həşimovaya yubiley medallarını təqdim edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Ramiz Mehdiyev iclasda AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərini əks etdirən hesabatlarının dinləniləcəyini bildirib.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin sədri, akademik İradə Hüseynova bölmənin hesabatını təqdim edib. Akademik diqqətə çatdırıb ki, hesabat ilində bölməyə daxil olan elmi müəssisələrin fəaliyyətlərində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, dövlət proqramları, AMEA rəhbərinin sərəncamları, AMEA-nın Ümumi yığın­cağının və Rəyasət Heyətinin qərarları əsas götürülüb.
Akademik İradə Hüseynova bölmənin institutlarında biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmə­rəli istifadəsi və məlumat bazalarının yaradılması, bioloji proseslərin molekulyar-genetik və fiziki-kimyəvi əsasları, genom və pro­teom tədqiqatları, yeni biotexnologiyaların fundamental əsaslarının işlənilməsi, patologiyaların fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının tədqiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının hazırlanmasında, reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi və digər istiqamətlər üzrə aparılmış tədqiqatlar barədə məlumat verib. Bildirib ki, ötən il 18 problem, 90 mövzu, 267 iş üzrə tədqiqatlar aparılıb, 29 mövzu və 111 iş tamamlanıb. Akademik tədqiqatların nəticələri üzrə 8 işin tətbiq olunduğunu da diqqətə çatdırıb. O, AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən maliyyələşdirilən və fundamental elmi problemlərin həllinə yönəldilmiş beş multidissiplinar elmi tədqiqat proqramının müvəffəqiyyətlə icra olunduğunu bildirib.
Akademik İradə Hüseynova 2019-cu ildə bölmənin institutlarında aparılmış tədqiqatlardan alınmış 15 ən mühüm nəticədən bəzilərini Rəyasət Heyəti üzvlərinin və qonaqların diqqətinə çatdırıb, eyni zamanda bölmədənkənar tibb və aqrar elm və təhsil müəssisələrində əldə edilmiş elmi nəticələr haqqında məlumat verib.
Elmi müəssisələrin əməkdaşlarının 2019-cu ildə müxtəlif respublika və xarici beynəlxalq qrant layi­hələrində iştirak etdiyini deyən məruzəçi vurğulayıb ki, alimlər müxtəlif fondlar tərəfindən maliyyələşdirilən və 25-i xarici alimlərlə birgə olmaqla 50 layihə əsasında tədqiqat aparıblar. Hesabat ilində bölmənin institutları tərəfindən 2-si xaricdə olmaqla 11 patent alınıb.
Bölmənin nəşriyyat fəaliyyətindən danışan akademik bildirib ki, 2019-cu ildə 991 elmi əsər, o cümlədən 4-ü xaricdə olmaqla 16 kitab, 4-ü xaricdə olmaqla 17 monoqrafiya nəşr edilib. Elmi müəssisələrin əməkdaşları hesabat ilində 338-i xaricdə olmaqla 594 məqalə dərc etdiriblər ki, bunların da 148-i impakt faktorlu jurnallarda işıq üzü görüb. 224-ü xaricdə olmaqla 364 tezis, həmçinin 7 dərslik və elmi-kütləvi nəşr dərc olunub, 3072 istinad qeydə alınıb.
Kadr hazırlığı məsələsinə də toxunan akademik İ.Hüseynova qeyd edib ki, 2019-cu ildə bölmə institutlarında doktoranturada fəlsəfə doktorluğu üzrə 52 nəfər, elmlər doktorluğu üzrə 22 nəfər təhsil alıb, 24 nəfər isə doktoranturanı bitirib, 9 elmlər, 16 fəlsəfə doktorluğu dissertasiyası müdafiəyə hazırlanıb. Eyni zamanda, dissertanturada fəlsəfə doktorluğu üzrə 94, elmlər doktorluğu üzrə 38 nəfər tədqiqat aparıb.
Hesabat ilində bölmənin institutları üzrə 25 nəfərin magistraturaya qəbul olunduğunu deyən akademik 20 nəfərin magistraturanı bitirdiyini və hazırda 40 nəfərin təhsilini davam etdirdiyini vurğulayıb.
Elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işlər haqqında məlumat verən akademik bildirib ki, hesabat ilində ölkənin bir sıra universitetinin müvafiq kafedraları ilə əlaqələr genişləndirilib və institutların əksəriyyətində universitetlərin baza kafedraları və filialları fəaliyyət göstərir.
Akademik İradə Hüseynova bölmənin beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyətindən də danışıb: “Bölmə institutlarında 9 beynəlxalq laboratoriya fəaliyyət göstərir. 40-dan çox ölkənin 80-ə yaxın elmi tədqiqat və təhsil müəssisələri, genbankları, nəbatat bağları ilə, eləcə də beynəlxalq mərkəz və təşkilatlarla elmi əlaqələr genişləndirilib, 14 yeni müqavilə bağlanıb. Bölmə institutlarının 70-dən çox əməkdaşı 38 beynəl­xalq konfrans və simpoziumda məruzələrlə çıxış ediblər”.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdə AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Rasim Əliquliyev, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov, bölməyə daxil olan institutların rəhbərləri və başqaları iştirak ediblər.
Müzakirələrdən sonra Rəyasət Heyəti bölmənin 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı təsdiq edib və mühüm nəticələrin AMEA Rəyasət Heyətinin hesabatına salınmasını qərara alıb. Biomüxtəlifliyin, torpaq və su ehtiyatlarının müasir yanaşmalarla tədqiqi, bərpası, mühafizəsi, səmə­rəli istifadəsi, elektron məlumat bazaları və xəritələrinin yaradılması, kompüter biologiyası, maşınöyrənmə üsullarının, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi, yeni diaqnostika və müalicə üsullarının, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətlərində tədqiqatların aparılması məqsədəuyğun hesab edilib. Bölməyə müvafiq institutlarda Azərbaycanda ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində aqrar sektorun aktual problemlərinin həlli, bu məqsədlə molekulyar-bioloji, genetik yanaşmaların və biomühəndisliyin fundamental əsaslarının işlənib hazırlanması istiqamətində fəaliyyətlərin gücləndirilməsi, elmi müəssisələrdə ətraf mühitin mühafizəsi, respublikanın başlıca ekosistemlərinin, bioloji müxtəlifliyinin, nadir və nəsli kəsilməkdə olan növlərin kompleks multidissiplinar tədqiqi, bərpası və səmərəli istifadəsində müasir yanaşmaların, riyazi və molekulyar-genetik metodların tətbiqinə diqqətin artırılması və s. istiqamətlərdə tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin (LREM) 2019-cu ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında olub. Hesabat məruzəsi ilə çıxış edən mərkəzin direktoru, aqrar elmləri doktoru Fərman Quliyev ötən il qurumda altı mərhələdə iki problemi əhatə edən beş mövzu üzrə beş işin yerinə yetirildiyi, iki mövzu üzrə iki işin isə altı mərhələdə başa çatdırıldığını bildirib.
Fərman Quliyev Lənkəran-Astara bölgəsində çay, sitrus və subtropik bitkilərin mövcud sort və formalarının toplanması, mühafizəsi, bərpası, hərtərəfli öyrənilməsi, yeni sortların yaradılması, həmçinin Lənkəran-Astara bölgəsinin floristik tərkibi, müxtəlifliyi və xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi üzrə həyata keçirilən tədbirlərdən danışıb. Qeyd edib ki, tədqiqat işləri nəticəsində 50-dən çox çay forma-klonunun morfoloji, bioloji xüsusiyyətləri, keyfiyyət göstəriciləri hərtərəfli qiymətləndirilib, bir sıra xüsusiyyətlərinə görə nəzarəti üstələyən dörd sort rayonlaşdırılaraq patentləşdirilib. Bundan əlavə, yeni yaradılmış limon və naringi sort-formaları Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətinə təqdim edilib və hazırda müvəffəqiyyətlə sınaqdan keçirilir.
Azərbaycanın cənub-şərq regionunun arxeoloji və numizmatik abidələrinin aşkarlanması, onların xəritələrinin tərtibi, fond və muzeyinin yaradılması, numizmatik materialların kataloqlaşdırılaraq elmi dövriyyəyə daxil edilməsi istiqamətində görülən işlərdən söz açan Fərman Quliyev Lənkəran və Lerik rayonu ərazilərində arxeoloji abidələrdə kəşfiyyat işlərinin aparıldığını və bir çox yeni abidələrin müəyyən edildiyini vurğulayıb.
LREM-in nəşriyyat fəaliyyətinə də toxunan direktor bildirib ki, hesabat ilində mərkəz əməkdaşları tərəfindən 10 elmi əsər, o cümlədən bir kitab, biri xaricdə olmaqla səkkiz məqalə və bir tezis dərc olunub, alimlərin elmi əsərlərinə 20 dəfə istinad edilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə olunub, suallar cavablandırılıb. Müzakirələrdən sonra AMEA-nın Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin 2019-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat təsdiq edilib, mərkəzə gələcək fəaliyyəti ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verilib.
Rəyasət Heyətinin digər qərarları ilə AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun strukturunda qismən dəyişiklik olunub, tarix elmləri doktoru Nəcəf Müseyibli AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təyin edilib.

24 января состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Вначале президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев вручил юбилейные медали Азербайджанской Республики «100-летие Бакинского государственного университета (1919-2019)» директору Института ботаники НАНА, академику Валиде Ализаде, директору Института генетических ресурсов НАНА, члену-корреспонденту НАНА Зейналу Акперову, директору Института дендрологии НАНА, члену-корреспонденту НАНА Тофику Мамедову, директору Института почвоведения и агрохимии НАНА, члену-корреспонденту НАНА Аловсату Гулиеву и директору Института физиологии имени академика Абдуллы Гараева НАНА, доктору биологических наук Улдуз Гашимовой.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Рамиз Мехтиев отметил, что сегодня будут заслушаны отчеты по итогам научной и научно-организационной деятельности Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Ленкоранского регионального научного центра НАНА в 2019 году.
Затем отчетный доклад Отделения биологических и медицинских наук представила вице-президент НАНА, председатель отделения, академик Ирада Гусейнова. Академик сообщила, что в отчетном году в деятельности научных учреждений отделения за основу были взяты указы и распоряжения Президента Азербайджанской Республики, государственные программы, распоряжения руководителя НАНА, постановления Общего собрания и Президиума НАНА.
Академик Ирада Гусейнова рассказала об исследованиях, которые велись в таких сферах, как изучение, восстановление, охрана, рациональное использование биоразнообразия, почвенных и водных ресурсов, создание на основе этих исследований баз данных, изучение молекулярно-генетических и физико-химических основ биологических процессов, геномные и протеомные исследования, разработка фундаментальных основ новых биотехнологий, изучение физиологических и молекулярно-генетических основ патологий, применение высоких технологий и стволовых клеток при разработке новых методов диагностики и лечения, лекарственных препаратов и в репродуктивной медицине и т.д. Она отметила, что в прошлом году велись исследования, которые охватывали 18 проблем, 90 тем и 267 работ, на 483 этапах были завершены 29 тем и 111 работ. Академик добавила, что по результатам исследований свое применение нашли 8 работ. Она также сообщила, что в отчетном году были успешно реализованы пять мультидисциплинарных научно-исследовательских программ, которые финансировались Президиумом НАНА и были нацелены на решение фундаментальных научных проблем.
Академик Ирада Гусейнова рассказала о некоторых из 15-ти самых важных результатов, полученных в институтах отделения в ходе исследований, а также о научных результатах, полученных в соответствующих научных и образовательных учреждениях медицинского и аграрного профилей.
Сказав, что в 2019 году сотрудники научных учреждений приняли участие в различных республиканских и зарубежных международных грантовых проектах, докладчик подчеркнула, что ученые вели исследования на основе 50-ти проектов, которые финансировались со стороны различных фондов, в 25-ти из них работа велась совместно с зарубежными учеными. В отчетном году институты отделения получили 11 патентов, 2 из которых получены за рубежом.
Говоря об издательской деятельности отделения, академик отметила, что в 2019 году был издан 991 научный труд, в том числе 16 книг, 4 из которых увидели свет за рубежом, и 17 монографий, 4 из которых были изданы за рубежом. В прошлом году сотрудниками научных учреждений были опубликованы 594 статьи, 338 из которых увидели свет за рубежом, 148 из них были изданы в журналах с импакт-фактором, 364 тезиса, 224 из которых были опубликованы за рубежом, 7 учебников и научно-массовых изданий, на труды ученых ссылались 3072 раза.
Говоря о подготовке кадров, академик Ирада Гусейнова сообщила, что в отчетном году в докторантуре институтов отделения свое обучение продолжили 52 человека – по программе подготовки докторов философии, 22 человека – по программе подготовки докторов наук, 24 человека завершили свое обучение, к защите были подготовлены 9 диссертаций на соискание ученой степени доктора наук и 16 диссертаций на соискание ученой степени доктора философии. В то же время, в диссертантуре свои исследования продолжили 94 человека – по программе подготовки докторов философии и 38 человек – по программе подготовки докторов наук.
Сказав, что в прошлом году в магистратуру институтов отделения поступили 25 человек, академик подчеркнула, что 20 человек окончили магистратуру, в настоящее время свое обучение продолжают 40 человек.
Говоря о мероприятиях, осуществленных в области интеграции науки и образования, академик Ирада Гусейнова сообщила, что в отчетном году были расширены связи с соответствующими кафедрами ряда университетов республики, в большинстве институтов отделения функционируют базовые кафедры и филиалы университетов.
Академик также рассказала о деятельности отделения в области международного сотрудничества: «В институтах отделения функционируют 9 международных лабораторий. Были расширены научные связи с почти 80-тью научно-исследовательскими и образовательными учреждениями, генбанками, ботаническими садами более 40-а стран мира, а также с международными центрами и организациями, заключены 14 новых договоров. Более 70-ти сотрудников институтов отделения выступили с докладами на 38-ми международных конференциях и симпозиумах. В течение года сотни зарубежных ученых, руководители и специалисты международных центров посетили отделение и институты, были обсуждены вопросы реализации существующих проектов и возможности перспективного сотрудничества».
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. В дискуссиях приняли участие первый вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, вице-президент НАНА, академик Расим Алигулиев, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, руководители научных учреждений, входящих в состав отделения, и другие.
После дискуссий Президиум утвердил отчет о научной и научно-организационной деятельности отделения в 2019 году, было постановлено включить важные результаты в отчет Президиума НАНА. Целесообразными были признаны исследования по изучению, восстановлению, охране, рациональному использованию биоразнообразия, почвенных и водных ресурсов, опираясь на современные подходы, созданию электронных баз данных и карт, исследования в области компьютерной биологии, применения искусственного интеллекта в биологии и медицине, применения высоких технологий и стволовых клеток при разработке новых методов диагностики и лечения, лекарственных препаратов и в репродуктивной медицине. Отделению были даны поручения, нацеленные на решение актуальных проблем аграрного сектора для обеспечения продовольственной безопасности в Азербайджане, расширение с этой целью деятельности в области разработки фундаментальных основ молекулярно-биологических, генетических подходов и биоинженерии, охрану окружающей среды, применение современных подходов, математических и молекулярно-генетических методов при комплексном мультидисциплинарном исследовании, восстановлении и рациональном использовании основных экосистем и биологического разнообразия республики, редких и исчезающих видов и т.д.
Следующим на повестке дня стоял вопрос о научной и научно-организационной деятельности Ленкоранского регионального научного центра НАНА в 2019 году. Выступив с отчетным докладом, директор центра, доктор аграрных наук Фарман Гулиев сообщил, что в прошлом году в ЛРНЦ на шести этапах были проделаны пять работ по пяти темам, охватывающим две проблемы, на шести этапах были завершены две работы по двум темам.
Фарман Гулиев рассказал о мероприятиях по сбору, сохранению, восстановлению и всестороннему изучению существующих в Ленкорань-Астаринской зоне сортов и форм чая, цитрусовых и субтропических растений, созданию новых сортов, а также изучению флористического состава, разнообразия и особенностей Ленкорань-Астаринской зоны. Он отметил, что в результате исследовательских работ были всесторонне оценены морфологические, биологические особенности и качественные показатели более 50-ти форм-клонов чая, четыре сорта, превосходящие контроль по ряду своих особенностей, были районированы и запатентованы. Помимо этого, созданные сорта-формы лимона и мандарина были представлены Государственной службе по регистрации сортов растений и контролю за семенами при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики и в настоящее время успешно проходят испытания.
Говоря о работах, направленных на обнаружение археологических и нумизматических памятников в юго-восточном регионе Азербайджана, составление карт их местоположения, создание нумизматического фонда и музея, каталогизацию нумизматических материалов и их включение в научный оборот, Фарман Гулиев подчеркнул, что на территории Ленкоранского и Лерикского районов велись археологические разведывательные работы и были обнаружены новые памятники.
Затронув также вопрос об издательской деятельности ЛРНЦ, директор сообщил, что в отчетном году были изданы 10 научных трудов сотрудников центра, в том числе одна книга, восемь статей, одна из которых была опубликована за рубежом, и один тезис, на труды ученых ссылались 20 раз.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, были озвучены ответы на вопросы. После дискуссий отчет о научной и научно-организационной деятельности Ленкоранского регионального научного центра НАНА в 2019 году был утвержден, центру были даны соответствующие поручения в связи с его дальнейшей деятельностью.
Прочими постановлениями Президиума были внесены частичные изменения в структуру Института геологии и геофизики НАНА, доктор исторических наук Наджаф Мусейибли был назначен заместителем директора Института археологии и этнографии НАНА по научной работе.