“Yaradıcı gənclər və könüllülər” mövzusunda tədbir keçirilib
Fevralın 4-də Bakı Kitab Mərkəzində AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Yaradıcı gənclər və könüllülər” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbir "Azərbaycan Respublikasında 2020-ci ilin “Könüllülər ili” elan edilməsi haqqında" ölkə Prezidentinin müvafiq Sərəncamına əsasən baş tutub.
Əvvəlcə Fəlsəfə İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə çıxış edib. Alim bildirib ki, gənclər hər bir dövlətin gələcəyini, inkişafını istiqamətləndirən cəmiyyətin aparıcı qüvvəsidir. Azərbaycan gənclərinin günümüzün müasir, inkişaf etmiş, yüksək intellektli aparıcı qüvvə kimi formalaşmasında dövlətimizin həyata keçirdiyi gənclər siyasətinin mühüm rolu vardır. Bu siyasətin banisi isə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevdir.
İlham Məmmədzadə qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlət gənclər siyasəti yeni mərhələdə daha da inkişaf edir. Bu gün Azərbaycanda gəncliyin potensialına böyük önəm verilməsi, onların qayğı və problemlərinin həll olunması, istək və arzularının reallaşması üçün hər cür şərait var.
İnstitut direktoru əlavə edib ki, Azərbaycanın dövlət siyasətində gənclərin elmə marağının artırılmasına, onların elmi-tədqiqatlara cəlb olunmasına xüsusi yer ayrılır. Hazırda ölkəmizdə gənc alimlərin elmi fəaliyyətinin stimullaşdırılması, gənclərin elmə istiqamətlənməsi ilə bağlı bir sıra tədbirlər həyata keçirilir.
2020-ci ilin respublikamizda “Könüllülər ili” elan olunmasını dövlət başçısının Azərbaycan gəncliyinə göstərdiyi diqqətin təzahürü olduğunu vurğulayan İ.Məmmədzadə ölkəmizdə könüllülük hərəkatının daha da artmasının gənclərin inkişafına böyük töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra tədbir Fəlsəfə İnstitutunun YAP ilk partiya təşkilatının sədri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Sənan Həsənov və institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Tünzalə Musayevanın moderatorluğu ilə davam edib.
Tədbirdə “Varlığını mənalandırma və özünügerçəkləşdirmə müstəvisində könüllülüyün yeri”, “Müasir Azərbaycan gəncliyinin formalaşmasında könüllülüyün rolu”, “Könüllülük: prinsiplər və perspektivlər”, “Könüllülük – müstəqil düşüncəyə gedən yol” və “Könüllülərin vətən sevgisi” mövzusunda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Daha sonra Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdirinin müavini Aynur Veysəlova-Abbasova, Fəlsəfə İntitutunun şöbə müdiri, f.e.d. Füzuli Qurbanov, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.e.d. Eynulla Mədətli və digərləri çıxış edərək mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

4 февраля в Бакинском книжном центре при организации Института философии НАНА организовано мероприятие «Творческая молодежь и добровольцы».
Мероприятие было проведено согласно соответствующему Распоряжению Президента страны «Об объявлении 2020 года в Азербайджанской Республике «Годом добровольцев».
Вначале выступил директор Института философии профессор Ильхам Мамедзаде. Ученый сказал, что молодежь является ведущей силой общества, направленной на будущее и развитие каждого государства. Молодежная политика играет важную роль в становлении азербайджанской молодежи как современной, передовой, высокоинтеллектуальной ведущей силы. Основатель этой политики - национальный лидер нашего народа Гейдар Алиев.
Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что государственная молодежная политика под руководством президента Ильхама Алиева развивается на новом этапе. Сегодня в Азербайджане созданы все условия для раскрытия потенциала молодежи.
Директор института добавил, что особое внимание уделяется повышению интереса молодежи к государственной политике Азербайджана и ее вовлеченности в научные исследования. В настоящее время в нашей стране проводится ряд мероприятий, направленных на стимулирование научной деятельности молодых ученых, а также привлечение их в науку.
Подчеркнув, что объявление 2020 года Годом добровольцев в нашей стране является проявлением внимания Президента к молодежи Азербайджана, И.Мамедзаде выразил уверенность в том, что дальнейший рост волонтерского движения в нашей стране будет способствовать развитию молодежи.
На мероприятии были заслушаны доклады «Роль волонтерства в самозначении и самовыражении», «Роль волонтерства в формировании современной азербайджанской молодежи», «Волонтерство: принципы и перспективы» и др.