Rusiyanın Kreml sarayında 2019-cu il üçün Moskva Hökumətinin gənc alimlər mükafatının təqdimat mərasimi keçirilib.
Sözügedən mükafat aspirantlara, 36 yaşa kimi fəlsəfə, 40 yaşa qədər elmlər doktorlarına təqdim olunur. Alimlər riyaziyyat, kimya, fizika, biologiya, humanitar, ictimai, texniki və mühəndislik elmləri, o cümlədən İKT, biotexnologiyalar, aviasiya və kosmik texnika, şəhər infrastrukturu, əczaçılıq, nanotexnologiyalar, cihazqayırma, elektronika kimi sahələrdə apardıqları tədqiqatlara görə mükafatlandırılırlar.
poisknews.ru saytının məlumatına görə, tədqiqatçılar hər biri 2 milyon rubl dəyərində olmaqla 50 mükafat üzrə təltif edilib, 87 gənc alim laureat olub.
Qeyd edək ki, Moskva Hökumətinin gənc alimlər mükafatı 2013-cü ildən verilir. Müsabiqənin təşkilatçısı Moskva şəhərinin Elm, Sənaye Siyasəti və Sahibkarlıq Departamentidir. Qalibləri departamentin və elmi cəmiyyətlərin nümayəndələrinin daxil olduğu komissiya müəyyən edir.

In the Kremlin Palace, the ceremony of awarding the prizes of the Government of Moscow to young scientists for 2019 was held.
Capital prizes are awarded to graduate students, candidates of science under the age of 36 years and doctors of science up to 40 years old inclusive. Scientists are noted for research in such fields as mathematics, chemistry, physics, biology, humanitarian, social, technical and engineering sciences, ICT, as well as for developments in the field of biotechnology, aviation and space technology, urban infrastructure, pharmaceuticals, nanotechnology, instrument engineering, Electronics, energy saving, information protection.
This time 50 prizes were awarded in the amount of 2 million rubles each. The winners were 87 people (including as part of small research teams).