AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin apardığı genişmiqyaslı struktur islahatları çərçivəsində AMEA Rəyasət Heyəti aparatının yeni strukturu təsdiqlənib.
Bu məqsədlə akademik Ramiz Mehdiyev Rəyasət Heyəti aparatının yeni təsdiq edilmiş struktur rəhbərlərini qəbul edib.
AMEA-nın prezidenti ölkə rəhbərliyi tərəfindən elm sahəsində aparılan islahatları yüksək dəyərləndirib, bu istiqamətdə Akademiya qarşısında qoyulan vəzifələrdən danışıb. Alim son aylarda Rəyasət Heyətində aparılan struktur islahatlarının nəticələrini diqqətə çatdıraraq qeyd edib ki, AMEA alimləri ölkədə aparılan yeni quruculuq işlərinə səmərəli fəaliyyəti və elmi tədqiqatları ilə öz əməli töhfələrini verməlidirlər.
Akademik Ramiz Mehdiyevin sözlərinə görə, AMEA-da aparılan elmi tədqiqatlar müasir tələblərə cavab verməli, innovativ layihələrin icrasına xüsusi diqqət yetirilməlidir. Akademiyada həyata keçirilən struktur islahatlarının bundan sonra da uğurla davam etdiriləcəyini deyən alim Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələri qarşısında duran mühüm vəzifələrdən bəhs edib. AMEA-nın prezidenti yeni struktur rəhbərlərini təbrik edərək, aparat əməkdaşlarına uğurlar arzulayıb, onlara müvafiq tapşırıqlar verib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov çıxış edərək idarə və şöbələrin yeni mərhələnin çağırışlarına uyğun fəaliyyət göstərəcəklərinə əminliyini ifadə edib. O, struktur vahidlərinin işinin daha da təkmilləşdirilməsi və verilən tapşırıqların vaxtında icrası ilə bağlı məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçiriləcəyini nəzərə çatdırıb.
Yeni təsdiq edilmiş idarə və şöbə rəhbərləri adından çıxış edən Elm və təhsil idarəsinin rəisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov yüksək etimada görə AMEA-nın prezidentinə minnətdarlığını bildirib. Akademiya əməkdaşlarının, alim və mütəxəssislərin növbəti inkişaf mərhələsində daha səylə fəaliyyət göstərəcəklərini, verilən tapşırıqları yüksək peşəkarlıqla yerinə yetirəcəklərini diqqətə çatdırıb.

Утверждена новая структура Президиума НАНА
Была утверждена новая структура аппарата Президиума Национальной академии наук Азербайджана, разработанная в рамках широкомасштабных структурных реформ, проводимых президентом НАНА, академиком Рамизом Мехтиевым.
Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев принял руководителей структурных подразделений аппарата Президиума НАНА.
Высоко оценив реформы, проводимые руководством страны, академик Рамиз Мехтиев рассказал о задачах, поставленных перед Академией в данной сфере, и результатах структурных реформ, которые проводятся в Президиуме НАНА в течение последних месяцев. Академик отметил, что своей плодотворной деятельностью и научными исследованиями ученые НАНА должны внести свой посильный вклад в осуществление созидательных работ в республике, особое внимание НАНА должна уделять реализации инновационных проектов. Сообщив, что структурные реформы будут успешно проводиться и после этого, академик Рамиз Мехтиев рассказал о задачах, которые стоят перед управлениями и отделами аппарата Президиума НАНА, и их значении. Поздравив руководителей структурных подразделений, руководитель Академии пожелал сотрудникам аппарата успехов на новом этапе и дал им соответствующие поручения.
В своем выступлении академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов выразил уверенность в том, что управления и отделы будут осуществлять свою деятельность в соответствии с призывами нового этапа. Аминага Садыгов отметил, что будут осуществлены все необходимые мероприятия, нацеленные на еще большее усовершенствование работы структурных единиц.
От имени руководителей управлений и отделов выступил начальник Управления науки и образования, доктор философии по экономике Фаил Казымов. Он выразил президенту НАНА, академику Рамизу Мехтиеву глубокую благодарность за оказанное доверие. Фаил Казымов отметил, что на новом этапе развития НАНА сотрудники Академии будут осуществлять свою деятельность с еще большей отдачей и выполнять все поручения руководства с высоким профессионализмом.