Mayın 30-da AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə yaradılmış və Azıx mağarasında tədqiqatlar aparan Beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyanın Danimarkadan olan elmi heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası bu gün dünyanın bir çox beynəlxalq elmi təşkilati ilə, həmçinin dünyanın 50-dən çox ölkəsinin akademik qurumu və ali təhsil müəssisəsi ilə sıx əməkdaşlıq edir. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, AMEA Danimarkanın da elmi qurumları və alimləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsində maraqlıdır və bu məqsədlə hər cür zəruri dəstək veriləcək.
2023-cü ildən etibarən fəaliyyətə başlayan arxeoloji ekspedisiyanın Azərbaycan ərazisindəki ən qədim insan məskəni olan Azıx mağarasında apardığı tədqiqatlardan məmnun qaldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli builki nəticələrin də yüksək olacağına əminliyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Azıx mağarası Azərbaycanın qədim və tarixi Qarabağ yurdunda yerləşir və işğal dövründə ermənilər bu tarixi irsimizi özünküləri kimi təqdim etməyə çalışsalar da, onların arzuları reallaşmayıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyanın tədqiqatlarının nəticələrinin elmi mühitdə yayımlanması Qarabağın qədim və tarixi Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha bütün dünyaya göstərəcək.
Ekspedisiyanın işinə uğurlar arzulayan akademik İsa Həbibbəyli tədqiqat müddəti ərzində Azıx mağarasını ziyarət edəcəyini və Beynəlxalq arxeoloji qrupun fəaliyyəti ilə yerində tanış olacağını bildirib.
Sonra çıxış edən ekspedisiyanın Danimarka tərəfindən həmrəhbəri, Orhus Universitetinin Geologiya elmləri departamentinin professoru Mads Faurschou Knudsen səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycandan olan həmkarları ilə birgə qədim Azıx mağarasında tədqiqatlar aparmaqdan və ölkəmizin zəngin, tarixi irsi ilə tanışlıqdan məmnundur. O bildirib ki, bəşəriyyətin ilkin yaşayış məskənlərindən biri olan Azıx mağarasındakı arxeoloji həm ilk insanların yaşını müəyyən etməyə, həm də qədim insanın Afrikadan dünyaya yayılması kimi miqrasiya məsələlərinin araşdırılmasına öz töhfəsini verəcək.
Danimarka Texniki Universitetinin (DTU) Optik Stimullaşdırılan Lüministsen (OSL) tarixlənmə laboratoriyasının rəhbəri Jan-Pieter Buylaert isə çıxışında qeyd edib ki, builki arxeoloji ekspedisiya böyük heyətlə təmsil olunur və cari tədqiqatlarda ənənəvi üsullarla yanaşı, bir çox gizli qalan tərəflərin üzə çıxarılması üçün müasir texnoloji metodların da tətbiqi nəzərdə tutulur.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi t.ü.f.d. Azad Zeynalov Azıx mağarasında Məmmədəli Hüseynovun rəhbərliyi altında aparılan ilkin tədqiqatların tarixi barədə məlumat verib. Vurğulayıb ki, bu gün isə XXI əsrin texnologiyalarında istifadə etməklə Azıx mağarasında müasir tədqiqatlar aparılacaq və nəticə etibarilə yeni məlumatların əldə olunması üçün geniş imkanlar mövcuddur.
AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Quliyev torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra Azıx mağarasında arxeoloji tədqiqatların bərpa olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, arxeoloji tədqiqatlar 2023-cü ildə Danimarkanın Orhus Universiteti ilə imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən aparılır və ekspedisiyanın tərkibində Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, Danimarka, Norveç və Almaniyadan olan alimlər təmsil olunurlar.
Sonda qonaqlar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva və Beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyanın bir sıra xarici üzvləri iştirak ediblər.

Academician Isa Habibbeyli met with the team of the international archaeological expedition conducting research in the Azykh Cave
On May 30, the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli met with the Danish scientific team of the international archaeological expedition, which was created by the organization of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS.
In his speech at the meeting, Academician Isa Habibbeyli said that the Azerbaijan National Academy of Sciences currently has close cooperation with many international scientific organizations of the world, as well as with academic institutions and higher education establishments of more than 50 countries. He emphasized that ANAS is also interested in expanding its collaborative ties with Danish scientific institutions and scholars, and all necessary support will be provided for this.
Academician Isa Habibbeyli expressed his satisfaction with the research carried out by the archaeological expedition, which has been active since 2023, in the Azykh Cave-the oldest human settlement in the territory of Azerbaijan. He expressed confidence that this year’s results would also be high. The Azykh Cave is located in the ancient and historic Karabakh region of Azerbaijan. Although during the occupation period the Armenians attempted to present our historical heritage as their own, their efforts were unsuccessful. The head of ANAS noted that the publication of the results of the international archaeological expedition in the academic community will once again demonstrate to the world that Karabakh is an ancient and historical land of Azerbaijan.
Wishing success to the expedition’s work, Academician Isa Habibbeyli said that he would visit the Azykh Cave during the course of the research and personally familiarize himself with the activities of the international archaeological team.
Following this, the Danish co-head of the expedition, Professor Mads Faurschou Knudsen from the Department of Geoscience at Aarhus University, expressed his gratitude for the warm welcome and hospitality. He noted that he is pleased to conduct research in the ancient Azykh Cave together with his Azerbaijani colleagues and to become acquainted with the rich historical heritage of Azerbaijan. He said that the archaeological works in the Azykh Cave, one of the earliest settlements of humanity, will contribute to determining the age of the first humans and to studying migration issues such as the spread of ancient humans from Africa to the rest of the world.
Jan-Pieter Buylaert, Senior Researcher of Department of Physics at the Technical University of Denmark said in his speech that this year’s archaeological expedition is represented by a large team, and the current research plans to use modern technological methods alongside traditional ones.
Later, Azad Zeynalov, Ph.D. in History and senior researcher at the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS gave information about the early research conducted in the Azykh Cave under the leadership of Mammadali Huseynov. He emphasized that modern research will be carried out in the Azykh Cave using 21st-century technologies, offering broad opportunities to obtain new information.
Associate Professor Farhad Guliyev, Ph.D. in History and Director of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS underlined that archaeological research in the Azykh Cave was resumed after the liberation of our territories from occupation. He said that the archaeological research is conducted based on a cooperation agreement signed in 2023 with Aarhus University of Denmark, and the expedition includes not only Azerbaijani scientists but also researchers from Denmark, Norway, and Germany.
Following the speeches, mutual gifts were exchanged, and commemorative photos were taken.
At the end, the guests toured of the Presidium building of ANAS.
It should be noted that the meeting was attended by Acting Vice-President of ANAS, Academician Govhar Bakhshaliyeva, Head of the Department of Foreign Relations and Work with International Scientific Organizations of Presidium administration of ANAS, Associate Professor Esmira Alirzayeva, as well as several foreign members of the international archaeological expedition.