Mayın 30-da AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun təşkilatçılığı ilə yaradılmış və Azıx mağarasında tədqiqatlar aparan Beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyanın Danimarkadan olan elmi heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası bu gün dünyanın bir çox beynəlxalq elmi təşkilati ilə, həmçinin dünyanın 50-dən çox ölkəsinin akademik qurumu və ali təhsil müəssisəsi ilə sıx əməkdaşlıq edir. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, AMEA Danimarkanın da elmi qurumları və alimləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsində maraqlıdır və bu məqsədlə hər cür zəruri dəstək veriləcək.
2023-cü ildən etibarən fəaliyyətə başlayan arxeoloji ekspedisiyanın Azərbaycan ərazisindəki ən qədim insan məskəni olan Azıx mağarasında apardığı tədqiqatlardan məmnun qaldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli builki nəticələrin də yüksək olacağına əminliyini bildirib. Diqqətə çatdırıb ki, Azıx mağarası Azərbaycanın qədim və tarixi Qarabağ yurdunda yerləşir və işğal dövründə ermənilər bu tarixi irsimizi özünküləri kimi təqdim etməyə çalışsalar da, onların arzuları reallaşmayıb. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyanın tədqiqatlarının nəticələrinin elmi mühitdə yayımlanması Qarabağın qədim və tarixi Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha bütün dünyaya göstərəcək.
Ekspedisiyanın işinə uğurlar arzulayan akademik İsa Həbibbəyli tədqiqat müddəti ərzində Azıx mağarasını ziyarət edəcəyini və Beynəlxalq arxeoloji qrupun fəaliyyəti ilə yerində tanış olacağını bildirib.
Sonra çıxış edən ekspedisiyanın Danimarka tərəfindən həmrəhbəri, Orhus Universitetinin Geologiya elmləri departamentinin professoru Mads Faurschou Knudsen səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, Azərbaycandan olan həmkarları ilə birgə qədim Azıx mağarasında tədqiqatlar aparmaqdan və ölkəmizin zəngin, tarixi irsi ilə tanışlıqdan məmnundur. O bildirib ki, bəşəriyyətin ilkin yaşayış məskənlərindən biri olan Azıx mağarasındakı arxeoloji həm ilk insanların yaşını müəyyən etməyə, həm də qədim insanın Afrikadan dünyaya yayılması kimi miqrasiya məsələlərinin araşdırılmasına öz töhfəsini verəcək.
Danimarka Texniki Universitetinin (DTU) Optik Stimullaşdırılan Lüministsen (OSL) tarixlənmə laboratoriyasının rəhbəri Jan-Pieter Buylaert isə çıxışında qeyd edib ki, builki arxeoloji ekspedisiya böyük heyətlə təmsil olunur və cari tədqiqatlarda ənənəvi üsullarla yanaşı, bir çox gizli qalan tərəflərin üzə çıxarılması üçün müasir texnoloji metodların da tətbiqi nəzərdə tutulur.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi t.ü.f.d. Azad Zeynalov Azıx mağarasında Məmmədəli Hüseynovun rəhbərliyi altında aparılan ilkin tədqiqatların tarixi barədə məlumat verib. Vurğulayıb ki, bu gün isə XXI əsrin texnologiyalarında istifadə etməklə Azıx mağarasında müasir tədqiqatlar aparılacaq və nəticə etibarilə yeni məlumatların əldə olunması üçün geniş imkanlar mövcuddur.
AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Quliyev torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra Azıx mağarasında arxeoloji tədqiqatların bərpa olunduğunu bildirib. Qeyd edib ki, arxeoloji tədqiqatlar 2023-cü ildə Danimarkanın Orhus Universiteti ilə imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən aparılır və ekspedisiyanın tərkibində Azərbaycan alimləri ilə yanaşı, Danimarka, Norveç və Almaniyadan olan alimlər təmsil olunurlar.
Sonda qonaqlar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva və Beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyanın bir sıra xarici üzvləri iştirak ediblər.

30-го мая президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с датской делегацией, входящей в состав созданной Институтом археологии и антропологии НАНА международной археологической экспедиции, которая проводит исследования в Азыхской пещере.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что в настоящее время Национальная академия наук Азербайджана сотрудничает с различными международными научными организациями, в том числе с академическими структурами и высшими учебными заведениями более 50-ти стран мира. Академик Иса Габиббейли отметил, что НАНА заинтересована в расширении связей и с научными организациями и учеными Дании, в данном направлении будут реализованы все необходимые мероприятия.
Сказав, что он доволен результатами археологических исследований, которые ведутся с 2023 года в Азыхской пещере, являющейся древнейшей стоянкой человека на территории Азербайджана, руководитель НАНА выразил уверенность в том, что и в этом году будут достигнуты большие успехи. Академик сообщил, что Азыхская пещера расположена в Карабахском регионе Азербайджана, и хотя в годы оккупации армяне старались присвоить себе наше историческое наследие, их старания были напрасными. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что популяризация результатов исследований международной археологической экспедиции в научном пространстве позволит нам подтвердить принадлежность Азыхского наследия и в очередной раз продемонстрирует всему миру, что Карабах – это исконная и древняя территория Азербайджана.
Пожелав успехов работе экспедиции, академик Иса Габиббейли добавил, что посетит Азыхскую пещеру и на месте ознакомится с деятельностью международной группы археологов.
Затем выступил соруководитель экспедиции с датской стороны профессор Департамента геологических наук Орхусского университета Мадс Форшоу Кнудсен (Mads Faurschou Knudsen), который поблагодарил руководителя НАНА за сердечный прием и гостеприимство. Он сообщил, что рад вести исследования в Азыхской пещере вместе с коллегами из Азербайджана и знакомиться с богатым историческим наследием страны. Археологические раскопки в Азыхской пещере, продолжил ученый, которая является одной из древнейших стоянок человека, позволят уточнить возраст первых людей, а также изучить миграционные процессы.
Руководитель лаборатории Датского технического университета (DTU) Ян-Питер Буларт (Jan-Pieter Buylaert) сообщил, что в этом году состав археологической экспедиции шире, в ходе исследований, наряду с традиционными методами, планируется применить и современные технологические методы, что позволит внести ясность в ряд неизученных до сих пор вопросов.
Далее выступил ведущий научный сотрудник Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории Азад Зейналов. Он рассказал о первых исследованиях в Азыхской пещере, которые велись под руководством Мамедали Гусейнова. Ученый подчеркнул, что сегодня в Азыхской пещере ведутся современные исследования при использовании технологий XXI века, благодаря чему имеются широкие возможности для получения новых сведений.
Сказав, что археологические исследования в Азыхской пещере были возобновлены после освобождения территорий Азербайджана от оккупации, директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев отметил, что с 2023 года это исследования ведутся на основе договора о сотрудничестве с Орхусским университетом, наряду с азербайджанскими учеными в состав экспедиции входят ученые из Дании, Норвегии и Германии.
Отметим, что на встрече также принимали участие и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева и ряд зарубежных ученых – членов международной археологической экспедиции.