AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan Albaniya Aralıq Dənizi Universitetinin fəxri prezidenti akademik Anastas Angjeli ilə görüşüb.
AMEA-nın Rəyasət Heyətində keçirilən görüş zamanı akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycanla Albaniya arasında sıx münasibətlərin olduğunu, dostluq və iqtisadi əməkdaşlıq əlaqələrinin genişlənməyə davam etdiyini bildirib.
Genişlənməkdə olan əlaqələrin elmi müstəvidə də yeni imkanlar açdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın tarixi, eləcə də elmi müəssisə və təşkilatları, həyata keçirilən elmi layihələr və prioritet istiqamətlər barədə qonaqlara məlumat verib. Həmçinin son illərdə əldə olunmuş nailiyyətləri və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini diqqətə çatdırıb.
Albaniya Aralıq Dənizi Universitetinin fəxri prezidenti akademik Anastas Angjeli isə öz növbəsində qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirib, XIII Qlobal Bakı Forumu çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olduqlarını söyləyib.
Albaniya Aralıq Dənizi Universitetinin tarixi, strukturu və beynəlxalq layihələri barədə məlumat verən Anastas Angjeli xüsusilə universitetin elmi potensialı, beynəlxalq əməkdaşlıq təcrübəsindən ətraflı söz açıb.
Görüş zamanı, o cümlədən AMEA ilə Albaniya Elmlər Akademiyası arasında imzalanacaq Anlaşma memorandumunun mətni müzakirə olunub və elmi əməkdaşlığın konkret istiqamətləri müəyyənləşdirilib.
Bundan əlavə, tərəflər iki ölkə arasında elm sahəsində əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb, qarşılıqlı layihələrin genişləndirilməsi və birgə tədqiqatların təşviqi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Sonda qonaqlar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olub, xatirə şəkilləri çəkdiriblər.
Görüşdə Albaniya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Besart Kadia, Albaniya Aralıq Dənizi Universitetinin prorektoru professor Arben Cici, diplomat Dorian Koçi, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri, dosent Esmira Əlirzayeva və AMEA Rəyasət Heyəti aparatı İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, dosent Ağahüseyn Şükürov da iştirak ediblər.

President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, has met with Academician Anastas Angjeli, Honorary President of the Albania Mediterranean University, who is on a visit to Azerbaijan.
During the meeting held at the Presidium of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that relations between Azerbaijan and Albania have strengthened in recent years, with friendship and economic cooperation continuing to expand.
Highlighting that the growing ties are also creating new opportunities in the scientific sphere, Academician Isa Habibbeyli provided the guests with information about the history of ANAS, its scientific institutions and organizations, ongoing research projects, and priority areas. He also spoke about the achievements of recent years and future prospects for cooperation.
In turn, Academician Anastas Angjeli expressed his gratitude for the hospitality and noted that their visit to Azerbaijan is taking place within the framework of the 13th Global Baku Forum.
Providing information about the history, structure, and international projects of the Albania Mediterranean University, Anastas Angjeli elaborated in particular on the university’s scientific potential and its experience in international cooperation.
During the meeting, the parties also discussed the draft text of a Memorandum of Understanding to be signed between ANAS and the Albanian Academy of Sciences, and identified specific areas of scientific cooperation.
In addition, the sides emphasized the importance of scientific cooperation between the two countries and exchanged views on expanding joint projects and promoting collaborative research.
At the end of the meeting, the guests toured the Presidium building of ANAS and took commemorative photos.
The meeting was also attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Albania to Azerbaijan, Besart Kadia; Vice-Rector of the Albania Mediterranean University, Professor Arben Cici; diplomat Dorian Koçi; Head of the Department of Foreign Relations and Work with International Scientific Organizations of the ANAS Presidium Office, Associate Professor Esmira Alirzayeva; and Head of the Department of Public Relations, Press, and Information of the ANAS Presidium Office, Associate Professor Agahuseyn Shukurov.