ABŞ Dövlət Departamentinin qlobal səhiyyə təhlükəsizliyi sahəsində aparıcı yardım proqramı olan STRİDES layihəsinin direktoru Bekka Prays, “Black & Veatch” şirkətinin Beynəlxalq İnkişaf üzrə direktoru Kyle Huston, ABŞ Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzinin (CDC) Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ofisinin icraçı direktoru Stiven Beknell, CDC-in icraçı direktor müavini Coel Stanoeviç və baş texniki müşavir Lia Gvinjiliyadan ibarət nümayəndə heyəti AMEA-nın Rəyasət Heyətində olublar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qonaqlarla görüş zamanı Akademiyanın ölkəmizdə elmin inkişafındakı rolundan, müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq aparılan tədqiqatlardan və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, xüsusilə son dövrlərdə süni intellektə dair araşdırmaların diqqət mərkəzində saxlanıldığını vurğulayıb.
Həmçinin son illərdə AMEA-nın beynəlxalq elmi müstəvidə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndiyini, Akademiyanın dünya elmində söz sahibi olan akademik təşkilatların tamhüquqlu üzvü seçildiyini bildirib.
ABŞ nümayəndə heyətinə daxil olan mütəxəssislərin apardıqları tədqiqatların son dövrlərdə dünyanı bürümüş pandemiyalar fonunda xüsusi aktuallıq kəsb etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin də bu məsələləri diqqətdə saxladığını, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi müəssisələrdə bu istiqamətdə mühüm tədqiqatlar aparıldığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ötən il bölmənin mütəxəssisləri tərəfindən bioloji proseslərin molekulyar-genetik əsasları, genom, kompüter biologiyası, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətində mühüm tədqiqatların aparıldığını və əldə olunmuş nəticələrin nüfuzlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü bildirib.
AMEA rəhbəri amerikalı mütəxəssislərlə birgə layihələrin perspektivdə yüksək nəticələr verəcəyini söyləyib.
Daha sonra qonaqlara xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Qonaqlar sonda AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətini ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşları – İqtisadiyyat şöbəsinin rəis müavini Alexander Ryan, kommersiya üzrə mütəxəssis Gövhər Məmmədova və tərcüməçi Aygün Rəhimova müşayiət ediblər.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva, sözügedən Bölmənin və şöbənin əməkdaşları iştirak ediblər.

Isa Habibbeyli Meets with American Experts
A delegation comprising STRIDES Project Director Becca Price — a leading U.S. Department of State assistance program in global health security — International Development Director at “Black & Veatch” Kyle Huston, Executive Director of the Eastern Europe and Central Asia Office of the U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Stephen Bicknell, CDC Deputy Executive Director Joel Stanoevich, and Chief Technical Advisor Lia Gvinjiliya visited the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS).
During the meeting with the guests, ANAS President, academician Isa Habibbeyli, spoke about the Academy’s role in the development of science in Azerbaijan, research conducted in line with modern challenges, and international cooperation. He particularly emphasized that research on artificial intelligence has been a key focus in recent years.
He also noted that in recent years ANAS has expanded its international scientific cooperation and has been elected a full member of influential academic organizations in the global scientific community.
Academician Isa Habibbeyli stated that the research carried out by the American experts is of particular relevance against the backdrop of pandemics that have affected the world in recent years. He added that Azerbaijani scientists are also paying close attention to these issues, with significant research being conducted in this area at institutions under the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS.
He highlighted that last year, specialists of the division conducted important studies on the molecular-genetic basis of biological processes, genomics, computational biology, the application of artificial intelligence in biology and medicine, as well as the use of high technologies and stem cells in drug development and reproductive medicine. The results obtained have been published in reputable journals.
The ANAS President expressed confidence that joint projects with American experts will yield significant results in the future.
The guests were later presented with commemorative gifts.
At the end of the visit, the delegation toured the Presidium building of ANAS.
It should be noted that the delegation was accompanied by representatives of the U.S. Embassy in Azerbaijan — Deputy Head of the Economic Section Alexander Ryan, Commercial Specialist Govhar Mammadova, and translator Aygun Rahimova.
Also attending the meeting were ANAS Vice-President, Chair of the Scientific Council of the Division of Biological and Medical Sciences, academician Irada Huseynova; Head of the Department of Foreign Relations and Work with International Scientific Organizations of the ANAS Presidium Office, Associate Professor Esmira Alirzayeva; as well as staff members of the relevant division and department.