ABŞ Dövlət Departamentinin qlobal səhiyyə təhlükəsizliyi sahəsində aparıcı yardım proqramı olan STRİDES layihəsinin direktoru Bekka Prays, “Black & Veatch” şirkətinin Beynəlxalq İnkişaf üzrə direktoru Kyle Huston, ABŞ Xəstəliklərə Nəzarət və Profilaktika Mərkəzinin (CDC) Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ofisinin icraçı direktoru Stiven Beknell, CDC-in icraçı direktor müavini Coel Stanoeviç və baş texniki müşavir Lia Gvinjiliyadan ibarət nümayəndə heyəti AMEA-nın Rəyasət Heyətində olublar.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qonaqlarla görüş zamanı Akademiyanın ölkəmizdə elmin inkişafındakı rolundan, müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq aparılan tədqiqatlardan və beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, xüsusilə son dövrlərdə süni intellektə dair araşdırmaların diqqət mərkəzində saxlanıldığını vurğulayıb.
Həmçinin son illərdə AMEA-nın beynəlxalq elmi müstəvidə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndiyini, Akademiyanın dünya elmində söz sahibi olan akademik təşkilatların tamhüquqlu üzvü seçildiyini bildirib.
ABŞ nümayəndə heyətinə daxil olan mütəxəssislərin apardıqları tədqiqatların son dövrlərdə dünyanı bürümüş pandemiyalar fonunda xüsusi aktuallıq kəsb etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan alimlərinin də bu məsələləri diqqətdə saxladığını, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin əhatə etdiyi müəssisələrdə bu istiqamətdə mühüm tədqiqatlar aparıldığını söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli ötən il bölmənin mütəxəssisləri tərəfindən bioloji proseslərin molekulyar-genetik əsasları, genom, kompüter biologiyası, süni intellektin biologiya və təbabətdə tətbiqi, dərman preparatlarının işlənib hazırlanmasında və reproduktiv təbabətdə yüksək texnologiyaların və kök hüceyrələrinin tətbiqi istiqamətində mühüm tədqiqatların aparıldığını və əldə olunmuş nəticələrin nüfuzlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü bildirib.
AMEA rəhbəri amerikalı mütəxəssislərlə birgə layihələrin perspektivdə yüksək nəticələr verəcəyini söyləyib.
Daha sonra qonaqlara xatirə hədiyyələri təqdim olunub.
Qonaqlar sonda AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətini ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşları – İqtisadiyyat şöbəsinin rəis müavini Alexander Ryan, kommersiya üzrə mütəxəssis Gövhər Məmmədova və tərcüməçi Aygün Rəhimova müşayiət ediblər.
Görüşdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva, sözügedən Bölmənin və şöbənin əməkdaşları iştirak ediblər.

Делегация, в состав которой вошли директор проекта STRİDES – ведущей программы Государственного департамента США по оказанию помощи в обеспечении глобальной безопасности в сфере здравоохранения Бекка Прайс, директор компании «Black & Veatch» по международному развитию Кайл Хьюстон, исполнительный директор офиса Центра по контролю и профилактике болезней США (CDC) в Восточной Европе и Центральной Азии Стивен Бекнелл, заместитель исполнительного директора CDC Джоэл Станоевич и главный технический советник Лиа Гвинжилия, побывала в Президиуме НАНА.
В ходе встречи президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал гостям о роли НАНА в развитии науки в стране и исследованиях, которые ведутся в соответствии с вызовами современности, подчеркнув при этом, что в последнее время в центре внимания находятся изыскания, связанные с искусственным интеллектом.
Говоря о расширении международных связей руководимой им организации, академик отметил, что НАНА была избрана полноправным членом ряда влиятельных академических структур мира.
Сказав, что исследования специалистов, которые входят в состав делегации США, обладают особой актуальностью на фоне распространяющихся в мире эпидемий, академик Иса Габиббейли добавил, что азербайджанские ученые также держат эти вопросы в центре внимания, в учреждениях, которые входят в состав Отделения биологических и медицинских наук НАНА, ведутся важные исследования в данном направлении.
Руководитель НАНА сообщил, что в прошлом году специалистами отделения велись важные исследования, охватывающие такие сферы, как молекулярно-генетические основы биологических процессов, компьютерная биология, применение искусственного интеллекта в биологии и медицине, применение высоких технологий и стволовых клеток при изготовлении лекарственных препаратов и в репродуктивной медицине, полученные результаты были освещены на страницах престижных журналов.
Академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что реализация совместных с американскими специалистами проектов приведет к получению высоких результатов.
Далее гостям были преподнесены подарки на память.
В заключение гости ознакомились со зданием Президиума НАНА.
Отметим, что делегацию сопровождали сотрудники посольства США в Азербайджане – заместитель руководителя Отдела экономики Александр Райан, специалист по коммерческим вопросам Говхар Мамедова и переводчик Айгюн Рагимова.
На встрече также принимали участие вице-президент НАНА, председатель Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук академик Ирада Гусейнова, заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными научными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева, сотрудники вышеуказанных отделения и отдела.