AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Özbəkistanın Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək dili və Ədəbiyyatı Universiteti nəzdində Dövlət dilində iş aparılması əsaslarının tədrisi və ixtisasartırma Mərkəzinin direktoru professor İnomjon Azimov və onun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqlar əvvəlcə AMEA-nın Rəyasət Heyətinin binası ilə tanış olaraq, tarixi və memarlıq xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat alıblar. Tanışlıq zamanı Birinci Türkoloji Qurultayın keçirildiyi Böyük Zalı da ziyarət ediblər.
Görüşdə akademik İsa Həbibbəyli iki ölkə arasındakı sarsılmaz dostluğun və ortaq elmi və mədəni irsin möhkəm təməl üzərində qurulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev və Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev arasındakı səmimi qardaşlıq münasibətləri xalqlarımızın birliyinin əsas təminatçısıdır. Bu birlik təkcə siyasi deyil, həm də ortaq mədəniyyətimizə fayda gətirən mənəvi bir bağdır.
AMEA prezidenti Özbəkistanın hər zaman Azərbaycanın yanında olduğunu, xüsusilə II Qarabağ müharibəsi zamanı dəstəyini vurğulayıb. Bu gün işğaldan azad edilmiş ərazilərdə, o cümlədən Xankəndidə həyata keçirilən layihələrin bu birliyin bariz nümunəsi olduğunu deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli iki ölkənin Elmlər Akademiyaları və universitetləri arasında əlaqələrin sürətlə inkişaf etdiyini qeyd edərək, hər il fevral ayında Bakıda böyük mütəfəkkir Əlişir Nəvainin xatirəsinə həsr olunmuş “Nəvai Günləri”nin keçirilməsinin artıq gözəl bir ənənəyə çevrildiyini bildirib.
“Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli və Əlişir Nəvai təkcə Türk dünyasının deyil, bəşəriyyətin dühalarıdır. Əlişir Nəvai Nizami Gəncəvini özünə ustad hesab edib, bu mənəvi varislik əsrlər boyu xalqlarımızı bir-birinə bağlayıb. Son illərdə AMEA-da Əlişir Nəvai haqqında kitablar çap edilib, elmi konfranslar keçirilib. Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”si özbək dilinə, Əlişir Nəvainin “Xəmsə”si isə Azərbaycan dilinə tərcümə olunaraq nəşr olunub. Özbək əsilli tədqiqatçı Xalid Səid Xocayev M.Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsərini dilimizə tərcümə edib”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri Bakıda keçirilən Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubiley tədbirində Özbəkistan nümayəndə heyətinin fəal iştirakını və ortaq əlifba məsələsindəki töhfələrini ehtiramla xatırladıb.
Görüşdə professor İnomjon Azimov Azərbaycan və Özbəkistan arasında əlaqələrin həm elm, həm mədəniyyət, həm də ortaq gələcəyə baxış istiqamətində daha da dərinləşməkdə davam etdiyini bildirib. Bu gün Bakıda göstərilən qardaşlıq münasibəti və birgə araşdırmalar üçün yaradılan şəraitin xalqlarımızın ortaq gələcəyinə xidmət edən ən böyük töhfə kimi qiymətləndirib.
Professor İnomjon Azimov rəhbərlik etdiyi mərkəzin Özbəkistanda dövlət dilinin tədrisi və tətbiqi istiqamətində mühüm missiyanı yerinə yetirdiyini deyib. Ortaq dilimizi müasir elmi metodlarla inkişaf etdirmək istiqamətində AMEA-nın müvafiq institutları ilə sıx və məhsuldar əməkdaşlıq quracaqlarını vurğulayıb.
Professor özbək dilində “Əlişir Nəvai Ensiklopediyası”, “Birinci Türkoloji Qurultayının stenoqrafik hesabatı (26 fevral – 5 mart 1926-cı il)” və “Özbək ədəbi dili imla qaydalarının formalaşma tarixi” kitablarını akademik İsa Həbibbəyliyə hədiyyə edib.
AMEA prezidenti öz növbəsində qonaqlara Azərbaycan mədəniyyəti, Qarabağ və Şuşa həqiqətləri barədə kitablar bağışlayıb.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с делегацией во главе с директором Центра обучения основам делопроизводства на государственном языке и повышения квалификации при Ташкентском государственном университете узбекского языка и литературы имени Алишера Навои профессором Иномжоном Азимовым.
Вначале гости ознакомились со зданием Президиума НАНА и узнали о его истории и архитектурных особенностях, а также посетили Большой актовый зал, в котором проходил Первый тюркологический съезд.
В ходе встречи академик Иса Габиббейли сообщил, что между двумя странами налажены устойчивые дружеские связи, в том числе и в сфере научного и культурного наследия, гарантом единства наших народов являются искренние братские взаимоотношения между президентами Ильхамом Алиевым и Шавкатом Мирзиёевым. Это единство – духовный мост, который способствует расширению не только политических связей, но и деятельности в сфере развития общей культуры.
Руководитель НАНА подчеркнул, что Узбекистан всегда был рядом с Азербайджаном, особенно поддержал нашу республику во время Второй Карабахской войны. Академик отметил, что сегодня на освобожденных от оккупации территориях, в том числе в городе Ханкенди реализуются совместные проекты, и это является очередным наглядным примером данного единства.
Сказав, что быстрыми темпами развиваются связи между академиями наук и университетами обеих стран, академик Иса Габиббейли добавил, что ежегодно в феврале в Баку традиционно проводятся «Дни Навои», посвященные памяти великого мыслителя Алишера Навои.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Низами Гянджеви, Мухаммед Физули и Алишер Навои – это гениальные поэты и мыслители не только тюркского мира, но и всего человечества. Алишер Навои считал своим учителем Низами Гянджеви, эта духовная преемственность на протяжении веков связывала наши народы. В последние годы в НАНА издаются книги и проходят научные конференции, посвященные Алишеру Навои. Переведена на узбекский язык и издана «Хамсе» Низами Гянджеви, на азербайджанском языке издана «Хамсе» Алишера Навои. Исследователь узбекского происхождения Халид Саид Ходжаев перевел на наш язык труд Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», вышло в свет академическое издание этого труда».
Руководитель НАНА с почтением напомнил об активном участии делегации из Узбекистана на мероприятиях в честь 100-летнего юбилея Первого тюркологического съезда, которые прошли в Баку, а также о вкладе узбекских ученых в решение вопроса об общетюркском алфавите.
Затем выступил профессор Иномжон Азимов, который сообщил, что научные и культурные связи между Азербайджаном и Узбекистаном продолжают углубляться, также широко обсуждается подход к совместному будущему. Ученый высоко оценил двусторонние братские взаимоотношения и созданные в Баку условия для совместных исследований, назвав их важнейшим вкладом в совместное будущее наших народов.
Профессор Иномжон Азимов отметил, что руководимый им центр выполняет важную миссию в сфере преподавания и применения государственного языка в Узбекистане, и подчеркнул, что для развития нашего общего языка при помощи современных научных методов будет установлено тесное и плодотворное сотрудничество с соответствующими институтами НАНА.
Профессор подарил академику Исе Габиббейли изданные на узбекском языке книги «Энциклопедия Алишера Навои», «Стенографический отчет Первого тюркологического съезда (26 февраля – 5 марта 1926 года)» и «История формирования правил орфографии узбекского литературного языка».
В свою очередь, руководитель НАНА преподнес гостям книги о культуре Азербайджана и правде о Карабахе и Шуше.