Fevralın 13-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı, Təhsil Nazirliyi, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Çinin “Bir kəmər, bir yol” Elm və Texnologiya Alyansının dəstəyi ilə “Rəqəmsal iqtisadiyyat: müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda 2 günlük beynəlxalq konfransın açılışı olub.
Tədbirdə çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov konfransın mövzusunun aktuallığından danışıb. Qeyd edib ki, rəqəmsal iqtisadiyyat və “Sənaye 4.0” konsepsiyası dünya iqtisadiyyatının gələcək inkişafı, milli iqtisadiyyatların dayanıqlı, innovativ və rəqabətqabiliyyətli inkişafı ilə bağlı tamamilə yeni müzakirələri gündəmə gətirib. Rəqəmsal inqilab həyatımızı və yaşadığımız cəmiyyəti görünməmiş dərəcədə yüksək sürətlə və böyük miqyasda transformasiyaya məruz qoyaraq geniş imkanlar yaradır.
Rektor vurğulayıb ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin Davos İqtisadi Forumunda iştirakı zamanı Davos İqtisadi Forumunun Regional Mərkəzinin Bakıda açılması ilə bağlı əldə olunmuş razılıq Azərbaycanda IV sənaye inqilabına, o cümlədən yüksək texnologiyalara, rəqəmsallaşmaya verilən önəmin bariz nümunəsidir.
Sonra çıxış edən İqtisadiyyat nazirinin müavini Niyazi Səfərov Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı ilə bağlı görülən işlərdən danışıb. O, bu istiqamətdə elektron hökumətin yaradıldığını, nazirlik tərəfindən müxtəlif istiqamətlər üzrə 68 xidmətin elektronlaşdırıldığını, ənənəvi iqtisadiyyatın rəqəmsal iqtisadiyyata transformasiyasının reallaşdırıldığını bildirib.
Nazir müavini diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanın iqtisadiyyatı ölkənin bütün sahələrində inkişafa nail olunmasına təkan verir. Rəqəmsal inqilabın sürətlə inkişaf etməsi rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı istiqamətində ciddi addımlar atmağı tələb edir. Konfransda aparılan müzakirələr, fikir mübadiləsi rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində mühüm nəticələr ortaya qoyacaq.
Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev isə çıxında bildirib ki, rəqəmsal inqilabın tələblərinə cavab vermək üçün Azərbaycanda təhsil sahəsində mühüm işlər görülüb. Hazırda ölkənin 6 bölgəsində 123 məktəbi əhatə edən rəqəmsal bacarıqlar layihəsi icra olunur. Bu layihəyə 70 mindən çox şagird cəlb olunub.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına təsir edən amillərdən söz açıb. Nazir müavini bu istiqamətdə infrastrukturun modernləşdirilməsinin, müasir texnologiyaların tətbiqinin, internet istifadəçilərinin sayının artmasının, elektron ticarətin genişlənməsinin əsas rol oynadığını bildirib. O, Azərbaycanın 3G şəbəkəsi göstərici üzrə dünyanın orta göstəricisindən öndə olduğunu, hazırda isə 4G şəbəkəsinin genişləndirildiyini deyib.
Daha sonra konfrans işini 4 mövzu üzrə bölmə iclaslarında davam etdirib. İclaslarda dövlət idarəetməsinin rəqəmsal transformasiyası, rəqəmsal əməkdaşlığa regional baxış, maliyyə sektorunun rəqəmsallaşması, sosial sahələrin və təhsilin rəqəmsal transformasiyasına dair müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, konfransa 19 ölkədən nümayəndə qatılıb, 95 xarici olmaqla 22 ölkədən 215 məqalə təqdim edilib. Tədbir çərçivəsində “Dövlət idarəetməsinin rəqəmsal transformasiyası”, “Rəqəmsal əməkdaşlığa regional baxış”, “Maliyyə sektorunun rəqəmsallaşması”, “Sosial sahələrin və təhsilin rəqəmsal transformasiyası”, “Rəqəmsal transformasiyada texnoloji, humanitar və etik problemlər” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

Discussions held on the topic of the digital economy, modern challenges and real opportunities
On February 13, by the organization of the Azerbaijan State Economic University (UNEC) and Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, as well as the support of the Ministries, Chinese scientific and technological alliance “One Belt, One Way”, a two-day international conference on the topic "Digital economy: current challenges and real opportunities”, was kicked off.
The UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, who spoke at the event, spoke about the relevance of the topic of the conference. It was noted that the digital economy and the Industry 4.0 concept associated with it brought serious and completely new challenges to the agenda related to the future development of the global economy, sustainable, innovative and competitive development of the national economy. The digital revolution, subjecting our life and society to an unprecedented high pace of large-scale transformation, creates very broad opportunities.
The rector emphasized that the agreement reached during the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in the Davos Economic Forum on the opening of the Regional Center of the Davos Economic Forum in Baku is a clear evidence of the importance attached to the fourth industrial revolution, including high technology and digitization in Azerbaijan.
Deputy Minister of Economics Niyazi Safarov brought to attention that the economy of Azerbaijan serves as an impetus for the development of all areas of the country. The rapid development of the digital revolution requires taking serious steps to develop the digital economy. Discussions, exchange of views held at the conference will serve to achieve important results in this area.
Deputy Minister of Education Idris Isayev emphasized that bringing the education system in line with the requirements of the modern economy against the backdrop of the dynamics of economic development is one of the important tasks. The transformation of educational systems into an integral part of the global value chain of national economies in the period of globalization further enhances the relevance of these relationships. The definition of a new framework that forms economic requirements against the background of modern technological development forms the basis of the important realities of the day, and the establishment of the processes of study and training according to these requirements is the responsibility at all levels of the education system. In order to answer the requirements of the digital revolution in Azerbaijan, important steps have been taken in the field of education. A digital skills project is being implemented, covering 123 schools in 6 regions of the country. More than 70 thousand schoolchildren were involved in this project. The aim of the project is to identify digital abilities among students.
Elmir Velizadeh, Deputy Minister of Transport, Communication, and High Technologies, noted in his speech that the main role in the development of the digital economy is the modernization of infrastructure and the creation of opportunities to meet growing needs, the introduction of modern technologies, the increase in the number of Internet users, and the expansion of electronic commerce.
After the opening ceremony, reports were delivered.
Note that on the second day of the international conference, scientists will speak on the topic of the conference and discussions will be carried out.
The conference will also include panel presentations of information technology companies.
The co-partners of the international conference are the World Bank, Asian Development Bank, Islamic Development Bank, International Finance Corporation, University of Lincoln USA, Montpellier University of France, Istanbul University of Turkey, Belarusian State Economic University, Mykolas Romeris University of Lithuania, Western Macedonia University of Greece, Turkish Cooperation Agency and coordination of business people - TIKA, Union of Turkic Economists, Israel-Azerbaijan Chamber of Commerce and Industry etc.