AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunda Startup layihəsi çərçivəsində Naxçıvan Dövlət Universitetinin "Biologiya" ixtisası üzrə I və II kurs tələbələrinin iştirakı ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasında petrofil bitkiliyinin tədqiqi” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib.
Tədbirdə institutun Bitki sistematikası şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Namiq Abbasov tələbələrə petrofil (qaya-töküntü) bitkiləri ilə bağlı məlumat verərək bildirib ki, qayalıq, daş töküntülü sahələrində yayılmış bitkilər geobotanikada petrofil termini adı altında ümumiləşdirilib. Naxçıvan Muxtar Respublika ərazisində 16 bitkilik tipi yayılıb.
Namiq Abbasov muxtar respublikanın dağlıq hissəsində bir çox qiymətli nadir heyvan növlərinin-bezoar keçilərinin, muflonların olduğunu və bu heyvanların da qidasını əsasən müxtəlif yem əhəmiyyətli petrofil bitkiləri təşkil etdiyini deyib. Alimin sözlərinə görə, hazırda regionun ərazisi üçün son sistematik dəyişikliklər və əlavələr nəzərə alınmaqla 176 fəsiləyə, 906 cinsə mənsub olan 3022 ali sporlu, çılpaqtoxumlu və çiçəkli bitki növləri var. Onlardan 46 fəsilə və 159 cinsdə cəmlənmiş 350 növü daşlıq, qayalıq, çay yataqları, çınqıllıq və töküntü bitkilərinin payına düşür.
Diqqətə çatdırılıb ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının qayalı-töküntü bitkiliyi Kiçik Qafqazın yüksək dağlıq əraziləri üçün səciyyəvidir və bir çox faydalı bitkilərin genofondu üçün ehtiyat rolunu oynaya bilər. Qaya-töküntü bitki örtüyünün ətraflı öyrənilməsi yeni qiymətli elmi və praktik nəticələr əldə etməyə imkan verəcək.
Daha sonra tələbələr institutun Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasında, Zooloji tədqiqatlar şöbəsində, Herbari fondunda və Təbiət muzeyində olublar.

Within the framework of the Start-up project, Institute of Biological Resources of the Nakhchivan Division of ANAS held a scientific and practical workshop on the topic "Studies of petrophilic vegetation in the Nakhchivan Autonomous Republic" with the participation of first and second year students of the Faculty of Biology of Nakhchivan State University.
At the event, head of the Department of Plant Systematics, Ph.D. in Biology Namig Abbasov informed students about petrophilic plants and noted that these plants, generalized in geobotany under the term “petrophil”, are mainly distributed in rocky and rocky areas. In the Nakhchivan Autonomous Republic, 16 species of petrophilic vegetation are common.
It is noted that the rocky-stony vegetation of the Nakhchivan Autonomous Republic is characteristic of the highlands of the Lesser Caucasus and can serve as a reserve for the gene pool of many useful plants. A detailed study of such a vegetation cover will yield new valuable scientific and practical results.
Then, students visited the Institute's Biochemical Research Laboratory, Department of Zoological Research, Herbarium Fund and Museum of Nature.