“Əlişir Nəvai ədəbi və elmi irsinin öyrənilməsi” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Fevralın 21-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda dahi özbək şairi Əlişir Nəvainin anadan olmasının 579 illiyinə həsr edilən “Əlişir Nəvai ədəbi və elmi irsinin öyrənilməsi” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbir Ədəbiyyat İnstitutu, Özbəkistanın Azərbaycandakı səfirliyi və Əlişir Nəvai adına Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfrans iştirakçıları əvvəlcə Əlişir Nəvainin Bakıda ucaldılmış heykəli önünə əklil və gül dəstələri qoyublar. Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələr şöbəsinin nəzdində Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzinin açılışı olub.
Tədbiri AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi əlaqələrinin tarixindən danışıb, hər iki xalqın qədim və zəngin ədəbiyyat ənənələrinə malik olduğunu söyləyib. Vurğulayıb ki, Əlişir Nəvainin heykəlinin Bakıda ucaldılması əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan Azərbaycan-Özbəkistan ədəbi-mədəni əlaqələrinin inkişafına bir nümunədir.
Rəhbərlik etdiyi müəssisədə özbək ədəbiyyatının araşdırılması və qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin formalaşdırılması üçün 2016-cı ildə Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin yaradıldığını deyən alim ötən müddət ərzində şöbə tərəfindən müxtəlif konfransların keçirildiyini, bir sıra əsərlərin nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb.
İ.Həbibbəyli bildirib ki, Əlişir Nəvai orta əsrlərdə Nizami irsini davam etdirib, görkəmli şairimiz Məhəmməd Füzulinin isə ilham mənbəyi olub. O, yaratdığı rəngarəng ədəbi nümunələrlə dünya ədəbiyyatında özünəməxsus yer tutub.
Alim Ədəbiyyat İnstitutunun nəzdində Əlişir Nəvai Ədəbiyyatşünaslıq Mərkəzinin açılmasını tarixi hadisə kimi qiymətləndirib, Nizami, Füzuli, Nəvai və digər görkəmli şəxsiyyətlərin irsinin öyrənilməsinin iki xalqın gələcəyinə töhfə verəcəyini söyləyib.
Daha sonra İ.Həbibbəyli Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru, professor Şuxrat Sirojiddinova Ədəbiyyat İnstitutunun fəxri doktoru diplomunu və mantiyasını təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən professor Şuxrat Sirojiddinov Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin konfrans iştirakçılarına salamlarını çatdırıb. Türk xalqları arasındakı əlaqələrin tarixinə toxunan alim bu səpkidə 1926-cı ildə Bakıda keçirilmiş I Türkoloji Qurultayın önəmini vurğulayıb.
O, iki ölkə arasında dostluq əlaqələrinin müstəqillik illərində daha da genişləndirilyini deyərək, fəxri doktor seçilməsinin ümumilikdə Özbəkistan alimlərinə verilən dəyərin rəmzi ifadəsi olduğunu söyləyib.
Ş.Sirojiddinov milli naxışlarla bəzədilmiş özbək xalq geyimini akademik İsa Həbibbəyliyə təqdim edib.
Konfransda, həmçinin filologiya elmləri doktoru Almas Binnətovaya və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü Akif Bağırova Özbəkistan Yazıçılar Birliyinin Fəxri üzvlük vəsiqəsi verilib.
Daha sonra Özbəkistan Yazıçılar Birliyinin yaradıcılıq işləri üzrə birinci müavini Nadir Xalbutayevin “Əlişir Nəvai yaradıcılığı və müasir özbək şeiri”, həmin qurumun Ədəbi tənqid bölməsinin müdiri, professor Nurbay Cabbarovun “Əlişir Nəvai və dil saflığı məsələləri”, Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq İnstitutunun professoru Bokijon Tuxliyevin “Əlişir Nəvai tuyuq janrı haqqında”, akademik Teymur Kərimlinin “Böyük özbək şairi Əlişir Nəvai haqqında söz”,  filologiya elmləri doktoru Almas Binnətovanın “Əlişir Nəvai və Azərbaycan”, filologiya elmləri doktoru Yaşar Qasımbəylinin “Əlişir Nəvainin lirikası” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

Состоялась международная конференция «Изучение литературного и научного наследия Алишера Навои»
21 февраля в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась международная научная конференция «Изучение литературного и научного наследия Алишера Навои», посвященная 579-летию великого узбекского поэта Алишера Навои.
Мероприятие было организовано совместно с Институтом литературы, Посольством Узбекистана в Азербайджане и Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
Вначале участники конференции возложили венки и цветы перед установленной в Баку памятником Алишеру Навои. Далее состоялось открытие Центра литературоведения Алишера Навои при Отделе литературных связей Азербайджана, Туркменистана и Узбекистана Института литературы.
Открывая мероприятие, первый вице-президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли рассказал об истории азербайджано-узбекских литературных связей и сказал, что оба народа имеют древние и богатые литературные традиции. Он подчеркнул, что возведение в Баку памятника Алишеру Навои является примером развития азербайджано-узбекских литературных и культурных связей, заложенных великим лидером Гейдаром Алиевым.
Было отмечено, что в целях изучения узбекской литературы в научном учреждении в 2016 году был создан Отдел литературных связей Азербайджана, Туркменистана и Узбекистана.
По словам И.Габиббейли, Алишер Навои продолжал наследие Низами в средние века, а выдающийся азербайджанский поэт Мухаммед Физули был источником его вдохновения. Он занял особое место в мировой литературе благодаря красочным литературным образцам.
Ученый сказал, что открытие Центра литературоведения Алишера Навои в институте является историческим событием и отметил, что изучение наследия Низами, Физули, Навои и других выдающихся личностей внесет особый вклад в будущее двух народов.
Затем И.Габиббейли вручил диплом и мантию почетного доктора Института литературы профессора Шухрату Сироджиддинову - ректору Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы.
Выступивший на мероприятии профессор Шухрат Сироджиддинов передал приветствие Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Касаясь истории взаимоотношений тюркских народов, ученый подчеркнул важность первого Тюркологического конгресса, состоявшегося в Баку в 1926 году.
Он сказал, что дружеские связи между двумя странами расширялись за годы независимости, добавив, что избирание его почетным доктором является символическим выражением оценки и внимания узбекским ученым.
Ш.Сироджиддинов подарил академику Исе Габиббейли узбекский национальный костюм, украшенный национальными орнаментами.
На конференции доктору филологических наук Алмас Биннатовой и члену Союза писателей Азербайджана Акифу Багирову было вручено удостоверение почетного членства Союза писателей Узбекистана.
Далее были заслушаны доклады «Творчество Алишера Навои и современная узбекская поэзия», «Алишер Навои и проблемы чистоты язык», «Слово о великом узбекском поэте Алишере Навои», «Алишер Навои и Азербайджан» и «Лирика Алишера Навои».