AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə mərkəzin direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü çıxış edərək erməni hərbiçiləri tərəfindən xüsusi amansızlıqla və ağılasığmaz vəhşiliklə həyata keçirilmiş Xocalı faciəsinin mahiyyətinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının əhəmiyyətindən danışıb, bu işdə alim və ziyalıların üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü qeyd edib.
Daha sonra mərkəzin baş elmi işçisi, professor Firədun İbrahimov, Landşaftşünaslıq şöbəsinin müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Mustafabəyli, Tut ipəkqurdunun seleksiyası şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qüdürət Bəkirov, Tarixi irs və etnoqrafiya şöbəsinin müdiri Rahim Həsənov və başqaları çıxış edərək Xocalı soyqırımının Azərbaycan xalqının yaddaşına yazılan ən dəhşətli faciə olduğunu bildirib, faciə günahkarlarının dünyaya tanıdılması istiqamətində səylərin birləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

В Шекинском региональном научном центре почтили память жертв Ходжалинской трагедии
В Шекинском региональном научном центре НАНА прошло мероприятие, посвященное 28-й годовщине Ходжалинского геноцида.
Вначале минутой молчания была почтена светлая память жертв этой кровавой трагедии.
Выступая на мероприятии, директор ШРНЦ доктор философии по физике, доцент Юсиф Шукурлу рассказал о важности доведения до сведения мирового сообщества сути Ходжалинской трагедии, совершенной армянами с особой жестокостью.
Выступившие далее главный научный сотрудник центра профессор Фирадун Ибрагимов, заведующий отделом ландшафтоведения доктор философии по геолого-минералогическим наукам Гусейн Мустафабейли, заведующий отделом селекции тутового шелкопряда доктор философии по биологии Гудурат Бекиров и другие отметили, что Ходжалинский геноцид был одним из самых страшных событий в памяти азербайджанского народа и подчеркнули важность объединения усилий в направлении разоблачения во всем мире лиц, совершивших это кровавое преступление.