AMEA-nın Şəki Regional Elmi Mərkəzində Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə bağlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbirdə mərkəzin direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yusif Şükürlü çıxış edərək erməni hərbiçiləri tərəfindən xüsusi amansızlıqla və ağılasığmaz vəhşiliklə həyata keçirilmiş Xocalı faciəsinin mahiyyətinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasının əhəmiyyətindən danışıb, bu işdə alim və ziyalıların üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü qeyd edib.
Daha sonra mərkəzin baş elmi işçisi, professor Firədun İbrahimov, Landşaftşünaslıq şöbəsinin müdiri, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Mustafabəyli, Tut ipəkqurdunun seleksiyası şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qüdürət Bəkirov, Tarixi irs və etnoqrafiya şöbəsinin müdiri Rahim Həsənov və başqaları çıxış edərək Xocalı soyqırımının Azərbaycan xalqının yaddaşına yazılan ən dəhşətli faciə olduğunu bildirib, faciə günahkarlarının dünyaya tanıdılması istiqamətində səylərin birləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

Sheki Regional Scientific Center of ANAS has held an event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide.
In advance, the victims of this bloody tragedy were honored with a minute of silence.
Speaking at the event, director of the SRSC, PhD in Physics, Associate Professor Yusif Shukurlu spoke about the importance of bringing to the attention of the world community the essence of the Khojaly tragedy committed by Armenians with particular cruelty.
Prof. Firadun Ibrahimov, chief scientific researcher of the center, head of the landscape science department, PhD in geological and mineralogical sciences Huseyn Mustafabeyli, head of the Silkworm Breeding Department, PhD in Biology Gudurat Bekirov and others told that the Khojaly genocide was one of the most terrifying events in Azerbaijan people and stressed the importance of joining efforts to expose the perpetrators of this bloody crime worldwide.