AMEA-nın 75 illik yubileyi münasibətilə tədbirlər planı hazırlanıb
AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 75 illik yubileyinə həsr olunan elmi-praktik seminar keçirilib.
Tədbirdə elmi müəssisənin direktoru, akademik Ramiz Məmmədov çıxış edərək AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə əlaqədar tədbirlər planının hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, plana əsasən institutun ictimai təşkilatlarının son 5 ildəki fəaliyyəti haqqında hesabatların hazırlanması, mühüm nəticələr əldə etmiş şöbələrin elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı seminarların təşkili və institutun “Coğrafiya və təbii resurslar” elmi-populyar jurnalının növbəti buraxılışının AMEA-nın 75 illik yubileyinə həsr edilməsi nəzərdə tutulub.
Direktor institutun son 5 ildəki fəaliyyəti barədə məlumat verərək, müəssisə tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” adlı fundamental üçcildlik monoqrafiyanın, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası” ikicildliyinin və “Türk dünyasının coğrafiyası və etnosu” üçcildliyinin 2 cildinin çapdan çıxdığını bildirib. Vurğulanıb ki, institutun əməkdaşlarının əməyi dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, alimlər Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına, elmi müəssisənin rəhbəri isə “Şöhrət Ordeni”nə layiq görülüb.
R.Məmmədov qeyd edib ki, görülən mühüm işlərdən biri isə Xəzər Elmi Şəbəkəsinin yaradılmasıdır. Belə ki, Xəzər dənizi üzrə yüksəkixtisaslı beynəlxalq mütəxəssislər bir araya gəliblər. Alimlərimiz tərəfindən dənizin kompleks tədqiqi üzrə proqram işlənib hazırlanıb. İqlim dəyişmələri, onların insana və ətraf mühitə təsiri, landşaft planlaşdırılması, dövlət əhəmiyyətli rəqəmsal xəritələrin hazırlanması və digər sahələrdə coğrafiyaçılarımız böyük nailiyyətlər əldə ediblər.
Tədbirdə institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Habil Haqverdiyev, Qadınlar Şurasının sədri Luiza Salayeva, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Ələkbərova rəhbəri olduqları təşkilatların son 5 ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsi ilə çıxış ediblər.

Institute of Geography named after acad. Hasan Aliyev of ANAS held a scientific - practical seminar dedicated to the 75th anniversary of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
Speaking at the event, director of a scientific institution, academician Ramiz Mammadov noted that an action plan has been prepared for the 75th anniversary of ANAS. He said that according to the plan, it is planned to prepare reports on the activities of the institute’s public organizations over the past 5 years, organize seminars on the research work of departments that have achieved significant results, and further publication of the Institute’s popular science journal “Geography and Natural Resources”.
Having informed about the Institute’s activity over the past 5 years, the director noted that the scientific institution had published the fundamental three-volume monograph “Geography of the Azerbaijan Republic”, the second volume of the two-volume “Geography of the Nakhchivan Autonomous Republic” and the second volume of the three-volume “Geography and Ethnicity of the Turkic World”. It was noted that the institute’s staff were highly appreciated by the state - scientists were awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan, and the head of the scientific institution was awarded the Order of Shohrat.
R.Mammadov noted that one of the important things was the creation of the Caspian scientific network, which brought together international experts on the Caspian Sea. Domestic scientists have developed a program for integrated development of the sea. Our geographers have made great strides in climate change, its impact on humans and the environment, landscape planning, the development of digital maps of national importance and much more.
The event was attended by the chairman of the Institute’s Trade Union, PhD in Geography Gabil Hagverdiyev, chairman of the Council of Women Luiza Salayeva, chairman of the Council of Young Scientists and Specialists, PhD in Geography Samira Alakbarova, who presented reports on the activities of organizations over the past 5 years.