AMEA-nın 75 illik yubileyi münasibətilə tədbirlər planı hazırlanıb
AMEA-nın akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 75 illik yubileyinə həsr olunan elmi-praktik seminar keçirilib.
Tədbirdə elmi müəssisənin direktoru, akademik Ramiz Məmmədov çıxış edərək AMEA-nın 75 illik yubileyi ilə əlaqədar tədbirlər planının hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, plana əsasən institutun ictimai təşkilatlarının son 5 ildəki fəaliyyəti haqqında hesabatların hazırlanması, mühüm nəticələr əldə etmiş şöbələrin elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı seminarların təşkili və institutun “Coğrafiya və təbii resurslar” elmi-populyar jurnalının növbəti buraxılışının AMEA-nın 75 illik yubileyinə həsr edilməsi nəzərdə tutulub.
Direktor institutun son 5 ildəki fəaliyyəti barədə məlumat verərək, müəssisə tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının coğrafiyası” adlı fundamental üçcildlik monoqrafiyanın, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası” ikicildliyinin və “Türk dünyasının coğrafiyası və etnosu” üçcildliyinin 2 cildinin çapdan çıxdığını bildirib. Vurğulanıb ki, institutun əməkdaşlarının əməyi dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilib, alimlər Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına, elmi müəssisənin rəhbəri isə “Şöhrət Ordeni”nə layiq görülüb.
R.Məmmədov qeyd edib ki, görülən mühüm işlərdən biri isə Xəzər Elmi Şəbəkəsinin yaradılmasıdır. Belə ki, Xəzər dənizi üzrə yüksəkixtisaslı beynəlxalq mütəxəssislər bir araya gəliblər. Alimlərimiz tərəfindən dənizin kompleks tədqiqi üzrə proqram işlənib hazırlanıb. İqlim dəyişmələri, onların insana və ətraf mühitə təsiri, landşaft planlaşdırılması, dövlət əhəmiyyətli rəqəmsal xəritələrin hazırlanması və digər sahələrdə coğrafiyaçılarımız böyük nailiyyətlər əldə ediblər.
Tədbirdə institutun Həmkarlar Təşkilatının sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Habil Haqverdiyev, Qadınlar Şurasının sədri Luiza Salayeva, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru Samirə Ələkbərova rəhbəri olduqları təşkilatların son 5 ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məruzəsi ilə çıxış ediblər.

В Институте географии им. Гасана Алиева НАНА прошел научно-практический семинар, посвященный 75-летию Национальной академии наук Азербайджана.
Выступая на мероприятии, директор научного учреждения академик Рамиз Мамедов отметил, что подготовлен план мероприятий к 75-летию НАНА. Он соощил, что согласно плану, предусмотрена подготовка отчетов о деятельности общественных организаций института за последние 5 лет, организация семинаров по научно-исследовательской работе отделов, которые достигли значительных результатов, и дальнейшее издание научно-популярного журнала института "География и природные ресурсы".
Проинформировав о деятельности института за последние 5 лет, директор отметил, что научным учреждением были изданы фундаментальная трехтомная монография «География Азербайджанской Республики», второй том двухтомника «География Нахчыванской Автономной Республики» и второй том трехтомника «География и этнос тюркского мира». Было отмечено, что сотрудники института были высоко оценены государством - ученые были удостоены Государственной премии Азербайджанской Республики, а руководитель научного учреждения награжден орденом «Шохрат».
Р.Мамедов отметил, что одним из важных дел было создание Каспийской научной сети, которая собрала вместе международных экспертов по Каспийскому морю. Отечественными учеными разработана программа комплексного освоения моря. Наши географы добились больших успехов в изменении климата, его влиянии на человека и окружающую среду, планировании ландшафта, разработке цифровых карт национального значения и многом другом.
В мероприятии приняли участие председатель Профсоюза института доктор философии по географии Габиль Хагвердиев, председатель Совета женщин Луиза Салаева, председатель Совета молодых ученых и специалистов доктор философии по географии Самира Алекперова, которые представили отчеты о деятельности организаций за последние 5 лет.