Azərbaycan qadını respublikanın ictimai-siyasi həyatında aktiv iştirak edir
AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə tədbir keçirilib.
Tədbiri müəssisənin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Misir Mərdanov açaraq əlamətdar günün tarixi barədə danışıb. Qeyd edib ki, 1910-cu ildə Danimarkanın paytaxtı Kopenhagendə keçirilən Qadın Sosialist İnternasyonalının qurultayında Klara Setkinin təklifi ilə Nyu-Yorkda öldürülən 129 qadın işçinin xatirəsinə ehtiram əlaməti olaraq 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü kimi qəbul edilib.
Ölkəmizdə qadınların hüquq və azadlığına önəm verildiyini deyən M.Mərdanov Azərbaycanın 1995-ci ildə qadınlara qarşı münasibətdə ayrı-seçkiliyin bütün formalarının aradan qaldırılmasını nəzərdə tutan beynəlxalq konvensiyaya qoşulduğunu bildirib. Bundan əlavə, o, 1998-ci ildə Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin (indiki Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi) yaradıldığını xatırladıb, Azərbaycan qadınlarının respublikanın ictimai-siyasi həyatında fəal iştirak etdiyini söyləyib.
Daha sonra çıxış edən Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosenti, Əməkdar artist Azad Şükürov müəssisənin xanım əməkdaşlarını təbrik edib.

Азербайджанские женщины принимают активное участие в общественно-политической жизнь республики
В Институте математики и механики НАНА состоялось мероприятие, посвященное 8 марта - Международному женскому дню.
Открывая мероприятие, директор научного учреждения, член-корреспондент НАНА Мисир Марданов рассказал об истории этого знаменательного дня. Он отметил, что по инициативе Клары Сеткин на Конгрессе Социалистического интернационала женщин, состоявшемся в Копенгагене, Дания, в 1910 году, Международный женский день был отмечен 8 марта как дань памяти 129 женщинам, которые были убиты в Нью-Йорке.
Подчеркнув важность прав и свобод женщин в нашей стране, М.Марданов сказал, что Азербайджан присоединился к международной конвенции в 1995 году, направленной на ликвидацию всех форм дискриминации в отношении женщин. Кроме того, он напомнил о создании Государственного комитета по делам женщин в 1998 году (ныне Государственный комитет по делам семьи, женщин и детей), отметив, что азербайджанские женщины активно участвуют в общественно-политической жизни республики.