İngiltərəli alim Naxçıvan ərazisində paleozooloji tədqiqatlar aparıb
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Tədris və beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Səfər Aşurov, həmin şöbənin əməkdaşları F.Əliyeva və İ.Nəhmətova Naxçıvan Muxtar Respublikasında elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyətin məqsədi Böyük Britaniyadan ölkəmizə səfər edən arxeozoologiya üzrə mütəxəssis, London Arxeologiya İnstitutunun elmi əməkdaşı Qvendolin Maurer tərəfindən 2009-2015-ci illərdə I Maxta yaşayış yerində aparılan qazıntılar zamanı əldə edilən heyvan sümüklərinin elmi təhlilinin aparılması idi.
Ezamiyyətin ilk günündə Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev və Tarix, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev tərəfindən bölmənin fəaliyyəti, Naxçıvan MR ərazisində son illərdə aparılan arxeoloji qazıntılar barədə məlumat verilib, ingiltərəli tədqiqatçıya bu haqda kitablar təqdim edilib. Daha sonra Naxçıvan şəhəri ərazisində yerləşən Naxçıvantəpə və I Kültəpə abidələrinə, Möminə Xatun və Yusif ibn Küseyr türbələrinə, qədim Naxçıvan şəhər yerinə baxış keçirilib, Qvendolin Maurerə Naxçıvan memarlıq məktəbi barədə məlumat verilib.
Sonrakı günlərdə institutun əməkdaşları və ingiltərəli tədqiqatçı II Kültəpə, Oğlanqala, Ovçulartəpəsi, Qızqala, I Maxta abidələrində olublar. “I Maxta ekspedisiyası”nın rəhbəri Səfər Aşurov və ekspedisiyanın üzvü F.Əliyeva I Maxta yaşayış yerinin xüsusiyyətləri haqqında Q.Maurerə məlumat veriblər. Artefaktlarla tanış olan qonaq mütəxəssisi olduğu sahə üzrə abidədən aşkar edilərək toplanılan heyvan sümüklərini ilkin tədqiqata cəlb edib.

The head Department of Education and International Relations of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, PhD in History Safar Ashurov, employees of the department F. Aliyev and I. Nahmatova were on a scientific trip to the Nakhchivan Autonomous Republic. The purpose of the visit was to conduct a scientific analysis of animal bones revealed during excavations in the settlement of Machta I in 2009-2015 by an archeology specialist from the UK, a researcher from the London Archaeological Institute, Gwendolyn Maurer.
On the first day of the trip, the chairman of the Nakhchivan Division, academician Ismayil Hajiyev and the head department of the Institute of History, Archeology and Ethnography, corresponding member of ANAS Veli Bakhshaliyev provided information about the archaeological excavations in the Nakhchivan Autonomous Republic. Further, a survey was made of the monuments of Nakhchivantepe and Kultepe I located on the territory of Nakhchivan, the tombs of Momina Khatun and Yusif ibn Kuseir and the locality of the ancient city of Nakhchivan, G. Maurer was provided with information about the Nakhchivan architectural school.
In the following days, the Institute’s staff and an English researcher visited the monuments of Kultepe II, Oghlangala, Ovchulartepesi, Gizgala, and Makhta I. The expedition leaders informed G. Maurer about the features of the Makhta I settlement. Having examined the artifacts, the expert drew the discovered animal bones to preliminary studies.