İclası bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” 11 mart 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə bağlı məlumat verib. O, dünyada pandemiyaya çevrilən koronavirus xəstəliyinin Azərbaycanda yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə rəhbərliyi tərəfindən zəruri tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib, bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində dezinfeksiya işlərinin aparıldığını bildirib.
Sonra bölmənin Bioresurslar İnstitutunun Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Ələkbərovun “Koronavirus və ondan qorunma yolları” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ilə bağlı akademik Tariyel Talıbov və biologiya üzrə elmlər doktoru İsmayıl Məmmədov çıxış ediblər.

В Нахчыванском отделении был заслушан доклад о коронавирусе и способах защиты от него
Председатель отделения академик Исмаил Гаджиев открыл заседание и проинформировал о подписанном 11 марта 2020 года распоряжении президента НАНА академика Рамиза Мехтиева «О профилактических мерах в связи с коронавирусом в НАНА». Он отметил, что руководством страны приняты необходимые меры для предотвращения распространения коронавируса в Азербайджане, а в научно-исследовательских учреждениях отделения были проведены мероприятия по дезинфекции.
Далее был заслушан доклад руководителя лаборатории биохимических исследований Института биоресурсов доктора философии по биологии, доцента Рамиза Алекперова на тему «Коронавирус и способы защиты».