İclası bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Koronavirusla bağlı AMEA-da profilaktik tədbirlər haqqında” 11 mart 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə bağlı məlumat verib. O, dünyada pandemiyaya çevrilən koronavirus xəstəliyinin Azərbaycanda yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə ölkə rəhbərliyi tərəfindən zəruri tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib, bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində dezinfeksiya işlərinin aparıldığını bildirib.
Sonra bölmənin Bioresurslar İnstitutunun Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasının rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Ələkbərovun “Koronavirus və ondan qorunma yolları” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ilə bağlı akademik Tariyel Talıbov və biologiya üzrə elmlər doktoru İsmayıl Məmmədov çıxış ediblər.

The chairman of the Division, academician Ismayil Hajiyev opened the meeting and informed about the order of the President of ANAS academician Ramiz Mehdiyev “On preventive measures in connection with the coronavirus in ANAS”, signed on March 11, 2020. He noted that the country's leadership has taken the necessary measures to prevent the spread of coronavirus in Azerbaijan, and disinfection measures have been taken in the research institutions of the department.
Then a lecture was delivered by the head of the Biochemical Research Laboratory of the Institute of Bioresources, PhD in Biology, associate professor Ramiz Alakabrov on the topic “Coronavirus and methods of protection”.
After the lecture, academician Tariel Talibov and Doctor of Biological Sciences Ismayil Mammadov spoke.