AMEA-nın 19 gənc alimi mükafatlandırılacaq
AMEA prezidentinin 8 sentyabr 2014-cü il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun maliyə dəstəyi ilə AMEA-nın gənc alimlərinin mükafatlandırılması məqsədilə müsabiqə elan edilib. Məqsəd “Əsrin müqaviləsi” böyük neft sazişinin imzalanmasının 20-ci ildönümü münasibətilə neft-qaz və neft-kimya sahəsində fundamental və tətbiqi tədqiqatlarda fəal iştirak edən gənc alimlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq vә onlara әlavә yaradıcılıq imkanları yaratmaqdır.
Müsabiqədə 27 gənc alim neft-qaz və neft-kimya sahəsində əldə etdikləri elmi nəticələrlə iştirak edib. Təqdim olunmuş elmi nəticələrin ekspertizası və qiymətləndirilməsi AMEA prezidentinin sərəncamı ilə yaradılmış Komissiya tərəfindən həyata keçirilib. Müsabiqənin nəticələrinə görə 19 nəfər gənc alimin 3 kateqoriya üzrə mükafatlandırılması qərara alınıb.
Müsabiqənin I kateqoriya üzrə 2 qalibinə 3000 manat, II kateqoriya üzrə 7 qalibinə 2000 manat, III kateqoriya üzrə 10 qalibinə 1000 manat pul mükafatının verilməsi nəzərdə tutulub.

В соответствии с Распоряжением президента НАНА от 8 сентября 2014 года при финансовой поддержке Научного фонда Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики по случаю 20-летней годовщины заключения «Контракта века» объявлен конкурс с целью награждения молодых ученых НАНА. Целью проведения конкурса является стимулирование деятельности молодых ученых, которые активно участвуют в фундаментальных и прикладных исследованиях в нефтегазовой и нефтехимической областях.
В конкурсе приняли участие 27 молодых ученых с достигнутыми ими результатами в нефтегазовой и нефтехимической областях. Экспертиза и оценка представленных на конкурс научных результатов была проведена Комиссией, учрежденной по распоряжению президента НАНА. В соответствии с результатами конкурса было принято решение о награждении 19 молодых ученых по трем категориям.
По I категории два победителя конкурса будут награждены денежным призом в сумме 3000 манат, по II категории 7 победителей – 2000 манат, по III категории 10 победителей - 1000 манат.