AMEA-nın 19 gənc alimi mükafatlandırılacaq
AMEA prezidentinin 8 sentyabr 2014-cü il tarixli Sərəncamına əsasən Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun maliyə dəstəyi ilə AMEA-nın gənc alimlərinin mükafatlandırılması məqsədilə müsabiqə elan edilib. Məqsəd “Əsrin müqaviləsi” böyük neft sazişinin imzalanmasının 20-ci ildönümü münasibətilə neft-qaz və neft-kimya sahəsində fundamental və tətbiqi tədqiqatlarda fəal iştirak edən gənc alimlərin fəaliyyətini stimullaşdırmaq vә onlara әlavә yaradıcılıq imkanları yaratmaqdır.
Müsabiqədə 27 gənc alim neft-qaz və neft-kimya sahəsində əldə etdikləri elmi nəticələrlə iştirak edib. Təqdim olunmuş elmi nəticələrin ekspertizası və qiymətləndirilməsi AMEA prezidentinin sərəncamı ilə yaradılmış Komissiya tərəfindən həyata keçirilib. Müsabiqənin nəticələrinə görə 19 nəfər gənc alimin 3 kateqoriya üzrə mükafatlandırılması qərara alınıb.
Müsabiqənin I kateqoriya üzrə 2 qalibinə 3000 manat, II kateqoriya üzrə 7 qalibinə 2000 manat, III kateqoriya üzrə 10 qalibinə 1000 manat pul mükafatının verilməsi nəzərdə tutulub.

In accordance with the Decree of the President of ANAS on September 8, 2014 with the financial support of the Science Foundation of the State Oil Company of the Azerbaijan Republic on the occasion of the 20th anniversary of the conclusion of the “Contract of the Century” announced a competition for the purpose of rewarding young scientists of ANAS. The aim of the competition is to encourage young scientists who are actively involved in basic and applied research in the oil and gas and petrochemical fields.
The competition was attended by 27 young scientists with their achievements in the oil and gas and petrochemical fields. Examination and evaluation of the submitted scientific results was carried out by the Commission, established by order of the President of ANAS. In accordance with the results of the competition was decided to award 19 young scientists in three categories.
Category I two winners of the contest will be awarded a cash prize in the amount of 3,000 manat, category II 7 winners - 2000 manats, for category III 10 winners - 1000 manat.