NASA-nın maliyyələşdirməyi nəzərdə tutduğu layihə Ayın əks tərəfində yerləşən kraterlərdən birini iri teleskopa çevirməkdən ibarətdir. Mütəxəssislərin sözlərinə görə, bu teleskop Yerdən kənar sivilizasiyaların axtarışı üçün də ideal vasitə olacaq.
poisknews.ru saytı xəbər verir ki, layihə NASA-nın İnnovasiyayönümlü Konseptlərin Dəstəklənməsi (NIAC) proqramı çərçivəsində həyata keçiriləcək. Belə ki, hər il ekspertlər tərəfindən ən qeyri-adi və perspektivli təkliflər seçilir. Bu təkliflər Kosmik fəzanın tədqiqi idarəsi tərəfindən maliyyələşdirilir.
“Lunar Crater Radio Telescope” (LCRT) robotlar tərəfindən qurulacaq. Elektron manipulyatorlar kraterin perimetri üzrə məftil tor çəkəcək, mərkəzdə isə siqnalları tutmaq üçün qəbuledici quraşdıracaqlar. LCRT 10-50 metr (6-30 meqahers) uzunluğunda radiodalğalarda erkən Kainatın müşahidəsini aparacaq. Bu diapazon indiyədək əhatə olunmayıb.

Проект, который планирует финансировать NASA, кажется поначалу фантастическим. Во всяком случае, идея невероятно захватывающая: превратить один из кратеров на обратной стороне Луны в гигантский телескоп. Как говорят специалисты, он станет идеальным инструментом в том числе для поиска внеземных цивилизаций. Проект будет осуществлен в рамках Программы поддержки инновационных концептов (NIAC). Каждый год эксперты отбирают самые необычные и перспективные предложения. Их финансирование осуществляет управление по исследованию космического пространства.
Строить Lunar Crater Radio Telescope (LCRT) будут роботы. Электронные манипуляторы растянут сетку из проволоки по периметру кратера, а в центре установят приемник, чтобы улавливать сигналы. LCRT будет вести наблюдения ранней Вселенной на радиоволнах длиной 10-50 метров (6-30 МГц) . До сих пор этот диапазон не был охвачен. У создателей нового лунного телескопа – 125 тыс. долларов и 9 месяцев, чтобы доказать реалистичность идеи.