Aprelin 17-si Azərbaycan elminin parlaq nümayəndəsi, görkəmli ictimai-siyasi xadim, əsl vətənpərvər insan, AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin doğum günüdür. Alim fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində Azərbaycan elmi, mədəniyyəti, təhsili və siyasətində silinməz izlər qoyub.
Akademik Ramiz Mehdiyev 1938-ci il aprelin 17-də Bakı şəhərində anadan olub. 1957-ci ildə - 19 yaşında Bakı Dənizçilik məktəbini bitirib. Daha sonra o, Azərbaycan Dövlət Unversitetinin Tarix fakültəsinə daxil olub. Alim əmək fəaliyyətinə 1965-ci ildə başlayıb, 1972-ci ildən Azərbaycan Dövlət Universitetində müəllim, baş müəllim vəzifələrində çalışıb. 1974-cü ildə Azərbaycan Kommunist Partiyası (KP) Mərkəzi Komitəsi (MK) aparatında Təbliğat və təşviqat şöbəsində mühazirəçi, 1976-cı ildən Azərbaycan KP MK Elm və tədris müəssisələri şöbəsinin müdir müavini kimi fəaliyyət göstərib. O, 1978-ci ildə Azərbaycan KP 26 Bakı komissarı adına Rayon Komitəsinin birinci katibi vəzifəsinə seçilib.
Görkəmli alim 1980-ci ildə Azərbaycan KP Mərkəzi Komitəsinin Elm və təhsil müəssisələri şöbəsinin müdiri, 1981-ci ildə isə Azərbaycan KP MK-nın Təşkilat-partiya işi şöbəsinin müdiri işləyib. Səmərəli fəaliyyəti nəzərə alınmaqla Ramiz Mehdiyev Azərbaycan KP MK-nın katibi vəzifəsinə təyin edilib.
O, 1988-1993-cü illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının İctimai-Siyasi Tədqiqatlar və İnformasiya İnstitutunun şöbə müdiri vəzifəsində çalışıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev tərəfindən 1994-cü ildə Prezidentin İcra Aparatının şöbə müdiri vəzifəsinə təyin olunub. 1995-ci ildən isə Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri vəzifəsini icra etməyə başlayıb.
Görkəmli elm xadimi AR Prezidenti Administrasiyasına rəhbərlik etdiyi illər ərzində dünya siyasi arenasında ölkəmizin nüfuzunun artırılmasında, dövlət siyasətinin uğurla həyata keçirilməsində, azərbaycançılıq ideologiyasının möhkəmləndirilməsində fəal iştirak edib, öz vəzifəsini şərəflə və məsuliyyətlə icra edib.
Ramiz Mehdiyev müstəqil Azərbaycanda dövlət quruculuğu məsələləri, milli dövlətçilik tarixi, cəmiyyətin müasir inkişafı, millətlərarası münasibətlər, modernləşmə və s. problemlərə həsr olunmuş 400-dən çox kitab və elmi məqalənin müəllifidir. Onun elmi əsərləri əsasən ölkənin modernləşmə və dayanıqlı inkişafının konsepsiyası, dövlət ideologiyasının elmi-fəlsəfi əsaslarının işlənilməsi, cəmiyyət və dövlət həyatının fəlsəfəsi və digər mühüm elmi ictimai əhəmiyyət kəsb edən məsələlərə həsr olunub.
Çoxillik və səmərəli fəaliyyətinə görə akademik Ramiz Mehdiyev “Qırmızı Əmək Bayrağı”, “İstiqlal” ordeni (2008), “Şərəf” ordeni (2013), “Şöhrət” ordeni (2018) eləcə də “Heydər Əliyev” ordeni (2019) ilə təltif edilib.
23 oktyabr 2019-cu il tarixdə AMEA-nın Ümumi yığıncağında akademik Ramiz Mehdiyev AMEA-nın prezidenti seçilib. Görkəmli alim Akademiyaya rəhbərlik etməyə başladığı gündən bu elm ocağının fəaliyyətində yeni bir səhifə açılıb. AMEA-nın strukturunun əsaslı olaraq təkmilləşdirilməsi, idarəetmə sisteminin modernləşdirilməsi, qurumun fəaliyyətinin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində konkret addımlar atılıb.
AMEA-nın prezidenti qısa müddət ərzində Akademiyanın fəaliyyətinin optimallaşdırılması ilə bağlı düşünülmüş işlər görüb, Azərbaycan elminin prioritet istiqamətlərinə yenidən baxılması, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması və müasir elmin inkişaf tendensiyalarının diqqətdə saxlanılmasını əsas hədəflər kimi müəyyənləşdirib. Akademikin son aylar ərzində qəbul etdiyi məqsədyönlü qərarlar, imzaladığı sərəncamlar AMEA-nın yaxın perspektivdəki inkişafının təməlini təşkil edir.
Hazırda Akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması və innovasiya fəaliyyətinin gücləndirilməsi, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi, multidissiplinar tədqiqatların aparılması üçün köklü islahatlar aparılır, eləcə də yeni elmi əməkdaşlıqların təşkili məqsədilə səmərəli görüşlər keçirilir.
R.Mehdiyev elmi işçilərin sosial təminatının yaxşılaşdırılması, elmin normativ-hüquqi bazası və informasiya təminatının gücləndirilməsi, eləcə də fundamental və tətbiqi tədqiqatların gücləndirilməsi ilə bağlı məsələləri də diqqət mərkəzində saxlayır.
Azərbaycan elminin görkəmli simasını doğum günü münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, Azərbaycan elminin inkişafı ilə bağlı strateji hədəflərin həyata keçirilməsində uğurlar arzu edirik!

April 17 is the birthday of Ramiz Mehdiyev, a brilliant representative of Azerbaijani science, a prominent socio-political figure, a true patriot, President of ANAS, academician. During the years of his activity, the scientist has left indelible traces in the science, culture, education and politics of Azerbaijan.
Academician Ramiz Mehdiyev was born on April 17, 1938 in the city of Baku. In 1957, at the age of 19, he graduated from the Baku Maritime School. Then he entered the Faculty of History of the Azerbaijan State University. The scientist began his career in 1965, and since 1972 worked as a teacher and senior lecturer at the Azerbaijan State University. In 1974, he worked as a lecturer in the Propaganda and Agitation Department of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan (CP), and since 1976, he worked as a deputy head of the Department of Science and Educational Institutions of the Central Committee of the CP of Azerbaijan. In 1978, he was elected First Secretary of the District Committee of the Azerbaijan Communist Party named after 26 Baku Commissioners.
In 1980, he worked as the head of the Department of Science and Education of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan, and in 1981 as the head of the Department of Organizational and Party Affairs of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan. Taking into account his effective activity, Ramiz Mehdiyev was appointed Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan.
In 1988-1993, he worked as a department head of the Institute of Socio-Political Research and Information of the Azerbaijan Academy of Sciences. In 1994, he was appointed head of the Presidential Executive Office by President Heydar Aliyev. In 1995, he became the head of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan.
During the years he headed the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, the prominent scientist took an active part in increasing the country's prestige in the world political arena, successfully implementing state policy, strengthening the national ideology, fulfilling his duties with honor and responsibility.
Academician Ramiz Mehdiyev was awarded “Red Banner of Labor”, “Order of Independence” (2008), “Order of Sharaf” (2013), “Order of Shohrat”(2018) and “Heydar Aliyev Order” (2019) for his long and fruitful activity.
On October 23, 2019, at the General Meeting of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev was elected President of ANAS. From the day the prominent scientist began to lead the Academy, a new page was opened in the activities of this scientific center. Concrete steps have been taken to fundamentally improve the structure of ANAS, modernize the management system, adapt the activities of the institution to the requirements of modern times, the integration of Azerbaijani science into world science.
R.Mehdiyev also focuses on improving the social security of scientists, strengthening the regulatory framework and information provision of science, as well as reinforcing fundamental and applied research.
We congratulate the brillant figure of Azerbaijani science on his birthday and wish him robust health and success in the implementation of strategic goals for the development of Azerbaijani science!