Aprelin 19-da dünya şöhrətli memar, SSRİ Xalq memarı, Azərbaycan SSR Əməkdar İncəsənət Xadimi, SSRİ və Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı laureatı, Böyük Britaniya və İrlandiya Kral Asiya Cəmiyyətinin fəxri üzvü, Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının ilk 15 təsisçisindən biri olan akademik Mikayıl Useynovun anadan olmasından 115 il ötür.
Mikayıl Ələsgər oğlu Useynov 19 aprel 1905-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. O, 1929-cu ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunu “Memarlıq” ixtisası üzrə bitirmişdir. 1930-1959-cu illərdə memar, sonradan isə “Azərdövlətmemarlayihə”də 1-ci memarlıq emalatxanasının rəhbəri olmuşdur. Alim 1960-1990-cı illərdə “Azərdövlətlayihə”də məsləhətçi işləmişdir. 1947-1992-ci illərdə Azərbaycan Memarlar İttifaqının sədri olmuşdur.
O, 1942-ci ildə professor elmi adına layiq görülmüş, 1945-ci ildə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının ilk 15 təsisçisindən biri olaraq həqiqi üzv seçilmişdir.
M.Useynov XX əsr Azərbaycan peşəkar memarlıq məktəbinin banilərindən biridir. Onun yaradıcılığı, ötən əsr Azərbaycan memarlığının inkişafına həlledici təsir göstərmişdir. İlk memarlıq və nəzəri əsərlərini 1946-cı ilədək akademik Sadıq Dadaşovla birgə yazmışdır. Onun 200-dən çox layihəsi həyata keçirilmişdir. Görkəmli memarın layihələri üzrə yaşayış, inzibati, mehmanxana, nəqliyyat və s. binalar Bakı, Moskva, Düşənbə, Sumqayıt, Gəncə və Azərbaycanın digər şəhərlərində tikilmişdir.
Onun Bakıda tikilmiş Nazirlər Kabineti binası, Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası, Respublika Dövlət Kitabxanası, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası binaları kompleksi, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi, bir sıra metropoliten stansiyaları, şəhərin ən iri mehmanxana-restoran kompleksləri və başqa tikililəri Azərbaycanın paytaxtını indi də bəzəməkdədir.
Görkəmli memar, eyni zamanda, elmi, pedaqoji və ictimai fəaliyyətlə də məşğul olmuşdur. O, bir neçə dəfə Azərbaycan Respublikası Parlamentinin üzvü seçilmişdir. M.Useynov 40 ilə yaxın (1948-1988) Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Memarlıq və İncəsənət İnstitutuna və Azərbaycan Memarlar İttifaqına (1947-ci ildən) rəhbərlik etmişdir.
Akademik M.Useynov 100-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. Onun “Azərbaycan memarlıq tarixi” (1963) adlı fundamental elmi əsəri milli memarlıq elmi məktəbinin təməlini qoymuşdur. Onun rəhbərliyi altında onlarla dissertasiya işi müdafiə olunmuş, milli memarlıq elminin kadr potensialı formalaşmışdır.
1992-ci ildə alimin təşəbbüsü ilə Şərq ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyası yaradılmış və ilk prezidenti Mikayıl Useynov olmuşdur.
Onun yaradıcılığı təkcə respublikamızda deyil, beynəlxalq aləmdə də nüfuz qazanmışdır. M.Useynov Rusiya Memarlıq və İnşaat Akademiyasının həqiqi üzvü, İranın Müasir Memarlıq Daimi Konqresinin vitse-prezidenti və başqa nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların üzvü olmuşdur. 1985-ci ildə Londondakı Kral Asiya Cəmiyyətinə fəxri üzv seçilmişdir.
M.Useynov  1970-ci ildə SSRİ Xalq memarı fəxri adına, 1982-ci ildə Bakı şəhərinin Fəxri vətəndaşı adına layiq görülmüşdür.

Исполнилось 115 лет со дня рождения академика Микаэля Усейнова
19 апреля всемирно известному архитектору, Народному архитектору СССР, Заслуженному деятелю искусств Азербайджанской ССР, Лауреату Государственных премий СССР и Азербайджанской ССР, почетному члену Королевского азиатского общества Великобритании и Ирландии, одному из 15-ти соучредителей Академии наук Азербайджанской ССР, академику Микаэлю Усейнову исполнилось 115 лет.
Микаэль Алескер оглы Усейнов родился 19 апреля 1905 года в городе Баку. В 1929 году он окончил Азербайджанский политехнический институт по специальности «Архитектура». В 1930-1959 гг. работал архитектором, затем возглавлял Первую архитекторскую мастерскую в Государственном проекте «Azərdövlətmemarlayihə». В 1960-1990 гг. ученый работал консультантом в «Азгоспроекте». В 1947-1992 гг. был председателем Союза архитекторов Азербайджана.
В 1942 году был удостоен научного звания профессор, в 1945 году, будучи одним из 15-ти соучредителей Академии наук Азербайджанской ССР, был избран действительным членом.
М.Усейнов является одним из основоположников профессиональной школы архитектуры Азербайджана ХХ века. Его творчество сыграло решающую роль в развитии архитектуры Азербайджана прошлого века. Первые свои работы он проектировал совместно со своим близким другом, академиком Садыхом Дадашевым (вплоть до смерти Дадашева в 1946 году). Были реализованы более 200 проектов архитектора. По его проектам были возведены жилые, административные, гостиничные, транспортные и т.п. здания в таких городах, как Баку, Москва, Душанбе, Сумгаит, Гянджа и т.д.
До сих пор столицу Азербайджана украшают спроектированные М.Усейновым жемчужины архитектуры: здания Кабинета министров, Азербайджанской Государственной Консерватории, Республиканской государственной библиотеки, комплекс зданий Национальной академии наук Азербайджана, Национальный музей азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, ряд станций метрополитена, крупнейшие гостиничные и ресторанные комплексы города и т.д.
Выдающийся архитектор также занимался научной, педагогической и общественной деятельностью. Несколько раз он избирался членом Парламента Азербайджанской Республики. Около 40 лет (1948-1988) М.Усейнов руководил Институтом архитектуры и искусств Академии наук Азербайджана и Союзом архитекторов Азербайджана (с 1947 года).
Академик М.Усейнов является автором более 100 научных трудов. Своим фундаментальным научным трудом «История архитектуры Азербайджана» (1963) он заложил основу научной школы национальной архитектуры. Под его руководством были защищены десятки диссертаций, сформирован кадровый потенциал национальной архитектуры.
В 1992 году по инициативе ученого была создана Международная академия архитектуры стран Востока, М.Усейнов был избран ее первым президентом.
Его творчество известно не только в нашей республике, но и далеко за пределами родины. М.Усейнов был избран действительным членом Российской академии архитектуры и строительных наук, вице-президентом Конгресса современной архитектуры Ирана и т.д. В 1985 году он был избран почетным членом Королевского азиатского общества в Лондоне.
В 1970 году М.Усейнов был удостоен почетного звания «Народный архитектор СССР», в 1982 году – звания «Почетный гражданин города Баку».