Nizami muzeyinə 5 dildə videoekskursiyalar təşkil olunur
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi onillərdir ki, yerli və xarici qonaqlarına Azərbaycan ədəbiyyatı və mədəniyyətinin tarixi, misilsiz simaları, nadir inciləri haqqında müxtəlif dillərdə məlumat verir. Bu mədəniyyət ocağının zalları adətən turistlər və ölkə vətəndaşları ilə dolu olur. İllərdən bəri toplanan “Rəylər kitabı”nda əksini tapmış fikirlər Azərbaycan mədəniyyəti və ədəbiyyatının Nizami muzeyində təqdiminə tamaşaçı marağının bariz göstəricisidir.
Hazırda dünyada pandemiya elan edilən COVID-19 virusunun yayılması səbəbindən Nizami muzeyi də xüsusi karantin rejiminin tələblərinə uyğun fəaliyyət göstərir. Muzeydə insanlarla təmasları qiyabi olsa da, mütəmadi şəkildə davam etdirə bilmək üçün bir sıra yeni layihələr həyata keçilir. Həmin layihələrdən biri də “Nizami muzeyinin zallarına videoekskursiyalar” adlanır. Sözügedən layihə əsasında həm yerli, həm də xarici vətəndaşlar mövcud şəraitdə evlərində qalaraq Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin təcrübəli bələdçilərinin müşayiəti ilə muzeylə yaxından tanış ola biləcəklər.
5 dildə – Azərbaycan, ingilis, rus, fars və ərəb dillərində bələdçilərin söhbətlərini dinləyən tamaşaçılar muzeyin zalları, eksponatları, əlyazmaları, arxeologiya nümunələri, miniatürləri, xalçaları, memarlıq abidələrinin maketləri barədə məlumat ala, eyni zamanda, kamera vasitəsilə onları canlı izləyə bilərlər.
Videoekskursiyaları izləyənlər Azərbaycanın qədim mədəniyyət beşiyi Qarabağda yerləşən Azıx mağarasından başlayaraq, III-VII əsrlərə aid maddi mədəniyyət nümunələri, Dədə-Qorqud dövrünün arxeologiyası, coğrafiyası, musiqi mədəniyyəti, IX-XIII əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının və fəlsəfi fikrinin yüksəlişini göstərən rəsm əsərləri, qədim kitablar, dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri, o cümlədən orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən Məhsəti Gəncəvi, Xaqani Şirvani, Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi, Şah İsmayıl Xətai, Məhəmməd Füzuli və digər klassiklər barədə məlumatlar əldə edə bilərlər.
Videosəyahətlər ədəbiyyatı sevən insanlarla yanaşı, muzeyin daimi qonağı olan orta məktəb şagirdləri üçün də xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Hazırda distant təhsil elementlərinin geniş tətbiq edildiyi dönəmdə Nizami muzeyinin bu layihəsi videoekskursiyaların da tədris prosesində istifadəsinə əlavə bir köməkdir.
Muzeyin “Youtube” kanalında və rəsmi nizamimuseum.az veb-saytında yerləşdirilmiş videoekskursiyalar tamaşa edənlərə bütün bunları rahat şəkildə seyr etmələri üçün ayrı-ayrı hissələrə bölünüb. Hər bir zal, böyük ədəbi şəxsiyyət, bəzən isə zəngin tarixi olan hansısa qiymətli eksponat ayrıca bir süjetdə təqdim edilir. Qeyd edək ki, ana dilimizdən başqa, daha 4 dildə aparılan videoekskursiyalarda klassiklərimizin əsərlərinin ingilis, rus, fars və ərəb dillərinə ən uğurlu tərcümələrindən də hissələr yer alır.
Nizami muzeyinin elektron poçtuna Azərbaycandan və xarici ölkələrdən daxil olan rəylər videoekskursiyalar layihəsinin artıq qısa zamanda tamaşaçı rəğbəti qazanmasının göstəricisidir.

Organized video tours to Nizami Museum in five languages
For many decades now, National Museum of Azerbaijani Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS has been telling local and foreign guests in various languages ​​about the history of Azerbaijani literature and culture, its outstanding representatives and rare pearls. As a rule, the halls of this temple of culture are always filled with tourists and citizens of the country. The thoughts collected throughout these years in the “Book of Reviews” are a clear indicator of interest in Azerbaijani culture and literature in the presentation of the Nizami Museum.
Due to the worldwide spread of coronavirus infection (COVID-19), the Nizami Museum also operates in accordance with the requirements of the quarantine regime. To continue communication with its visitors, a number of projects are being implemented in the museum, one of which is the project “Video excursions to the halls of the Nizami Museum”. Through this project, citizens of the republic and foreign guests, being at home, can get acquainted with the museum, accompanied by experienced guides of the National Museum of Azerbaijani Literature.
Viewers can get information in five languages ​​- Azerbaijani, English, Russian, Persian and Arabic - about the museum halls, exhibits, manuscripts, archaeological materials, miniatures, carpets, paintings and sculptures, mock-ups of architectural monuments, as well as to personally see all this with the help of cameras.
Through video tours, viewers will receive information about all the major milestones in the development of Azerbaijani literature and culture, starting with the Azykh cave, which is located on the territory of Karabakh - the ancient cradle of Azerbaijani culture. Here are samples of material culture of the III-VII centuries, archeology, geography, musical culture of the Dede Qorgud era, paintings, ancient books, samples of decorative and applied art, indicating the flourishing of literature and philosophical thought in the IX-XIII centuries, including information about such prominent representatives of Azerbaijani literature of the Middle Ages as Mehseti Ganjavi, Khagani Shirvani, Nizami Ganjavi, Imadaddin Nasimi, Shah Ismail Khatai, Muhammad Fizuli, etc.
Video tours will be interesting not only for literature lovers, but also for high school students who are regular visitors to the museum. The Nizami Museum project is an additional aid that can be applied during distance learning.
For ease of viewing, the video excursions posted on the You Tube channel of the museum and the official website nizamimuseum.az are divided into separate parts. Each separate plot presents a particular exposition hall or an outstanding representative of literature, and sometimes a valuable exhibit with a rich history. Note that video excursions also give place to samples from the works of our classics.
Reviews received by the Nizami Museum’s e-mail from Azerbaijan and foreign countries indicate that in a short period of time video excursions won a large audience.