“Arxeoloqlar karantində” qapalı qrupu çərçivəsində təşkil olunmuş videokonfransın qonağı akademik Nailə Vəlixanlı olub
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşlarının “Facebook” sosial şəbəkəsində yaratdıqları “Arxeoloqlar karantində” qapalı qrupu çərçivəsində təşkil olunmuş videokonfransın qonağı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı olub.
Videokonfrans “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni ekspozisiyasının təşkilində son illərin tədqiqatlarından tapılmış arxeoloji materialların yeri” mövzusuna həsr olunub.
Akademik N.Vəlixanlı muzeydə aparılan son tədqiqatlar, eksponatların yenilənməsi və bərpası istiqamətində görülən işlər, beynəlxalq əlaqələr, mövcud problemlərdən söz açıb. O, Azərbaycan arxeoloqlarının apardığı tədqiqatların Azərbaycan və dünya elmi üçün mühüm əhəmiyyətini qeyd edib.
Daha sonra mövzu üzrə diskussiya keçirilib.
Tədbir iştirakçıları arxeoloji tapıntıların saxlanılması, bərpası və sərgilənməsi konsepsiyasının hazırlanması, həmçinin Azərbaycanda muzeylərin müasir dünya standartlarına uyğun bina və fondlarla təchizi sahəsində problemlərdən danışıblar. Vurğulanıb ki, qanunvericilik sahəsində muzeyləşdirmə proseslərinin tənzimlənməsi üzrə əlaqədar dövlət təşkilatları ilə məsləhətləşmələr aparılmasına, müvafiq təkliflərin reallaşdırılmasına ehtiyac var. Tədbir iştirakçıları xüsusi karantin rejimi dövründə müvafiq mövzuların müzakirəsi üçün onlayn tədbirlərin davam etdirilməsini qərara alıblar.
Videokonfransda Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları, eləcə də Avropada "Arxeologiya" ixtisası üzrə təhsil alan magistrantlar iştirak ediblər.

Академик Наиля Велиханлы стала гостем видеоконференции, организованной закрытой группой «Археологи на карантине»
В рамках закрытой группы «Археологи на карантине», созданной в социальной сети «Facebook» сотрудниками Института археологии и этнографии НАНА, была организована видеоконференция. Ее гостем стала директор Национального музея истории Азербайджана НАНА, академик Наиля Велиханлы.
Видеоконференция была посвящена теме «Место археологических материалов, обнаруженных во время раскопок, которые велись в последние годы, в организации новой экспозиции Национального музея истории Азербайджана».
Академик Н.Велиханлы рассказала о проводимых в музее последних исследованиях, работах по обновлению и восстановлению экспонатов, международных связях и существующих проблемах. Она подчеркнула важное значение исследований, которые ведутся азербайджанскими археологами, для отечественной и мировой науки.
Затем состоялись дискуссии.
Участники мероприятия говорили о проблемах, которые существуют в области разработки концепции хранения, реставрации и экспонирования археологических находок, оснащения отечественных музеев зданиями и фондами, отвечающими современным мировым стандартам. Подчеркивалось, что в связи с регулированием процессов музеефикации в законодательстве чувствуется необходимость в проведении консультаций с государственными структурами и согласовании соответствующих предложений. Участники видеоконференции решили проводить онлайн-мероприятия, на которых будут обсуждаться соответствующие темы, и в дальнейшем вплоть до завершения режима карантина.
На видеоконференции приняли участие сотрудники Института археологии и этнографии, Национального музея истории Азербайджана, а также магистранты, которые учатся в Европе по специальности «Археология».