AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzində (EİM) “Zərdab rayonu: Regional İnnovasiya Proqramı (2014-2018-ci illər)” müzakirə olunub. Tədbirdə EİM-in rəhbərliyi və Zərdab rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Lütvəli Babayev iştirak ediblər. Zərdab rayon İcra Hakimiyyətinin müraciəti əsasında EİM-in mütəxəssisləri tərəfindən Azərbaycanda ilk dəfə tərtib edilən Proqramı iqtisad elmləri doktoru, professor Tərbiz Əliyev təqdim edib.
Qeyd olunub ki, proqram “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, Azərbaycan Respublikasında elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi Dövlət Proqramı, “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasına uyğun tərtib edilib.
Proqramda Zərdab rayonunun coğrafi-iqtisadi və sosial xarakteristikası, sosial-iqtisadi inkişafının iqtisadi fəaliyyət sahələri üzrə mövcud durumu, rayonda daxili və xarici investisiyalardan istifadənin nəticələri, mövcud innovasiya ifrastrukturunun fəaliyyəti, yeni iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun təmin edilməsinin vəziyyəti təhlil edilərək qiymətləndirilib. Həmçinin rayonun sosial-iqtisadi sisteminə daxil olan sahələrin innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi üzrə kompleks xarakterli tədbirlər işlənilib, sosial-iqtisadi və innovativ inkişafı xarakterizə edən göstəricilərin proqnozu verilib.

В Центре научных инноваций (ЦНИ) была обсуждена тема «Зардабский район: региональная инновационная программа (2014-2018 гг.)». В мероприятии приняли участие руководство ЦНИ и глава Исполнительной власти Зардабского района доктор философии по экономике Лютвели Бабаев.
На основе запроса Исполнительной власти Зардабского района доктор философии по экономике профессор Тебриз Алиев представил Программу, впервые в Азербайджане разработанную специалистами ЦНИ.
Отмечалось, что программа была разработана в соответствии с осуществлением Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее», Государственной программы по осуществлению Национальной стратегии по развитию науки в АР, «Государственной программы социально-экономического развития регионов АР в 2014-2018гг.».
В программе была проанализирована и оценена социальная и экономико-географическая характеристика Зардабского района, существующее состояние социально-экономического развития в областях экономической деятельности, результаты пользования внутренними и зарубежными инвестициями в районе, деятельность имеющейся инновационной структуры, создание новых рабочих мест и состояние обеспечения занятости. Также были разработаны мероприятия комплексного характера по расширению инновационной деятельности областей, входящих в социально-экономическую систему района, а также был дан прогноз показателей, характеризующих социально-экономическое и инновационное развитие.