AMEA Elmi İnnovasiyalar Mərkəzində (EİM) “Zərdab rayonu: Regional İnnovasiya Proqramı (2014-2018-ci illər)” müzakirə olunub. Tədbirdə EİM-in rəhbərliyi və Zərdab rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Lütvəli Babayev iştirak ediblər. Zərdab rayon İcra Hakimiyyətinin müraciəti əsasında EİM-in mütəxəssisləri tərəfindən Azərbaycanda ilk dəfə tərtib edilən Proqramı iqtisad elmləri doktoru, professor Tərbiz Əliyev təqdim edib.
Qeyd olunub ki, proqram “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası, Azərbaycan Respublikasında elmin inkişafı üzrə Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi Dövlət Proqramı, “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın icrasına uyğun tərtib edilib.
Proqramda Zərdab rayonunun coğrafi-iqtisadi və sosial xarakteristikası, sosial-iqtisadi inkişafının iqtisadi fəaliyyət sahələri üzrə mövcud durumu, rayonda daxili və xarici investisiyalardan istifadənin nəticələri, mövcud innovasiya ifrastrukturunun fəaliyyəti, yeni iş yerlərinin yaradılması və məşğulluğun təmin edilməsinin vəziyyəti təhlil edilərək qiymətləndirilib. Həmçinin rayonun sosial-iqtisadi sisteminə daxil olan sahələrin innovasiya fəaliyyətinin genişləndirilməsi üzrə kompleks xarakterli tədbirlər işlənilib, sosial-iqtisadi və innovativ inkişafı xarakterizə edən göstəricilərin proqnozu verilib.

ANAS Center for Scientific Innovations (CSI) discussed the theme “Zardab region: Regional Innovation Program (2014-2018)”. The event was attended by leaders of SDF and the chief executive of Zardab Ph.D. in economics Lutveli Babayev.
Based on the request of the Executive power Zardab Ph.D. in economics professor Tabriz Aliyev presented the program for the first time in Azerbaijan developed by specialists SDF.
It was noted that the program was developed in accordance with the implementation of the Development Concept “Azerbaijan 2020: vision to the future,” State program on the implementation of the National Strategy for the Advancement of Science in the Republic of Azerbaijan, “State Program on socio-economic development of the Republic of Azerbaijan in 2014-2018 years”.
The program has been analyzed and evaluated the social and economic and geographic characteristics of Zardab, existing socio-economic development in the areas of economic activity, the results of use of domestic and foreign investment in the region, the activities of the existing structure of the innovation, the creation of new jobs and the state of employment. Also developed measures to expand the complex nature of innovation in the areas belonging to the socio-economic system of the area, and was given the forecast of indicators characterizing socio-economic and innovation development.