AMEA-nını müxbir üzvü Tofiq Məmmədov: “Floramızda olan bir çox bitki növünün nəsli kəsilmək üzrədir”
29.04.2020 12:52
Hazırda Azərbaycanın təbii florasında mövcud olan hər üç növdən biri məhv olmaq təhlükəsi ilə üzləşməkdədir. Respublikamızda nadir və nəsli kəsilməkdə olan ağac və kol növlərinin sayı 200-ə yaxındır. Bu, Azərbaycan florasında olan ağac və kol bitkilərinin təxminən 43%-ni təşkil edir.
Bu barədə Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nını müxbir üzvü Tofiq Məmmədov məlumat verib.
Alim bildirib ki, nadir bitki növlərinin sayının getdikcə artması ilə əlaqədar bu problemin səbəblərini aşkar edərək onun qarşısının alınması dövlət strukturları və müvafiq elmi müəssisələr qarşısında yeni vəzifələr qoyur.
Tofiq Məmmədovun sözlərinə görə, aparılan müşahidələr göstərib ki, Azərbaycan florasında olan nadir və nəsli kəsilməkdə olan oduncaqlı (ağac və kol) bitki növlərinin areallarının bir hissəsinin mühafizə strategiyası yoxdur.
“Ölkəmizdə mühafizə olunacaq bitki növlərinin təyin edilməsi, dəqiq siyahıların hazırlanması, onların nadir bitki kateqoriyalarına aid edilmə səbəblərinin aşkarlanması vacib məsələlərindən biridir”, – deyə bildirən institut direktoru qeyd edib ki, bu prosesləri öyrənmək üçün əvvəlcə bitkilərin yayılmasını, populyasiya genişliyini, ekoloji tələbatını, fizioloji tolerantlığını, reproduktiv biologiyasını, toxum quruluşunu və keyfiyyətini, kök sistemini və sonrakı inkişaf mərhələlərini tədqiq etmək vacibdir.
Respublikamızın nadir və nəsli kəsilməkdə olan ağac və kol növlərinin areallarının azalmasına və nəslinin yoxa çıxmasına səbəb olan amillərin araşdırılmasının önəmini qeyd edən T.Məmmədov bildirib ki, son illərdə ölkəmizdə sənayenin inkişafı, yeni fabrik və zavodların, kənd və qəsəbələrin salınması bəzən kiçik bir arealda yayılan bitkilər üçün təhlükə mənbəyi olur.
İnstitut direktoru qeyd edib ki, respublikamızın florasında 800-dən çox bitki növü dərman effektinə malikdir. Dünyada hazırlanan dərmanların 50 faizdən çoxu bitki mənşəlidir. Bu tipdə olan bitki növlərinin müxtəlif orqanlarının toplanması, ixrac edilməsi və respublikamızda geniş istifadə olunması da bəzi nadir bitkilərin areallarının getdikcə azalmasına səbəb olur. Bununla yanaşı, son illərdə geofitlərin, bir çox dərman və aromatik bitkilərin təbiətdən toplanması və satışı olduqca yüksəlib. Bu baxımdan, ilk öncə vətəndaşlar bu sahədə maarifləndirilməli və sonra nadir bitkilərin mühafizəsi tədbirləri görülməlidir.
Alimin sözlərinə görə, insanların sahələri yabanı otlardan təmizləmək üçün kimyəvi dərmanlardan geniş istifadə etməsi yabanı ot bitkilərini məhv etməklə yanaşı, həmin ərazilərdə yayılan bəzi ağac və kol bitkilərini də sıradan çıxarır. İnsanın belə fəaliyyətinin təsirlərindən ot bitkilərinin arealları azalmaqda davam edir.
Tofiq Məmmədov, həmçinin ölkəmizdə olan nadir bitki növlərinin azalmasına və ya nəslinin kəsilməsinə səbəb olan amillərdən birinin də yanğınlar olduğunu və yanğınların baş verməməsi üçün vətəndaşlarımızın marifləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

В настоящее время каждый третий вид в естественной флоре Азербайджана находится под угрозой исчезновения. Количество редких и исчезающих видов деревьев и кустарников в нашей стране составляет около 200. Это около 43% деревьев и кустарников во флоре Азербайджана.
Об этом сообщил директор института дендрологии, член-корреспондент НАНА Тофик Мамедов.
Ученый сказал, что из-за растущего числа редких видов растений, выявление причин этой проблемы и ее предотвращение ставит новые задачи перед государственными органами и соответствующими научными учреждениями.
По словам Тофика Мамедова, наблюдения показывают, что некоторые из мест обитания редких и исчезающих видов древесных растений (деревьев и кустарников) во флоре Азербайджана не имеют стратегии защиты.
«Определение типов растений, подлежащих защите в нашей стране, составление точных списков, выявление причин их классификации в качестве редких видов растений является одним из важных вопросов», - сказал он, отметив, что для изучения этих процессов важно изучить распространение растений, размер популяции, экологическую потребность, физиологическую толерантность, репродуктивную биологию, структуру и качество семян, корневую систему и последующие стадии развития.
Отметив важность изучения факторов, приводящих к сокращению и исчезновению редких и исчезающих видов деревьев и кустарников в стране, Т.Мамедов отметил, что в последние годы развитие промышленности в стране, постройка новых заводов и фабрик, создание деревень и населенных пунктов иногда становятся источником опасности для растений, растущих на небольшой территории.
Директор института отметил, что более 800 видов растений во флоре республики имеют лечебное действие. По словам ученого, широкое использование химикатов для очистки полей от сорняков, помимо уничтожения сорняков, также уничтожает некоторые деревья и кустарники, которые растут в этих областях. Площадь трав продолжает сокращаться из-за последствий подобной деятельности человека.
Тофик Мамедов также подчеркнул, что пожары являются одним из факторов, которые ведут к сокращению или исчезновению редких видов растений в нашей стране, и отметил важности просвещения граждан в этой связи.