AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun onlayn iclası keçirilib.
İclasda cari ilin ilk rübündə elmi müəssisənin fəaliyyəti, görülən işlər və əldə olunan nəticələrə dair müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev xüsusi karantin rejimi dövründə müəssisə əməkdaşlarının “Evdə qal” prinsipini əsas götürərək Naxçıvanın ədəbi-mədəni mühitinin inkişaf tarixi, bölgənin folkloru, onomastikası, dialekt və şivələri ilə bağlı tədqiqatlarını davam etdirdiklərini bildirib.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, professor Hüseyn Həşimli əməkdaşların kütləvi informasiya vasitələrində elmi-kütləvi mövzularda çıxışları və qarşıdakı aylarda keçiriləcək elmi konfranslara hazırlığın vəziyyəti barədə məlumat verib.
Daha sonra institutun elmi katibi, sən.ü.f.d., dosent Ələkbər Qasımov, Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d., dosent Ramiz Qasımov, Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d., dosent Elxan Məmmədov, Dilçilik şöbəsinin müdiri, fil.ü.f.d., dosent Nuray Əliyeva, həmin şöbənin aparıcı elmi işçisi, fil.ü.f.d., dosent Zülfiyyə İsmayıl və Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin böyük elmi işçisi, fil.ü.f.d. Nərgiz İsmayılova çıxış edərək xüsusi karantin rejimi dövründə apardıqları tədqiqatlar, nəşrə hazırladıqları əsərlərlə bağlı gördükləri işləri diqqətə çatdırıblar.
Onlayn iclasa yekun vuran AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev qarşıda duran vəzifələrdən danışıb, əməkdaşlara müvafiq tapşırıq və tövsiyələrini verib.

Institute of Art, Language and Literature of the Nakhchivan Division of ANAS has held an online meeting.
The meeting discussed the activities of a scientific institution in the first quarter of this year, the work done and the results achieved. The director of the institute, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev said that during the special quarantine regime, the institute's employees continued their research on the history of the development of the literary and cultural environment of Nakhchivan, folklore, onomastics, dialects and dialects of Nakhchivan.
Then, Deputy Director for science of the institute, Professor Huseyn Hashimli informed about the speeches of employees in the media and about the state of preparation for scientific conferences to be held in the coming months.
The speakers further provided information on the studies they conducted during the special quarantine regime.
Summing up the meeting, ANAS corresponding member Abulfaz Guliyev spoke about the upcoming tasks, and charged the emloyees with relevant instructions and recommendations.
The director of the National Museum of Azerbaijan History, academician Naila Velikhanli, as well as young archaeologists of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS participated in the video conference.